A tbc gyógyításáról nyílt kiállítás a győri kórházban

Pécskai István Fotó: Mekliz Fotó
2023.05.17. 17:01

„Lélegzet metsző tűzben – a tbc gyógyítása Magyarországon” címmel nyitottak kiállítást a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban (PAEOK). Az új épület aulájában, a büfénél megtekinthető tárlat bemutatja, hogy a tbc még a 20. század elején is évente több tízezer áldozatot követelt hazánkban, mára szerencsére azonban nagyon ritka betegség lett, kevés ember kapja el itthon.

A vándorkiállítást, amelyet az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szervez, és országszerte több helyszínen is bemutat, három héten keresztül tekinthetik meg az érdeklődők a győri kórházban.

A tuberkulózis a világ fejlett országaiban, így Észak-Amerikában, Ausztráliában és Európa nyugati felén nagymértékben visszaszorult. Dél-Kelet Ázsiában, Indiában és Afrikában azonban ma is növekedési tendenciát tapasztalnak a szakemberek.

Dr. Villányi Balázs, a PAEOK orvosigazgatója elmondta, a tuberkulózisnak nagy szerepe volt benne, hogy az orvosi pályát választotta. Édesapja ugyanis tbc-ben szenvedett, a betegség súlyosan megviselte a szervezetét. Egy évig volt szanatóriumban, nehezen épült fel a kórból.

Dr. Kovács Gábor, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet nyugalmazott főigazgatója hozzátette, hogy a tbc-t olyan, sokszor városokat kiirtó betegségekkel lehet egy lapon említeni, mint a pestis és a kolera. A tuberkulózis nagyon alattomos volt, nem egyszerre, hanem folyamatosan végzett pusztítást. 1950-ben még mintegy 50 ezer ember betegedett meg, 2020-ra ez a szám 370-re csökkent le.

Galéria: Mekliz Fotó

Kapcsolódó témák: #betegség | #kiállítás | #tbc | #tuberkolózis |