Karácsonyra ajánljuk - Ünnepi olvasnivalók

A Gyökeres ház és az Elveszett igazság

Fotó: Illusztráció
Földvári Gabriella
2020.12.17. 10:08

Az ünnep közeledtével sokan böngészik a könyváruházak kínálatát ajándékért, vagy a saját maguk örömére. Horváth Sándor Domonkost, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatóját, több kötetes szerzőt kértük arra, ajánljon néhány könyvet olvasóink számára.

Először is Böjte Csaba füveskönyvét említette, amelyet a könyvtár a napokban online beszélgetés keretében tárt a közönség elé. Csender Levente író öntötte formába Csaba testvér gondolatait, amely elmélkedés a ma emberéről, örök érvényű és friss gondolatokkal, gyakorlati tanácsokkal arról, hogy milyennek kellene lennünk, hogy boldogabbak legyünk, és mit kellene cselekednünk, hogy ez a világ jobb és élhetőbb legyen.

A helyi szerzők közül többeknek jelent meg a közelmúltban könyve. Juhász Attila győri irodalomkritikus-tanár Lassú nézés című szakkönyvében három kortárs életművet barangol be, és az egyes művek mélyreható elemzései mellett azok “középiskolás fokon” való értelmezésének lehetőségeit, a taníthatóságukat is vizsgálja.

Szalai Zsolt győri költő pedig a Gyökeres ház című kötetében egy családi ház, egyben egy egész közösség történetének nyomába ered. Az öttevényi, tóközi miliő, a városi és a falusi élettapasztalat konkrét, valóságos elemeiből töltekezik. A Gyökeres ház az egymással létezésnek, az egymás mellett élésnek és az egymás utániságnak költészettel mért tapasztalata.

A megyénkbeli prózaíró Reisinger Attila Elveszett igazság című könyve is a napokban került ki a nyomdából. Új kötete két kisregényét tartalmazza, amelyek a huszadik század sorsfordító időibe, a világháborúk utáni esztendőkbe és a kisalföldi tájak, emberek közé kalauzolja az olvasót. Az író szűkebb pátriájának historikus epizódjaiban, mint cseppben a tenger mutatkozik meg a magyar történelem már nem is oly közeli, mégis máig ható múltja.

Ki lehet Anonymus? A sólyom szárnyat bont című történetben fény derül arra, kit rejt a névtelen jegyző kámzsája, és még sok más kérdésre is. Kódexek, íróvesszők és száradó pergamenek között babráló szerzetes helyett Anonymust igazi, hús-vér emberként ismerhetjük meg. A középkor illata, ízei, vágyakozás, a női lélek rejtelmei, és egy írnok eddig fel nem fedett titkai várnak az olvasóra Schmöltz Margit Anonymus című első kötetében.

Hiteles sporttörténeti dokumentumnak tartja az intézményvezető Benedek Szabolcs Ballada egy csapatról – A ’86-os válogatott története című könyvét. A szerző a korabeli források és az egykori szereplőkkel való személyes beszélgetések nyomán nemcsak annak járt utána, hogyan zuhant le a csapat a csúcsról, hanem annak is, hogyan emelkedett föl ekkora magasságokba. A kötetben a magyar futball utolsó dicsőséges fejezetének krónikáján túl belepillanthatunk annak ellentmondásos társadalmi és politikai hátterébe, a kései Kádár-kor zavaros világába is.

Kapcsolódó témák: #karácsony | #Kultúra | #szórakozás |