
A Kiserdő és a támogatási programok kapcsán is vita alakult ki a képviselők között. A marcalvárosi Kiserdőnél megmaradt a mostani állapota a védettségnek. A DAC-ügy résztvevői határidőt kaptak, a zártkerti ingatlanok ügyében megkezdődhet a megoldás.
Szünettel indult a május 30-ai közgyűlés, az ülés kezdete előtt percekig tárgyalt dr. Fekete Dávid, Antal Imre, Pintér Bence és Kósa Roland.
A napirendi pontok előtt Hegyi Zoltánra, a Pannon-Víz Zrt. egykori általános igazgató-helyettesére, Marcalváros I. korábbi önkormányzati képviselőjére emlékeztek a jelenlévők. Ezután Szent György-nap alkalmából több kitüntetést, valamint a „Városrészekért” díjakat is átadták.
A díjazottakat külön cikkben mutatjuk:
Pintér Bence ezután egy, az átláthatóságról tartott szónoklattal vezette fel az ülést, a korábbi években vásárolt függönyökről, szerződésekről beszélve. A polgármester az Audival kötött szerződésről is beszélt. Jogi adatnyilvánossági vizsgálatot kért a városvezető, mint elmondta: a szerződés egy része nem titkos, hanem kötelezően nyilvánosságra hozandó információkat tartalmaz. „Ennek a törvényi kötelezettségnek eleget teszünk, a szerződést nyilvánosságra hozom” – jelentette be Pintér Bence. A szerződést a gyor.hu-n tették elérhetővé.
Az első napirendi pont kapcsán Pintér Bence elmondta: a korábbi „népszavazás” eredményeihez köti a TSZV-frakció a szavazatait: bár egyáltalán nem ért egyet a beruházással, a bicikliút pályázatát beadták, a futópálya rekortán-borításának kiépítését aláírta amellyel szintén nem ért egyet, a Kiserdő kapcsán pedig a marcalvárosiak akaratának megfelelően nem szavazza meg, hogy akár idősotthon is épülhessen ott.
Dr. Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) elmondta: ez egy évtizedes ügy, és most biztosított, hogy soha, semmilyen építkezés nem történhet a Kiserdő területének 97,5 százalékán. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője elmondta: a polgármester kérését meghallgatták, hogy elindítsák az eljárást a teljes terület zöldterületté nyilvánítására, de két feltétellel: minél szélesebb társadalmi vitára kellett bocsájtani a kérdést, valamint a polgármestertől alternatívákat kértek a Szent Anna Otthon bővítése kapcsán. „Polgármester úr nem végezte el a rá bízott munkát, alternatív javaslatokat nem kaptunk” – szögezte le dr. Fekete Dávid, aki azt is hozzátette: ő körbejárta az érintett intézményeket, és a kormánnyal is egyeztetett. Sem a Széchenyi István Egyetem, sem az egyházmegye hasonló beruházásai nem valósulhatnak meg a közeljövőben, a frakcióvezető pedig egy magánbefektetőről is beszélt, akivel Pintér Bence is tárgyalt. „Nincs alternatívája ennek a bővítésnek” – mutatott rá dr. Fekete Dávid. Mint mondta: az érintett területen kevés fa van, azok is veszélyesek, így zöld szempontok nem sérülnek. „Ez a helyzet a zöldterülettel. Mi a helyzet az idősellátással? Több mint 3 ezren várnak elhelyezésre Győrben, az ő szempontjaikat is figyelembe kell venni” – emelte ki dr. Fekete Dávid.
Kössünk egy olyan megállapodást a beruházóval, hogy a területért cserébe férőhelyeket kapjunk, és hogy ott a beruházó zöldterületet hozzon létre, minőségi fákkal és növényekkel – javasolta dr. Fekete Dávid.
A polgármester elismételte korábbi álláspontját, mely szerint nem ez a legjobb megoldás, és köti őt a választási ígérete.
Dr. Laczkovits-Takács Tímea (Fidesz-KDNP) szociális oldalról közelítette meg a kérdést. A képviselő kiemelte a társadalmi elöregedést és a lakhatási problémák enyhítésének fontosságát, rámutatva: az esélyegyenlőségi programnak is része, hogy az idősek lakhatási lehetőségeit javítani kell a városban.
Fodor Roland (Civilek Győrért) rámutatott: ha néhány éve megkérdezik, hogy Győrben arról fog vita folyni, hogy néhány beteg fát mentsenek meg, vagy idős emberek ellátását biztosítsák, akkor mindenki hitetlenkedett volna, hiszen Győr korábban egy „élváros” volt. „Politikai vitát politikai kérdésekből csináltunk régebben. Most itt tartunk, abszurd, hogy egy egyértelmű kérdésben vitatkozunk” – húzta alá Fodor Roland.
Pintér Bence szerint nem arról döntenek, hogy idősotthon épüljön, hanem egy építési területről. A polgármester szerint stratégiai döntés az, hogy az egészségmegőrzésért mit teszünk: zöldterületet növelünk, vagy idősotthont építünk. Dr. Balog-Farkas Renáta (Szentiváni Civilek) is szót kért, szerinte arról van szó csak, hogy zöldterület, vagy építési terület legyen-e a kiserdő sarka, és mivel nem biztos, hogy idősotthon épülne ott, így ragaszkodik a zöldterülethez.
Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) is felszólalt: szerinte ez az előterjesztés nem a Kiserdőről szól, hanem arról, hogy a Kiserdő mellett, vagy a Kiserdő szélén épülhet-he 150 férőhelyes idősotthon. A képviselő azt is elmondta, hogy fel kell tenni a kérdést: mi a legfontosabb, ha nem az emberélet? Borsi szerint eleve nem is kell választani, hiszen az idősotthon megépítése nem károsítja a Kiserdőt, ezt csak a polgármester próbálja így beállítani.
A Szent Anna Otthon elképzeléseit ebben a cikkben mutattuk be korábban:
Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület) felhívta a figyelmet: 24,7 százalékos volt a részvétel a lakosság részéről. A képviselő rámutatott: a közmeghallgatáson is elhangzott Kósa Roland alpolgármester részéről, hogy a Simor János püspök terén nincs gondja a fakivágással. Szerinte a marcalvárosiak meg fogják érteni azt, hogy mi a fontosabb ebben a kérdésben. „Polgármester úr, álljon az idősek mellé!” – szólította fel Pintér Bencét Hajtó Péter.
Pintér Bence szerint nem jó gondolkozás az idősotthon építése, ennél átfogóbb megoldásra lenne szükség, ugyanakkor ezt nem fejtette ki, hogy mit ért ezalatt. Egy későbbi válaszban már az Ipari Park 2 bővítésének 400 hektárját is a témához kapcsolta, és elismételte: ha ennyire fontos a téma, miért nem oldották meg az előző 20 évben? Majd hozzátette: az idősotthon építésével szemben nem a zöldterület kérdése áll, hanem a marcalvárosiak döntése.
Szeles Szabolcs (Fidesz-KDNP) hozzászólásában jelezte: nagyon súlyos állítás, hogy 20 éve nem történt semmi az idősellátás területén Győrben. Szeles szerint teljesen méltatlan ez, és a városi szociális dolgozók munkáját alacsonyítja le ezzel a polgármester. Pintér Bence elismételte: neki van egy kampányígérete, azt be kell tartania, és a marcalvárosiak döntését figyelembe kell vennie.
Dr. Fekete Dávid rámutatott: a Simor János püspök terén 9 fát kivágnak azért, hogy a cserjeszint jó fényviszonyokat kapjon, de 150 férőhelyért cserébe már nem akarnak fát kivágni a TSZV képviselői.
A képviselők végül döntöttek: a 2600 négyzetméternyi része a kiserdőnek fentmarad építési területként.
A szavazás után a képviselők döntöttek Hajtó Péter zártkerti előterjesztéséről és a DAC-ügyről – utóbbi esetben június 15-ig kapott határidőt a két érintett fél a kiegyezésre, hiszen a terület alapvetően a város tulajdonában van.
A DAC Nádorváros jelenlegi helyzetét ebben és ebben az anyagban mutattuk be.
Döntés született a második alpolgármester ügyében is: Pintér Bence eddig „külsős” személyt szeretett volna, egy módosítás értelmében most már a közgyűlés tagjai közül is kérhet fel a feladatra képviselőt.
Vita alakult ki a támogatási programok kapcsán. Ugyan a városvezetés kevesellte a sportolók támogatására kiosztható pénzeket, és kritizálta a sporttámogatások elosztását is, Antal Imre (Fidesz-KDNP) jelezte: Kósa Roland a sportért felelős alpolgármesterként maga csökkentette az erre szánt kereteket, mintegy 240 millió forinttal. Pintér Bence válaszában erre azt mondta: azért nincs pénz Győrben, mert a kormány elvonja azt a szolidaritási hozzájárulás formájában. Fűzy András (Fidesz-KDNP) reagált, ő azonban megmaradt a konkrét győri ügyeknél: ha az utánpótlás nem kap megfelelő támogatást, azzal Győr sportélete sérül, hiszen kevesebb gyerek kapna lehetőséget arra, hogy megfelelő sportágat választva, jó körülmények között fejlődhessen. Fűzy arra is rámutatott: Kósa Roland elvonásait tudták mérsékelni, de így is 140 millió forintos mínusszal indult a győri sporttámogatási program, miközben a város sportolói nemzetközi és országos megjelenést is biztosítanak például Győrnek.
A képviselők elfogadtak egy rendeletet, miszerint az önkormányzat a jövőben minden, egymillió forint feletti értékű szerződését közzé kell tennie.
A képviselők a HelybenJó! és a Bálint Mihály Kulturális Program támogatásairól is döntöttek, ezekről később külön cikkben is beszámolunk.
A testület elfogadta a Polgármesteri Hivatal tavalyi évi beszámolóját, valamint bizottsági, polgármesteri döntéseket is jóváhagytak, és a tanácsnokok is megtartották beszámolójukat a munkájukról.
Az ülés után a Fidesz-KDNP közleményt adott ki: