Az egyik legnehezebb témáról – felnőttesen

Bajzát Zsuzsi Fotó: Marcali Gábor
2023.04.05. 10:45

“Ha egy évig nem tud valaki teherbe esni, akkor ő hivatalosan is meddő.” Kemény mondatokból nem lesz hiány a Nem jön a baba című műsor harmadik adásában.

Bajzát Zsuzsi ezúttal a Győr+ Média nőgyógyász szakértőjével, dr. Börzsönyi Ágnessel járja körbe a fogantatási nehézségek témáját, ezt követően pedig Sevcsik M. Annával, a Babagenetika Egyesület vezetőjével beszélget a megoldáshoz vezető utakról. Nehéz téma, érthetően, kendőzetlenül április 6-án a Győr+ Estében!

Sokan ismerik azt a régi viccet, hogy két dologtól félünk igazán, a fogorvostól és a sötétségtől. Utóbbitól azért, mert sosem tudhatjuk, hogy nem lapul-e ott egy fogorvos…

Valahogy így vannak a hölgyek a nőgyógyásszal is. Kellemetlen, kínosnak tűnő helyzetben, pozícióban kell szó szerint feltenniük az asztalra a nőiességüket, és persze fontos, hogy ez rendszeresen megtörténjen, ám mégis, sokakban nagy a félsz és a szégyenlősség ilyen alkalmakkor. Szerencsés esetben viszont nem csak akkor fordulnak nőgyógyászhoz, vagy egyáltalán orvoshoz, amikor gond van, hanem azért teszik mindezt, hogy ne legyen baj. 

Dr. Börzsönyi Ágnes szerint egyre tudatosabbak a hölgyek, és sokan már gyermekvállalás előtt elmennek egy alapos kivizsgálásra. “Egy citológiára mindenképp szükség van én azt gondolom, és ha van valamilyen panasz, akkor érdemes még a fogantatás előtt utána járni annak” – emelte ki a nőgyógyász. Ha egy pár kisbabát szeretne, akkor a tervekkel Dunát lehetne rekeszteni, csak egy dologból van kevés, a türelemből. Pedig kevesen tudják, egy év sikertelen próbálkozás – rendszeresen nemi élet mellett – még teljesen természetesnek mondható. Ezt követően viszont érdemes elmenni egy termékenységi klinikára, ahol szakorvosokkal, specialistákkal tudják átbeszélni a párok az esetleges akadályozó tényezőket. “Sok olyan dolog is befolyásolhatja a fogantatást, amiről nem is gondolnánk. Ilyen az életmód, egy eddig fel nem ismert születési rendellenesség, vagy éppen az életkor. Kevesen gondolnák, de petesejtjeink már a fogantatás pillanatában elkezdenek kialakulni, és ezek száma a kor előrehaladtával fokozatosan csökken. Egy 30 éves nőnek például közel 31 évesek a petesejtjei, éppen ezért én azt mondom, 40 éves kor előtt érdemes gyermeket vállalni– fogalmazott kendőzetlen őszinteséggel dr. Börzsönyi Ágnes. Persze sok olyan esetről is be tudott számolni a szakember, amikor a tudatos felkészülés, kezelés, és türelem hatására gyermekáldás lett az út vége, ez is jól bizonyítja, hogy érdemes nem elhanyagolni az egészségügyi állapotunkat.

A lélek ápolása, és a megfelelő szakemberek kiválasztása viszont nem egyszerű feladat ebben a procedúrában. Nehéz kiigazodni a vizsgálatok, és a lehetőségek között, jól tudja ezt Sevcsik M. Anna is, aki a mai napig nagyszájú, nyolc gyermekes édesanyaként gondol magára. A nagy család viszont a valóságban hét tagú, férjével együtt három magzatot veszítettek el az évek alatt. “Olvasott nőnek tartom magam, de amikor egy sima vizsgálat során azt közli veled az orvos, hogy a születendő gyermeked betegsége az élettel nem összeegyeztethető, hirtelen bárki leblokkolna” – kezdte történetét Anna, akinek meggyőződése, hogy egy támogató közegben minden tragédia könnyebben megemészthető. “Az átsuhanó kislányunkat el kellett engednünk, de a fájdalmat, ami utána maradt ki kellett írnom magamból. Először ezért jött létre a Babagenetika Egyesület szíve, egy zárt Facebook csoport, amiben ma már több, mint 2500 érintett család található.” A segítő légkör mellett az évek során számtalan szakember csatlakozott Annához, így létrehozva egy olyan szervezetet, aminek a legfőbb célja végigkísérni a hozzájuk fordulókat a családtervezés minden állomásán szakértelemmel, és empátiával. 

A Babagenetika Egyesület 2015-ös indulása óta több ezer leendő szülőnek segített a családalapításban, hídként szolgál a magyar egészségügy, az állam és az érintett családok között. Széleskörű szakértői csapatuknak köszönhetően egyaránt figyelmet fordítanak a testi és lelki segítségnyújtásra is. “Nagyon büszke vagyok rá, hogy a közösségünknek, és a szakma elismerésének köszönhetően a közelmúltban megnyertük a Richter Anna Díjat a BurokBrigád projektünkkel, az így befolyt összegből hamarosan létrehozunk egy olyan micrositeot, amely megkönnyíti a várandósság útvesztőiben való eligazodást.” – mondta Sevcsik M. Anna.

A Nem jön a baba következő adása tehát egyszerre szól a fogantatási nehézségek egészségügyi hátteréről, lelki traumáiról, és a megoldáshoz vezető útról, nyíltan és őszintén, még akkor is, ha ez sokszor nehéz, és fájdalmas. Ám vannak dolgok az életben, amiről csak így lehet beszélni, felnőttesen.

A műsor április 6-án 19:00-kor kezdődik a 100.1-en!

A korábbi adások ide kattintva visszahallgathatók:

Első adás:

Második adás:

Harmadik adás: