Filmklub: Egri csillagok.

Könyv vagy film?

fotó: filmarchív.hu
Földvári Gabriella
2021.11.12. 11:09

Villányi Dániel filmkritikus, forgatókönyv író volt Kaszás Kornél vendége a Győr+ Rádióban, az Egri csillagok film második részének vetítése kapcsán. A mozit november 12-én 19.30-tól mutatjuk be a Győr+ Televízióban.

Bírod az Egri csillagokat?

Nekem az Egri csillagok életmeghatározó élmény, ez volt az első könyv, amit öt évesen elolvastam, aztán évente legalább egyszer újra elővettem.

Mitől lett nálad fókusz ez e könyv?

Édesapám adta először a kezembe, nagyon megtetszett. Jó a sztorija, rendkívül olvasmányos, jól befogadható, izgalmas. Annyira a kedvencem volt, hogy amikor az öcsém megszületett és a Gergely nevet kapta, akkor én azt gondoltam, nekem kellett volna Gergőnek lennem, Bornemissza miatt. Azóta már megbékéltem…

2005-ben az év könyvének választották. Mi lehetett a titka?

Valószínűleg ez az a kötelező olvasmány, amit nem nyűg elolvasni, maximum a vastagsága okozhat gondot, de aki elkezdi olvasni, azt viszi a lendület. Ez egy nagyon szerethető könyv.

1968-ban mutatták be a filmet. Te mit kaptál a mozitól, a könyvhöz képest?

Mindig más a kettő, ezért nem is szoktam összehasonlítani. Nyilván nem lehet a komplett sztorit filmre vinni, csak bizonyos szálakat. Aztán az ember fejében van egy karakter, ami a filmben egy teljesen más karakter értelmezést kaphat. Az is nagy különbség, hogy a filmváltozat egyfajta értelmezése a sztorinak, van amit jobban kidomborít, van amelyik karaktert jobban kiemel a forgatókönyvíró, a rendező. A könyvnek könnyebb dolga van elmondani a történetet, bemuttni a szereplők jellemét.

A könyv miatt lehetett ekkora sikere a filmnek?

Szerintem igen, a regény népszerűsége sokat segített. Amikor megjelent a mozikban, ez akkoriban olyan jelentőségű lehetett mint most egy Marvel, vagy egy Star Wars film bemutatója. A kor szuperprodukciója volt.

Kell hozzá történelmi ismeret is, szerinted is?

A film készítői arra számítottak, arra hagyatkoztak, hogy a nézők, már olvasták a regényt, ezért kevesebb energiát kellett az értelmezésre fordítani.

Milyen lehetett a forgatás?

Mai költségvetésre átírva, több milliárdba kerülne egy ilyen nagyszabású kalandfilm. Statisztáknak kivezényelték a kiskatonákat, nekik nem kellett fizetni. Akkoriban a filmgyár alkalmazásában állt az egész filmesszakma, tehát nem kaptak napidíjat, gázsit, hiszen az volt a főállásuk. Ezért nehezen átszámolható mai viszonyokra.

Számodra mi a legjobb ebben a filmben?

Amit én nagyon szeretek benne Sinkovits Imre Dobója, a tökéletes színész a tökéletes szerepre. Ami pedig máig lenyűgöz, az az ostrom. 2021-ben is ugyanolyan látványos, mint 53 évvel ezelőtt, a mai eszközökkel is nehéz lenne jobban megcsinálni. Látványos, gigantikus történelmi összecsapást mesél el.

Mit javasolsz, előbb olvassuk el a regényt, vagy előbb nézzük meg a filmet?

Nem hiszem, hogy van olyan, hogy túl korán olvassa el a gyerek, én is öt évesen olvastam de erre nincs jó recept. Mindkét szempontból izgalmas tud lenni a dolog.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

Kapcsolódó témák: #Győrplusz Filmklub |