Muráti Lili színésznő élete

Az első modern lány

Földvári Gabriella
2022.02.04. 09:00

A csúnya lány című mozit 1935-ben mutatták be Muráti Lilivel a főszerepben, a Győrplusz Filmklubban pedig február 4-én 19.30-tól vetítjük. A film kapcsán az egykor ünnepelt színésznő életéről beszélgetett Sztankay Ádám újságíróval Kaszás Kornél.

Muráti Liliről még azt sem lehet pontosan tudni, hogy mikor és hol született.

Valamikor 1911-14 között látta meg a napvilágot, egy Párizs, vagy Bulgária felé tartó vonaton. Interjúiban többféleképpen említi a dátumot és a helyszínt is. Az egész gyerekkora mozaikos. Az biztos, hogy a fiatalságának fő helyszíne Szeged volt, az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumba járt, ahonnan kicsapták, majd a németországi Simbachban az angolkisasszonyok nevelőintézetébe került, ahol az apácák felfedezték elképesztő színészi tehetségét. Értesítették a szülőket, akik hazarendelték Lilit és Szegeden fejezte be a tanulmányait.

Édesapja igazi művészember volt, talán tőle örökölte a tehetségét?

Édesapja Murz Frigyes a császári hadsereg ezredese volt, 11 nyelven beszélt, a középkorral kapcsolatos kutatásokat végzett és emellett komoly szinten foglalkozott festészettel. Valószínűleg Lili tőle örökölte színészi képességeit.

Hogyan lett belőle színésznő?

Ő is Rákosi Szidi színésziskolájában tanult, 1931. március 22-én levizsgázott és papírt kapott arról, hogy színész. Bárdos Artúr fedezte fel, felkérte az akkor induló Művész Színház nyitó darabjának főszerepére, a Tűzmadár című színműben egy 15 éves bakfist alakított. Mindenki el volt ájulva tőle. Megteremtődött egy különleges, modern lányfigura a magyar színpadokon és ő sokáig ebben a szerepkörben maradt. Egy “Lolita-figura” volt, a férfiakat nagyon izgatta, a nők pedig áhítattal bámulták.

Egyenes volt a karrierje?

Igen, mondhatni. 1935-ben forgatott először a Csúnya lányban, főszerepet játszott Jávor Pál és Kabos Gyula mellett. Innentől filmek tucatjai következtek, fontos film volt számára az Elnök kisasszony.

Az 1930-as évek közepétől Muráti gyakran szerepelt a címlapokon, az újságokban, nemcsak a filmvásznon volt új típusú ideál, hanem a való életben is igazi sztár lett.

Neki volt először piros nyitott sportkocsija azokban az években, amivel rendszeresen indult autóversenyeken is. Rendkívül különleges nő volt, egyedi stílusban öltözködött, imádott sportolni, úszott, teniszezett és bokszolt is. Az újságírók viszont folyton a nyomában voltak, hogy lebuktassák, de ez sosem következett be. Soha nem csinált botrányt, fegyelmezett volt, a szakmát pedig véresen komolyan vette. Ügyelt rá, hogy jó hangulat legyen a próbákon, és mindig megtanulta a szöveget. A közönség azt várta, hogy Jávor Pállal ne csak a filmvásznon, hanem az életben is összejöjjenek, és nagy volt a csodálkozás, amikor kiderült, hogy az író, rendező színész Vaszary János felesége lett. A csalódott közönség szerint ez érdekházasság volt. Lili pedig állította, hogy ez igazi szerelmi házasság.

Ki is tartottak egymás mellett még a nehéz időkben, a háborús években is.

Az volt a bűnük, hogy tovább játszottak az 1944-es német megszállás után is. Ez később okot adott rosszakaróiknak, hogy hamisan, koholt vádakkal nyilas-szimpatizánsnak nyilvánítsák, és ellehetetlenítsék itthoni életüket. Pusztán azért, mert nem állt le a színház. Végül orosz segítséggel tudták elhagyni az országot. Madridban telepedtek le, a férj jogdíjaiból éltek, Lili pedig a Madridi Rádió magyar adásában olvasott fel. Megtanult spanyolul és egy-két éven belül spanyol színházakban, filmekben játszott. Többek között az Oscar-díjas Doktor Zsivagó filmben is szerepet kapott. Ismert színésznő lett Spanyolországban is. Férje halála után hozzáment Dóra Sándor galamblövész-bajnokhoz, annak haláláig vele élt. Itthon Gobbi Hilda elintézte Aczél Györgynél, hogy Muráti Lili hazalátogathasson. Szeretett hazajönni, mert itthon még mindig imádta a közönség. Madridban halt meg 2003. április 17-én, férje Vaszary János mellé temették.   

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

Kapcsolódó témák: #Győrplusz Filmklub |