Győr+
2016.08.21. 15:45

Véget ért a 7. Formula Student Hungary – fotókkal

Ismét német győzelem a győri versenyen.

Borúra derű – avagy hiába jellemezte a hetedik Formula Student Hungary zárónapját a felhős idő és a néha eleredő eső, vasárnap este egy fergeteges díjkiosztón kiderült, hogy mely kategóriákban mely csapatok állhattak fel a képzeletbeli dobogó valamely fokára, s hogy összetettben melyik együttes mondhatja magát a négynapos viadal győztesének.

A versenyszámok sorában hagyományosan az utolsó, így aztán a zárónap eseménye volt az „Endurance”, melyben csapatoknak – pontosabban azok két pilótájának – összességében 22 kilométer kellett teljesíteniük. A próbatétel az Arrabona Racing Team csapatának nem sikerült igazán jól, hiszen járművük a pályát övező szalmabáláknak ütközött. Szerencsére, a pilótának elsősorban lelkileg fájtak a történtek, s az autó is két lengőkar cseréjével, valamint az orrkúp rendbetételével megúszta az incidenst. Az összetett versenyben azonban az addig nagyon kedvező helyen álló győri egyetemisták hátrébb csúsztak… Erről azonban egy kicsit később, hiszen a Széchenyi István Egyetem aulájában tartott, fantasztikus hangulatú díjkiosztó eseményeit időrendben idézzük fel.

A statikus versenyszámok közül elsőként a Költséghatékonysági díjat adták át, melynél a bírák a jármű kivitelezésének pontos és részletes bemutatását értékelték. Ebben a kategóriában a német Rennstall Esslingen diadalmaskodott. A Műszaki tervezés díját – melynél az autó koncepciójának újításait helyezték a középpontba – a szintén német High-Octane Motorsports tagjai vehették át. Kiemelésre méltó, hogy ebben a versenyszámban az Arrabona Racing Team a harmadik helyen végzett. Az Üzleti terv prezentáció díját az olasz E-team Squadra Corse érdemelte ki.

A dinamikus versenyszámok közül a gyorsulás győztesét hirdették ki először, mely nem más lett, mint a német Running Snail Racing Team – megelőzve a BME Formula Racing Team csapatát. A Skid pad díjat az e-gnition Hamburg nyerte, az Autocross kategóriában a Running Snail Racing Team lett az első, az Endurance díjnak pedig a Rennstall Esslingen tagjai örülhettek.

 

A statikus versenyszámok összesített díját az Amberg-Weiden egyeteméről érkezett Running Snail Racing Team kapta, míg az Arrabona Racing Team bronzérmes helyen zárt. A dinamikus versenyszámok összetettjét szintén a Running Snail racing team nyerte.

Ezt követően a különdíjak átadása következett. A Gépipari Tudományos Egyesület az önálló fejlesztés támogatására ajánlott fel különdíjat. A díj odaítéléséhez a járműveket és a csapatok munkáját a zsűri a jármű és a komponensek fejlesztése és gyártása terén végzett munka önállósága szempontjából értékelte, mérvadónak tekintve az egység kifejlesztésének munkaigényét. Az elismerést az Arrabona Racing Team kapta. A prezentációk során a legjobb előadó díját az olasz Squadra Corse színeit képviselő Stefano Givone érdemelte ki. Győr város ajándékát – mellyel a legjobb új csapatot jutalmazták – az izraeli Ben-Gurion Racing tagjai vehették át. A verseny főszponzora, az Audi Hungaria a digitális jövőt értékelte különdíjával, melyet az olasz UniBo Motorsport érdemelt ki.

Végezetül színpadra szólították a Formula Student Hungary 2016 összetett versenyének dobogósait. Harmadik helyen a cseh CTU Cartech Prague végzett, második helyen a Rennstall Esslingen zárt, míg a győzelmet ismét egy német csapat, a Running Snail Racing Team szerezte meg. A magyar csapatok közül a BME Formula Racing Team a 9., az Arrabona Racing Team a 16., a kecskeméti KEFO Motorsport a 32., a Formula Racing Miskolc a 40. helyen fejezte be a győr-gönyűi kikötőben rendezett viadalt.

 

 

Korábban írtuk

A verseny szombaton vasárnap is a dinamikus versenyszámokról szól. Ezek közé tartozik a gyorsulás, mely elsősorban a motor teljesítményéről és a hajtásláncról ad jellemzést, s hogy milyen gyorsító képességgel rendelkezik a jármű. A feladat nem más, mint álló helyzetből a lehető legrövidebb idő alatt megtenni egy 75 méter hosszú egyenes szakaszt. Dinamikus versenyszám a „Skid Pad” is, amely az autó állandósult állapotbeli kanyarodási képességeit méri.

Az „Autocross” alapjául egy rövid, 800 méteres pálya szolgál, amely 40–60 méter hosszú egyenesekből, állandó sugarú kanyarokból, 4,5 méter sugarú hajtűkből és 7,62–12,19 méter bójaközű szlalomból áll. A pályán a lassú és gyors szakaszokat úgy válogatták össze, hogy az átlagsebesség a 40–48 km/órás tartományba essen. Ebben a versenyszámban a jármű gyorsító és lassító képessége mellett a kanyarban való viselkedése is számít.

A dinamikus versenyszámok sorába tartozik az „Endurance” is, melyet mindig a verseny utolsó napján bonyolítanak le. Ebben az autó állóképességét és fogyasztását tesztelik, méghozzá oly módon, hogy a csapatoknak – pontosabban azok két pilótájának – összességében 22 kilométer kell teljesíteniük, méghozzá az autocross versenyhez hasonló pályán. A versenyszám kritikus része a pilótacsere idejére leállított motor újraindítása.

Korábban írtuk:

Nem csak azért, mert a természet péntek délután zivatar formájában a versenynek otthont adó győr-gönyűi kikötő felett is megmutatta erejét. A versenyautók hangját az égzengés nem nagyon tudta legyőzni. A csapatok háza táján nem az időjárás okozott izgalmat, hanem az, hogy az autójuk megfelelt-e a gépátvétel követelményeinek, s hogy a statikus versenyszámokban miként sikerült lenyűgözni a szakembereket.

Míg péntek délután a Red Bull sátra jelentett menedéket az eső elől, addig délelőtt az Audi Hungaria standján található napozóágyak voltak főszerepben. Ha már a négykarikás cég szóba került, kiemelésre méltó, hogy az egyetemisták Formula Student Hungary néven ismert rangos motorsport-versenyének ez évben is az AUDI HUNGARIA MOTOR Kft. a főszponzora. Ám nem csupán a viadalt támogatják, hanem több éve főszponzorai a Budapesti Műszaki Egyetem BME Formula Racing Team névre hallgató csapatának, illetve a Széchenyi István Egyetemet képviselő két győri gárdának. Utóbbiak kapcsán különlegesség, hogy az Arrabona Racing Team idei járművének motorját a SZEngine versenymotor-tervező csapat tervezte és építette. Idén nyáron egyébként 24 SZEngine és 22 Arrabona Racing Team-es hallgató végzi csapattevékenységét Audis gyakornokként.

Visszatérve a programra: a Formula Student Hungary második napján a szokásoknak megfelelően ezúttal is a gépátvétel, valamint a statikus versenyszámok jelentették a próbatételt. A gépátvétel során azt ellenőrizték a bírák, hogy az autók megfelelnek-e a Formula Student által előírt műszaki és biztonsági szabályoknak. Ez dönti el azt, hogy az adott autó részt vehet-e a dinamikus versenyszámokban. A belsőégésű motorral hajtott autók esetén vizsgálták például a folyadékrendszerek esetleges szivárgását, de többek között zaj- és fékteszten is átestek. Utóbbi nem más, mint egy 30 méter hosszú dinamikus felgyorsulás utáni vészfékezés, melynek során a négy kerék együtt blokkol, elfordulás nélkül. Az elektromos autók gépátvételének egyik érdekessége az úgynevezett esőteszt, melynél az elektronikai rendszerek vízállóságát vizsgálták. A délutáni időjárásra gondolva érdemes megjegyezni, hogy az esőt általában ehhez mesterségesen idézik elő…

A statikus versenyszámokban a hallgatók az elméleti tudásukat mérték össze, három területen bizonyíthatva szakmai rátermettségüket. A műszaki prezentáció során a csapatok az általuk készített autót, illetve annak teljes körű műszaki dokumentációját mutatták be – részletesen kitérve a műszaki megoldásokra, az innovatív ötletek alkalmazására, melyeket a bírák előre meghatározott szempontrendszer szerint értékeltek. A költségtervek prezentációjában kiemelten fontos szempont, hogy a megmérettetés minél valósághűbb legyen. A versenyszám során a csapatok kis szériás – ezer darabos – gyártáshoz prezentáltak költségtervet, mely a legapróbb részletekig tartalmazta az autó gyártási költségeit. A bírák a költségvetés ésszerűségét, részletességét és megvalósíthatóságát pontozták. A versenyszámhoz minden alkalommal tartozik egy kiegészítő feladat is, mely versenyről versenyre változik. Ami azonos, hogy ebben nagyipari helyzetre reagálnak a csapatok: az adott alkalomra kiválasztott alkatrész mentén kell készíteni költségtervet az autóban fellelhető speciális technikák sorozatgyártási költségeinek bemutatására. Ugyancsak a valóságnak való megfelelést célozta az üzleti prezentáció, mikor is a kész autó szériagyártásához készítettek üzleti tervet a csapatok. A versenyszám lebonyolítása szerepjátékszerű, hiszen a csapatok döntötték el, hogy a bírákat a piac mely szereplőjének szerepébe léptették. A bírák a felajánlott szerep – legyen az megcélzott befektetői csoport, leendő gyártópartner vagy kereskedő – szemszögéből értékelték a csapat üzleti prezentációját.

A nap krónikájából kihagyhatatlan a pénteki eseménysorozatot záró esti előadás. Pat Clarke, az FS-mozgalom egyik legelismertebb alakja már visszatérő vendég a Formula Student Hungary versenyén. A tavalyi, telt házas technikai előadása után idén ismét bajban lettünk volna, ha gombostűt akartunk volna leejteni. Az ausztrál szakember járműtervezés-központú prezentációja során az elméleti alapok és újdonságok mellett a végtelen gyakorlati tapasztalatáról ezúttal is megbizonyosodhattunk.

Fotók: O. Jakócs Péter