Több száz életet menthetnek évente a megyében a CO-mérők

Fotó: Győr+
Győr+
2022.04.06. 18:22

Bár kémia órán megtanultuk, hogy a szén-monoxid mérgező, színtelen, szagtalan, a levegővel jól keveredő gáz, nem lehet elégszer hangsúlyozni az általa okozott mérgezések megelőzésének fontosságát. Éppen ezért indítottuk el a témához kapcsolódó nyereményjátékunkat közösségi felületeinken.

Április 8. (péntek) délig még bárki csatlakozhat a Facebook- és Instagram-oldalunkon zajló játékunkhoz, mellyel egy-egy szén-monoxid-mérőt nyerhet a két szerencsés nyertes. (Részletekért kattintson ide, vagy a cikk alján található bejegyzésekre: Facebook, Instagram.)

A berendezéseket a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ajánlotta fel. A szervezet szóvivőjét, Ruskáné Takács Anitát most arról kérdeztünk, hány alkalommal vonultak ki az elmúlt időben a megyében, amikor CO-mérő jelezte a problémát? Illetve, milyen egyéb prevenciós tippeket javasolnak, amelyekkel csökkenthetjük a CO-mérgezések kockázatát az otthonunkban?

– 2018-ban 39, 2019-ben 65, 2020-ban 48, 2021-ben 73, 2022 első negyedévében pedig 16 volt a szén-monoxiddal kapcsolatos tűzoltói beavatkozások száma a megyében. A riasztások száma ennél minden évben több volt, ám ennyi esetben volt valóban kimutatható a mérgező gáz – foglalja össze Ruskáné Takács Anita, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Mivel a legtöbb lakásban egy-egy család él, a fenti számokat bátran megszorozhatjuk három-néggyel, amikor arról beszélünk, körülbelül hány ember életét menthetik meg a szén-monoxid-mérő készülékek megyeszerte.

Ruskáné Takács Anita arra is felhívta a figyelmet, hogy szaküzletben, kezelési utasítással ellátott berendezést kell vásárolni, és az abban szereplőket minden esetben be kell tartani.

– A biztonságos működés érdekében a felszerelés pontos helyét is jól kell tudni megállapítani. A szavatossági időről se feledkezzünk el: általában 7-10 évig működnek megbízhatóan, utána újat kell vásárolni! Elemes készülékek esetén figyeljünk azok tartósságára, hiszen az elemeknek és akkumulátoroknak is van szavatossági idejük, ezért biztonságunk érdekében, megfelelő időközönként cseréljünk elemet a készülékekben!

A szén-monoxid-mérgezés egyébként azért is alattomos, mert a tünetek igencsak hasonlóak más betegségekéhez: rosszullét, hányinger, fejfájás… Így tehát, ha nyílt égésterű fűtő- vagy vízmelegítő készülékünk van otthon, és rosszul vagyunk, ráadásul jelez a szén-monoxid-érzékelő, gyanakodjunk a mérgezésre! Ilyenkor három fontos teendőnk van: szellőztessünk, menjünk ki a szabad levegőre, és értesítsük a tűzoltókat!

– A szén-monoxid-mérgezések elkerülése érdekében kiemelten fontos a lakás megfelelő szellőzésének biztosítása, akár az új, jól szigetelő ajtókba és ablakokba résszellőzők szereltetésével. A megfelelő légellátás biztosítása mellett azonban elengedhetetlen a tüzelő-fűtőberendezések, kazánok, kályhák, fürdőszobai vízmelegítők rendszeres, szakember által végzett karbantartása és a kémények rendszeres ellenőrzése – hangsúlyozza a szóvivő.

Ruskáné Takács Anita arra is emlékeztet, hogy a fűtési szezonon kívül is figyelnünk kell a szén-monoxid-mérgezés megelőzésére. – Az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe. Az utólag beépített gépészeti berendezések (például szagelszívó, szárító), valamint az utólagos építészeti átalakítások is befolyásolhatják az épület levegőellátását, a kéménykör működését.

A megfelelően működő szén-monoxid-érzékelők listája a katasztrófavédelem honlapján elérhető.

A részletes nyereményjáték-szabályzat és részvételi feltétel ide kattintva érhető el.