Térségfejlesztés, gazdaságfejlesztés, új munkahelyek

Győr+
2015.05.01. 15:37

Korábban már kétszer is nemet mondtam az államtitkári felkérésre, mert sok mindent viszek, és nem szeretném, ha ez az itteni munka rovására menne. Ősszel azonban igent mondtam, mert úgy éreztem, a lendület nem fogyott el belőlem, ugyanolyan intenzitással tudom végezni a képviselői munkámat – fogalmazott lapunknak adott interjújában Kara Ákos győri országgyűlési képviselő, aki a választások óta eltelt egy év mérlegét vonta meg.

Eltelt egy esztendő, nem naptári értelemben, politikailag. Milyen volt ez az év képviselői szemmel?

Az elmúlt egy esztendő úgy kezdődött, ahogy a korábbi véget ért. A fontossági sorrendek nem változtak Győrben: fejlődjön a térség, hozzunk létre új munkahelyeket és növekedjen a gazdaság. Ilyen értelemben folytattuk a korábban megkezdett munkát. Ami lényeges változás volt, az az őszhöz köthető, amikor számomra egy teljesen új területre kerültem át, miközben a frakcióban továbbra is dolgozom a foglalkoztatáspolitika területén.

Mielőtt államtitkári feladataira rátérünk, maradjunk még a képviselőségnél. Amikor egy éve beszélgettünk, a kampányban azt mondta, a térségben 150 projektet vittek véghez, s egyet nem sikerült lezárni. Mi az az egy?

A korábbi ciklusban a győri és a térségi polgármesterekkel végigbeszéltük a legfontosabb teendőket, a projekteket egy kivételével sikerrel végigvittük. A tápszentmiklósi szennyvízelvezetés megoldatlan, megvárjuk, lesz-e rá uniós forrás, ha nem, akkor hazai költségvetési forrásért lobbizok.

Az ön lobbierejének is köszönhetően, az elmúlt ciklus végén központi forrásból 4,7 milliárd forintot biztosítanak az Insula Lutherana felújítására. Hogy áll most az evangélikusok projektje?

Jól áll, az előkészítési, tervezési munkák elkezdődtek, a menetrendet meghatároztuk. 2017-ben, a reformáció ötszáz éves évfordulóján szeretnénk átadni a megújult Insula Lutheránát. Vagyis tartjuk azt, amit vállaltunk. Aki arra jár, láthatja, hogy az előkészítő munkák részeként a régészeti feltárás megkezdődött.

Ugyancsak egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy a győr–gönyűi kikötőben egy német acélipari beruházó akar letelepedni. Ez a projekt hogyan áll?

Szerdán sor került az alapkőletételre. Ettől függetlenül az állami beruházás előkészületei is megkezdődtek, a vízügyi igazgatóságon múlik, mikor zárja le a kivitelezési közbeszerzést. De ha már a nagy beruházások szóba kerültek, nem feledkezhetünk meg az infrastrukturális fejlesztésekről sem. Szeptemberre Győrt és Csornát kétszer két sávos gyorsforgalmi út köti össze, 2015 őszén pedig a Győrt keletről elkerülő út újabb szakaszát szeretnénk átadni. A két nagy útfejlesztés célja az, hogy a gazdaság erősödjön, új munkahelyek jöjjenek létre, a beruházók és munkavállalók számára ugyanis fontos a jól kiépített infrastruktúra, amelynek része a közlekedés. Ebből a szempontból kifejezetten hasznos, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban vagyok államtitkár, mert ezeket az útépítéseket segíteni tudom.

Képviselői programjának fontos eleme volt, hogy ha ismét bizalmat kap, kiemelt helyen kezeli a panelfelújítási programot. Győrben ez sok embert érint, hol tart a folyamat?

Borkai Zsolt polgármesterrel, valamint Simon Róbert Balázs képviselőtársammal azt vállaltuk, hogy Győrben 1300 lakás korszerűsítését zárjuk le az előző ciklus forrásaiból. Ezt az ígéretünket tartani tudjuk, ebből a vállalásunkból az utolsó otthonok felújítása jelenleg is tart. Az új ciklus új feladata, hogy az Otthon Melege program keretében folytatni tudjuk a győri lakások korszerűsítését. Hónapokkal ezelőtt minden közös képviselőt meghívtunk a szakmai fórumra, s ezek alapján egy sokkal jobb országos kiírás született, vagyis győri vélemények határozták meg. Ez a program már nem csak a panelépületekre vonatkozik. A cél az, hogy a lakások fenntartási költségei csökkenjenek, s korszerűbbek és esztétikusabbak legyenek az épületek.

Egy éve azt mondta, ha bizalmat kap ismét, folytatja a polgármesterekkel a konzultációt új projektek létrehozására.

Két találkozóra is sor került ősz óta a polgármesterekkel, ahol végigbeszéltük a fejlesztéseket. Összeraktunk egy településekre lebontott listát, hogy kinek, mire van szüksége, s keressük azokat a hazai és uniós forrásokat, amelyekből ezek megvalósíthatók.

Fél évvel ezelőtt a képviselői munka mellé infokommunikációs államtitkári megbízást is kapott. Miközben nőtt Győr lobbiereje a kormányban, nem ment ez a képviselői munka rovására?

Eddig egyetlen dolognak ment a rovására a sok munka, ez pedig a családom. Korábban már kétszer is nemet mondtam a felkérésre, mert sok mindent viszek és nem szeretném, ha ez az itteni munka rovására menne. Ősszel azonban igent mondtam a felkérésre, mert úgy éreztem, a lendület nem fogyott el belőlem, ugyanolyan intenzitással tudom végezni a képviselői munkámat. Eredmény lett az infokommunikáció területéről az ingyenes szoftver lehetősége diákok számára. De dolgozunk azon is, hogy 87 győri és Győr környéki intézményben sokkal gyorsabb internetet használhassanak az év végére. Nem csak Győrt érinti, hanem az egész országot, 2018 végéig szeretnénk mindenhol biztosítani a szélessávú internetet a Digitális Nemzeti Fejlesztési Program keretében. Ami nekem is sok fejtörést okozott az elmúlt évben, s ezt az evangélikus projektnél éppúgy tapasztaltam, mint a győr–gönyűi fejlesztés kapcsán, hogy a hivatali bürokrácia még mindig nagyon jelentős Magyarországon, ami sok energiát von el, s a határidők betartásának egyik nagy ellenfele a bürokrácia.

Bizonyára sokan megkérdezik a választói, hogy miközben egy éve sima kétharmaddal nyerte a választást a Fidesz, azóta sok minden megváltozott. Mi történt a pártban, hogy látja ezt győri képviselőként?

Ennek több oka is lehet. Azok bizonyultak a legjobb döntéseinknek, amikor elégséges időt szántunk az előzetes egyeztetésekre, ilyenkor optimális megoldást találtunk. Örülök, hogy az internetadó visszavonásáról az én véleményemet is meghallgatták és elindult a nemzeti konzultáció, ami arról szól, hogy az internethez való hozzáférés hogyan tudja segíteni az embereket, a munkahelyeket. A kevés egyeztetés nem hoz kellő eredményt. A Fidesz egyik fő erénye az egységesség volt, a különböző véleményeket házon belül meg lehetett beszélni, most viszont sok esetben ez a nyilvánosság előtt zajlik. Mindezt nem tartom helyesnek, a családi vitákat sem visszük házon kívülre. Szerintem hiteles emberek sokak számára hitelessé tehetik újra a legnagyobb kormánypártot. A kormányzati munkának akkor van értelme, ha az emberek gondjaival foglalkozunk, s ezekre keressük a megoldást és közben eredményesen tudjuk végezni azt a térségfejlesztő munkát, amit vállaltunk.

 

 

Szerző: Koloszár Tamás

Fotó: Marcali Gábor