Szedjük, ne szórjuk!

Győr+
2019.03.23. 15:40

2011-ben indult útjára, mára pedig az ország legnagyobb önkéntes mozgalmává nőtte ki magát a TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért! hulladékgyűjtési akció. Városunkban is sokan megmozdultak környezetükért, akik jó példát mutathatnak a kevésbé rendszerető győrieknek. De vigyázat szemetelők, a hulladékkommandó továbbra is lesben áll, sosem késő a szemléletváltás!

Örvendetes, hogy a környezettudatos szemlélet egyre nagyobb népszerűségnek örvend, amit a TeSzedd! mozgalom 2019-es adatai is reprezentálnak, hiszen idén március 18-a és 24-e között országszerte 3000 bejelentett helyszínen, mintegy 240 ezer önkéntes húzza fel a kesztyűt, hogy mentesítse lakókörnyezetét a felesleges hulladéktól. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium nevével is fémjelzett programhoz bárki csatlakozhatott, csupán előzetesen be kellett jelenteni az érintett helyszíneket, így az ITM biztosította a gyűjtés kellékeit, sőt, az akció végeztével gondoskodnak az összeszedett szemét elszállításáról is. Megyénkben 171 jóváhagyott találkozási pontot regisztráltak, ahová 12.473 önkéntes jelentkezett. Ebből Győrben 39 helyszínen, 1617-en dolgoztak, és dolgoznak jelenleg is az önkéntesek.


A sok pozitívum, az örvendetes számadatok mellett azonban vissza kell nyúlnunk a gyökerekhez, hiszen nem mehetünk el a TeSzedd! mozgalomkiváltó oka, maga a szemetelés, a zugszemetelés ténye mellett. A környezet védelme, a fenntarthatóság, a „szedd és ne szórd” elv nem ördögtől való, mégis városunkban helyenként találkozhatunk ennek ellenkezőjével. Győrben erre is találtak megoldást a szakemberek, hiszen az illegális szemétlerakás, a szelektív hulladékgyűjtő szigetek helytelen használatának felszámolására létrejött az úgynevezett hulladékkommandó. A társaság a Győr-Szol Zrt. biztonsági csoportjából, a győri Közterület Felügyelet és Mezei Őrszolgálat, valamint a rendőrség munkatársaiból szerveződött, és íme egy újabb árulkodó számadat: a kiszabott bírságok összege tavaly meghaladta az ötmillió forintot. „Sajnos az intenzív ellenőrzések és a kiszabott büntetések ellenére még mindig nagyon sokan és sokszor megszegik a hulladéklerakás szabályait” – kezdi beszélgetésünket Nagy Csaba. A Győr-Szol Zrt. kommunikációs menedzsere kérésünkre a 2018-as eredményeket is összefoglalta. „Kollégáink tavaly 2000 alkalommal végeztek ellenőrzést, mintegy 1700 esetben szelektív szigetet, több mint 110 alkalommal egyéb közterületet tartottak szemmel, és egyéb hulladékszállítással, illetve elhelyezéssel kapcsolatos tevékenységet is folytattak mintegy 135 esetben. Az ellenőrzések és az azt követő szankciók intenzitását jól mutatja, hogy míg a győri közterület-felügyelet 2017-ben 805 esetben indított szabálysértési eljárást illegális hulladéklerakással kapcsolatban, ez a szám tavaly 907-re emelkedett. 2017-ben 735 alkalommal szabtak ki helyszíni bírságot és 70 alkalommal tettek feljelentést, 2018-ban a feljelentések száma már 90-re, a helyszíni bírságok mennyisége 817-re emelkedett” – árulja el a kommunikációs menedzser, majd hozzáteszi, nagy öröm a társaság számára, hogy a TeSzedd! akcióhoz egyre több győri közösség csatlakozik, hiszen ez jelzi azt is, hogy sokak számára prioritást élvez a tiszta, élhető környezet. „Örülnénk, ha ezen a területen kevesebb feladatunk akadna a későbbiekben, jó lenne, ha mindenki belátná, hogy fontos a szemléletváltás a jövőnk érdekében” – fogalmaz Nagy Csaba.

Mint az élet oly sok más területén, ebben a témában is akadnak igazi, hétköznapi, adott esetben ismert hősök. A Vaskakas Bábszínház színésze Markó-Valentyik Anna az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon például elindította a Zölden Győrben csoportot, nem mellesleg maga is csatlakozott a TeSzedd! kampányhoz. „Az előadások miatt saját szedést nem mertem szervezni, de kettő nyilvánoshoz csatlakoztam. Emellett természetesen továbbra is naponta járok szemetet szedni szerte a városban” – fogalmaz Anna, aki praktikus tanácsokat is ad arra vonatkozóan, hogy hogyan válhatunk magunk is környezettudatosabbá. Újságunk Pöttyös klub mellékletben, április 5-én kiderülnek a részletek.

Szerző: P. Csapucha Adrienn
Fotó: MekliZ Fotóstúdió