Svájcban megépítették a szigetközi kincs hasonmását

Győr+
2019.08.03. 08:00

Képzeletbeli utazásra hívjuk Önöket Zürichbe! Itt található a világ egyik legbiztonságosabb nagyvárosi vízellátó rendszere, melynek tavaly ünnepelték fennállásának 150. évfordulóját.

Hatalmas a biztonsági tartalék, a svájciak mégis rendkívül takarékosan bánnak a vízzel. A város átlagos napi vízfogyasztása 150-160 ezer m3. A csúcsfogyasztás közel 20 százalékkal magasabb ennél, így nyáron sincs nagy pancsolás. Győrben az éves átlaghoz viszonyítva a nyári csúcsidőben akár 30 százalékkal is növekszik a fogyasztás. Zürichben az ellátás 100 százalékos biztonságú. Két egymástól független módszerrel történhet a város vízellátása, mindkettő egyenként is fedezi az igényeket. Első lehetőségként hatalmas tóparti vízműtelepek (Leng és Moos) találhatók a Zürichi-tó (Zürichsee) partján. A parttól 500 méteres távolságra, 32 méterrel a vízfelszín alól szivattyúzzák ki a tó vizét.

Ebben a mélységben télen-nyáron egyaránt 6-8 °C hőmérsékletű a víz. A hivatalos álláspont szerint a vízkivétel helyén, a tó vizében „egyetlen olyan komponens sincs, mely a jelenlegi tudás szerint az emberi szervezetre káros lenne”. Tehát a kiszivattyúzott víz, úgy ahogy van, iható. A biztonság kedvéért ezt még tisztítják egy olyan technológiával, amellyel akár a pocsolyából is ivóvizet lehet gyártani (ózon-, homok- és aktívszén-szűrés, lassú szűrés).

A második lehetőség a Limmat folyó mellé telepített Hardhof parti szűrésű vízmű. Ez még érdekesebb, a szőgyei és révfalui parti szűrésű rendszerhez hasonló elven működik. A folyópart közelében lévő, 20-25 méter mélységű kutak a vízmű székházát veszik körbe, a kutak között focipályák találhatók. A Limmat folyó parti talajrétegeiben szivárgó víz megtisztul, így jut a kutakba. És most jön a meglepetés: a kiszivattyúzott vizet nyelőkutakkal, szivárgó medencékkel elnyeletik, visszajuttatják a talajba.

Ezután átszivárogtatják egy mesterségesen kialakított kavicsrétegen, majd kicsit távolabb ismét kiszivattyúzzák. A svájci vízmérnökök tehát megépítették a nálunk természetesen meglévő parti szűrésű rendszer mesterséges hasonmását. Ugyanolyan kavicsrétegeket hoztak létre, amilyenek itt a Szigetközben természetesen megtalálhatók. A szigetközi parti szűrésű vízbázis tehát európai léptékkel mérve is jelentős érték. Annyira, hogy ahol megtehetik, ott mesterségesen építenek hasonlót.

Szöveg és fotó: Pannon-Víz Zrt.
Forrás: www.hidrologia.hu