Győr+
2018.06.20. 19:14

Örökre Győrben marad az országos tűzoltósportverseny kupája

Idén már tizennegyedszer álltak rajthoz Széchenyi Ödön kései utódai, hogy négy versenyszámban mérjék össze ügyességüket és erejüket. Megyénk csapata harmadszor is nyert összetett csapatversenyben, így harmadszor, s egyben örökre elhódították a vándorkupát.

Június tizennyolcadikán ünnepélyesen elkezdődött a XIV. Gróf Széchenyi Ödön Országos Tűzoltósport-verseny. A háromnapos rendezvény során az ország hivatásos tűzoltói mérték össze erejüket és ügyességüket horoglétra-mászásban, százméteres akadályfutásban, négyszer százméteres váltóban és kismotorfecskendő-szerelésben.

A kétévenként megrendezett viadal hétfői megnyitóján a Himnusz hangjait követően dr. Bérczi László tű. dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő dr. Góra Zoltán tű. vezérőrnagy, országos katasztrófavédelmi főigazgató nevében is köszöntötte a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ udvarán felsorakozott versenyzőket. A tábornok beszédében úgy fogalmazott, a rendezvény megbecsültségét jelzi, hogy immár nem első alkalommal vállalta el a fővédnökséget a belügyminiszter. A főfelügyelő hozzátette, a Széchenyi Ödön nevét viselő megmérettetésnek szép hagyománya van, és a tűzoltóság egyik ismertetőjegye pedig éppen az, hogy büszke a hagyományaira. A versenyre igény is van, hiszen, mint fogalmazott Bérczi László, elég csak körülnézni, és látszik, hogy nemcsak a tapasztalt, idősebb kollégák jöttek versenyezni, hanem a mezőnyben sok a fiatal is. Végezetül hozzátette, bízik abban, hogy a különféle versenyszámokban legjobb teljesítményt nyújtó tűzoltókból összeáll majd egy országos válogatott, amely azután külföldön is csatasorba állhat.

A köszöntőt követően előbb a versenybírák, azután a versenyzők tettek fogadalmat, az első nap további részében pedig megtörtént a felszerelések hitelesítése, technikai értekezletet tartottak, és lehetőség nyílt edzeni, gyakorolni is.

Június tizenkilencedikén a napot szintén a KOK-on kezdték a versenyzők, két mászóházban egyszerre négy pályán álltak rajthoz, hogy kiderüljön: ki a legtechnikásabb, legerősebb, leggyorsabb, vagyis kinek sikerül a leghamarabb feljutnia egy horoglétra segítségével egy harmadik emeleti ablakba.

A csapat tagjai: Jursics András, Hegedűs Tamás, Perge Tibor, Kormos Tamás, Buti Zsolt, Sipos Norbert, Strobl Gergely, Balassa Richárd, Karsai Zoltán, Szomolányi Máté.
A csapat felkészítője: Kőváry Adrián.

A százméteres akadályfutást a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Campusában rendezték. E versenyszám is számos, tűzoltóknak nélkülözhetetlen tulajdonságot igényelt: a gyors indulás, a kellően hatékony ugrás vitte át a versenyzőket a kétméteres palánk fölött, hogy azután magabiztosan fussanak végig – mindkét kezükben egy-egy feltekert tömlővel –egy nyolc méter hosszú gerendán. Közben egymáshoz is kapcsolták a tömlőket, majd a gerendáról lejutva egy osztóra csatlakoztatták, legvégül pedig ráillesztették a végig maguknál tartott sugárcsövet, majd kezükben a megszerelt sugárral áthaladtak a célvonalon.

A verseny szerdai zárónapján a négyszer százméteres váltófutást és a kismotorfecskendő-szerelést rendezték meg szintén az egyetem kampuszán.

Megyénk csapata horoglétra-mászásban, négyszer százméteres váltóban és kismotorfecskendő-szerelésben is győzedelmeskedett, egyedül a százméteres akadályfutásban szorultak a harmadik helyre, így az összetett csapatversenyt és az ezzel járó vándorkupát 2012 és 2016 után immár harmadszorra hozhatták haza.

Tekintettel arra, hogy zsinórban harmadszor hódították el az elsőséget, a vándorkupa örökre Győrben marad.

Az ünnepségen különdíjakat is átadtak, majd ezt követően az országos katasztrófavédelmi főigazgató mondott beszédet, mindenkinek megköszönve a sportszerű versenyzést. A tábornok gratulált a díjazottaknak, hozzátéve, hogy a gratuláció tulajdonképpen mindenkinek szól, azoknak is, akik a döntőn nem, de a megyei válogatókon részt vettek. Emlékeztetett arra, hogy a tűzoltósport-versenyre való felkészülés nagyon komoly dolog, hiszen a jók közül választják ki a legjobbakat. Góra Zoltán úgy fogalmazott, hogy a most legjobb teljesítményt nyújtókból összeállhat egy országos versenycsapat, ami aztán Magyarországot képviselheti a külföldi versenyeken.