Győr+
2013.06.04. 11:02

Nemzeti Összetartozás Napja

A Magyar Országgyűlés június 4-ét 2010-ben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává. A győri önkormányzat az Országzászlónál emlékezett.

A kormány 2010-es döntésével az anyaország nyilvánvalóvá tette „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, amelynek államhatárok feletti összetartozása valóság, és a magyarok önazonosságának meghatározó eleme”. Az Országgyűlés megerősítette továbbá Magyarország elkötelezettségét a magyar nemzet tagjainak és közösségeinek egymással való kapcsolatuk fenntartására és ápolására.

 

Június 4. a magyar történelem egyik legtragikusabb napja, mert ehhez a dátumhoz kötődik, az 1920. évi trianoni békediktátum. A világháborút követő béke átformálta Európát, amelynek legnagyobb vesztese éppen Magyarország lett. Hazánk területi veszteségei miatt több millió honfitársunk volt kénytelen elszakadni Magyarországtól. A 93 évvel ezelőtti események még ma is kihatással vannak életünkre. Ha magyarként átlépjük határainkat, több száz kilométert utazva újra magyar közösségekkel találkozhatunk. – fogalmazott Fekete Dávid alpolgármester a városi koszorúzási ünnepségen.

 

 

„Örömmel tölt el, hogy a fél évszázadnyi hallgatás után Magyarország újra gondot visel elszakított nemzettestvéreire. Örömmel tölt el, hogy az elmúlt évek döntései lassan elhalványítják a szégyenteljes 2004. december 5-i népszavazást.(…) Örömmel tölt el, hogy ma már a kettős állampolgárság nem álom, hanem valóság. Szintén örömteli, hogy az itthoni és a határon túli magyar kapcsolatok ápolása, még szorosabbra fűzése nem csupán a szavak szintjén jelenik meg. A határon túli magyar vidékekre szervezett osztálykirándulások segítik, hogy a fiatalok megismerjék egymást, barátságok szövődjenek, és számukra már természetes legyen, hogy határoktól függetlenül egy nemzet vagyunk. Szerencsére az emberekben egyre inkább feléled az igény a magyar vidékek felfedezésére, egyre többen szerveznek magánutazásokat Erdélybe, Kárpátaljára, vagy épp a Felvidékre. A pünkösdi Csíksomlyói Búcsú az összmagyarság igazi ünnepévé nőtte ki magát. Olyan vallási és közösségi ünneppé, amelyet talán egyetlen más nemzet sem tudhat magáénak a világon! Ezek azok a dolgok, amiből tudnunk kell erőt merítenünk, ezek azok a dolgok, amelyek igazolják, szükségünk van egymásra, ezek azok a dolgok, amelyek élővé, valódivá teszik összetartozásunkat.”

 

 

Az alpolgármester hangsúlyozta, Győr városa is gondot fordít a külhoni magyarság segítésére, ezért több alkalommal juttattak el adományokat Erdélybe, vagy épp Kárpátaljára. „Nyergestetőn a kopjafa-erdőben városunk emlékoszlopa is kifejezi, Győr nem felejti el a bátor székelyek védelmező helytállását.” Fekete Dávid azzal zárta gondolatait, nap mint nap tegyünk azért, hogy nemzeti összetartozásunk valóság legyen, és azt kívánta, minden magyar büszkén mondhassa bárhol a világon: Magyar vagyok!

 

A Győri Nemzeti Színház művészeinek műsora után az ünnepséget az Országzászló megkoszorúzása zárta.

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter