Győr+
2013.08.31. 09:10

Molnár Ilona: Jó helyen vagyunk

Molnár Ilonára aranyeső hullott, így hát ő fizeti a kávét abban az üvegfalú belvárosi presszóban, amely újabban a balettosok törzshelye.

Mese is jár a kávé mellé, amely úgy kezdődik, hogy Ica bakonyi lány, a szülők három nővért járattak a Somogyi-kastélyban elszállásolt patonai iskolába. Az apa hatelemis, okos parasztember, a mama fanyar humorú, jóságos lélek volt, Ica úgy gondolja, hogy minden jó tulajdonságát, eszét, kitartását tőlük örökölte, meg persze a nagypapától, akivel gyermeki öröm volt együtt őrizni a libákat.

 

Jól tanult, szakmát szerzett a győri pénzügyi iskolában, a közgazdasági egyetemre is simán fölvették, hála paraszti származásának. Az efféle hálaadás furcsán hangzik manapság egy belvárosi kávéházban, de ne feledjük, ez még csak a kezdete Ica történetének, valahol a hetvenes évek elején járunk. Már dübörgött az új gazdasági mechanizmus, Presser otthagyta az Omegát, fantasztikus professzorok tanítottak gondolkodó hallgatókat a közgázon, de egy munkás vagy paraszt apuka még jól nézett ki a káderlapon.

 

 

Azt mondja Molnár Ica, amikor végzett, marasztalták az egyetemen, mégis hazajött. A neveket fedje homály, de olyan okosak voltak az évfolyamtárs fiúk, hogy hiába a sok ötös, libának képzelte magát mellettük az ember lánya. A szíve is hazahúzta, nem beszélve egy jó állásról a megyei tanácsnál. Aztán elsuhant tizenhárom év, a mese csak 1989-ben, a rendszerváltás egy sötét éjszakáján vesz új fordulatot. Ez a csúcspont. Éjfélt üt az óra, megcsörren a telefon Ica ágya mellett. A Győri Balett keres magának új gazdasági vezetőt, nagy sürgősséggel. Másnap Markó Iván leszerződtette Molnár Ilonát.

 

Markó jól választott, gazdasági vezetőjéből gazdasági igazgató, majd a balett igazgatóhelyettese lett, ami akkor is szép előmenetel, ha Ica a kávé mellett elárulja, csak a titulusok változtak, az íróasztala meg a munkája ugyanaz maradt. A balett ügyeit intézi, a művészi munka kivételével nagyjából mindent. A törvények persze jönnek-mennek, és a történelmi hűség kedvéért azt is érdemes megjegyezni, hogy a színház és a balett kezdetben egy bankszámlán élt. A gazda is változott, a város már a kilencvenes évek elején számos intézmény működtetésének terhét levette a megye válláról.

 

Azt mondja Ica, ha bárhol, bármilyen társaságban kiderül, hol dolgozik, felcsillan az emberek szeme. A megkülönböztetett figyelem, az automatikus tisztelet akkor is jól esik, akkor is büszkeséggel tölti el, ha tudni lehet, a menetrendszerűen érkező kérdések nem a társulat főkönyvi adatait firtatják majd. A Győri Balett egy nagy család, mindenki egyformán számít. Van, aki a költségvetésre ügyel, van, aki táncol és van például olyan is, aki világít, különben nem látszana semmi.

 

Molnár Ilona nem tud róla, hogy igazgatója, Kiss János valaha is extra kockázattal járó, anyagi csőddel fenyegető vállalkozásba kezdett volna. A műszaki stáb a lehetetlent is megoldja, a táncosok meg egyszerűen fantasztikusak, tehetségük, kitartásuk minden tiszteletet megérdemel. Szóval jó a csapat, de a hosszan tartó siker mesterkulcsa a működés helyszíne, a város. Itt mindenki szereti őket, közönségük, mecénásaik elkötelezettek, az önkormányzat ki – emelt intézményként tekint rájuk, a kulturális piac hisztériáitól védett, nyugodt légkörben dolgozhatnak. Ica és a Győri Balett jó helyen van.

 

Újsághír

 

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a köztársasági elnök megbízásából állami kitüntetéseket adott át augusztus 19-én, Szent István ünnepén a Nemzeti Színházban. Sok évtizedes, kimagasló színvonalú szakmai munkája elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Molnár Ilona, a Győri Balett igazgató – helyettese.”

 

A város

 

„Győrben jártam középiskolába és itt zajlott le a felnőttéletem. Kötődöm egy padhoz a parkban, a házakhoz, ahol laktam, a belvárosi utcákhoz, ahol babakocsit tolva sétáltam. A lányom ma már idegenvezető, neki is irigylésre méltó szakmája van. Azt hiszem, ha Győrről van szó, én is jó idegenvezető lennék.”

 

Gaál József

Fotó: Marcali Gábor