Még mindig sokan vezetnek ittasan

Győr+
2019.03.29. 13:14

A győri közgyűlés pénteki ülésnapján a napirendi pontok között a Győri Rendőrkapitányság 2018. évi beszámolója is szerepelt. Számos részlet elhangzott, s Váczi Attila rendőr alezredes, kapitányságvezető javuló tendenciákról is beszélt.

Az évértékelő megkezdése előtt Váczi Attila rendőr alezredes, a Győri Rendőrkapitányság vezetője elmondta, hogy törekedtek az előre megfogalmazott célok teljesítésére, a közrend és a közbiztonság fenntartására, s jó eredményként könyvelhető el, hogy az elmúlt esztendő közbiztonsága szélsőséges esetektől mentes volt.

Online kérdőíves felmérés alapján azt a visszajelzést kaptuk az önkormányzati vezetőktől, hogy elégedettek a rendőrség munkájával, s javult a megítélésünk – hangsúlyozta Váczi alezredes. – A társszervezetekkel az együttműködés tavaly is hatékony volt, a közös szolgálatokat eredményesen zártuk – tette hozzá.


Borkai Zsolt polgármester is megköszönte a rendőrség előző évi munkáját

A város területén regisztrált bűncselekmények számában némi növekedés volt tapasztalható 2017-hez képest, hiszen a szám 2896-ról 3782-re változott, a nyomozások eredményességi mutatója pedig 49 százalék volt. Az első helyen a lopások állnak, szinte a bűncselekmények felét teszik ki. Csökkenés volt tapasztalható viszont a rablások (13-ról 8-ra), a kifosztások (18-ról 14-re), a testi sértések (195-ről 128-ra), a garázdaságok (102-ről 69-re), gépjármű feltörések (56-ról 51-re) és a rongálások (128-ról 113-ra) számában is, ami mindenképp előremutató. A kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények mellett sem lehet elmenni szó nélkül, a rendőrök 2018-ban kétszer annyi kábítószer-terjesztővel szemben tudtak intézkedni.

– Ahhoz, hogy közterületeinket kevesebb bűncselekmény legyen, elengedhetetlen a rendőri jelenlét növelése, a bűnmegelőzés, az összevont akciók és a folyamatosan fejlődő kamerarendszer használata – hangsúlyozta Váczi alezredes, majd számokkal is alátámasztotta állítását.
A közterületi szolgálati óraszám a 2017. évi 192.031 órához képest, 192.336 órára emelkedett. A közrendvédelmi előállítások száma 838-ról 845-re emelkedett. Az elmúlt évben összesen 786 elfogásról számolt be. A közrendvédelemről szólva a szakember kiemelte, hogy a nagy tömegeket vonzó rendezvényeken megnövelt létszámban adtak szolgálatot az egyenruhások és tavaly is kiemelt figyelmet fordítottak az időskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzésére.

Váczi Attila rendőr alezredes, kapitányságvezető


Egy ilyen nagy város életében nagy teher hárul a közlekedésrendészeti osztály munkatársaira, az éves beszámoló természetesen az ő munkájukra is kiterjedt: A személyi sérüléssel járó közúti közlekedési balesetek száma sajnos tavaly emelkedett, 329-ról 393-ra. Pozitív változásról egyedül a halálos balesetek esetében lehet beszélni: 13-ról 7-re csökkent. A győri balesetek közül a legtöbb a Szent István úton, a Fehérvári úton, a Baross úton, illetve a Szigethy Attila úton történt. A balesetek okai között továbbra is vezet a gyorshajtás, az elsőbbségadás elmaradása, az irányváltoztatás és a kanyarodási szabályok áthágása. A balesetet elszenvedők legtöbbje személyautóval közlekedett: 267 esetben intézkedtek a rendőrök. Őket követik a kerékpárosok 42 fővel, majd 33 fővel jönnek a tehergépkocsi-sofőrök és végül a sort 18 fővel a motorosok zárják.

– A személyi sérüléssel járó közúti közlekedési balesetek kapcsán 44 esetben a biztonsági öv, 6 esetben a bukósisak és további 2 esetben a gyermekbiztonsági rendszer hiánya járult hozzá a személyi sérülés bekövetkezéséhez – emelte ki az alezredes.

Szomorú adat, hogy az ittasan okozott balesetek száma növekedést mutatott: 25-ről 39-re emelkedett. A rendőrség továbbra is kiemelt figyelmet fordít az alkoholos befolyásoltság alatt volán mögé ülők kiszűrésére, így a jövőben is gyakran találkozhatnak a közlekedők a gyors és hatékony szondáztatással, azaz a finn módszerrel. Ez már tavaly is eredményes volt, hiszen közel 35 ezer mérésből 287 mérés pozitív eredményt mutatott. A passzív biztonsági eszközök használatát is gyakran ellenőrizték a járőrök, sajnos 1654 esetben eljárást is kellett indítani azok hiánya miatt.

A migrációs előszűrő rendvédelmi tevékenység eredményességét mutatja, hogy tavaly 35 illegális határsértőt fogtak el a Győri Rendőrkapitányság munkatársai, ezek közül a legtöbben afgánok voltak, s vonattal próbáltak továbbjutni. A győri pályaudvar ellenőrzése egyébként is kiemelt feladata a rendőröknek, munkájuk eredményes.

A kapitányi beszámoló kitért a sport- és más tömegeket is megmozgató eseményekre, ahol szintén helyt kellett állnia a szolgálatban lévő állománynak, amely sikerrel vette a feladatokat. Kiemelkedő volt az U18-as Atlétikai Európa-bajnokság, az évek óta nagy érdeklődés mellett megrendezett Győrkőcfesztivál, a belvárosi szabadtéri koncertek és az adventi vásár biztosítása is.

Ahhoz, hogy a város közbiztonsága fokozatos javulást mutasson, elengedhetetlen a bűnmegelőzés. Az önkormányzati, kimagasló támogatásnak köszönhetően a kerékpárjelölési program és a Bűnmegelőzési Centrum igazi sikertörténet, de ide sorolhatjuk a személy-, vagyonvédelmi és biztonságtechnikai bemutatót is. A kapitányság munkatársai nagy hangsúlyt helyeznek a fiatalkorúak alkoholfogyasztásának visszaszorítására, 24 alkalommal tartottak – több hatósággal kiegészülve – ellenőrzéseket, s gyakran találkozhattak például drogprevenciós előadást tartó rendőrökkel az iskolások is. Baleset-megelőzés területén is dolgos évet zártak az egyenruhások: állandó vendégei voltak óvodáknak, iskoláknak, a már évek óta zajló programok folytatódnak a jövőben is.

– Az iskola rendőre elnevezésű programban részt vevő oktatási intézmények száma folyamatosan bővül, jelenleg 63 iskolával működünk együtt, az iskolarendőrök létszáma 29 fő – szólt a részletekről Váczi alezredes, majd mielőtt a 2019-es év céljaira tért volna rá, összegezte a győri önkormányzattól kapott kiemelkedő erkölcsi és anyagi segítséget is.

2018-ban 14 millió forint támogatás jutott a közterületi jelenlét megerősítésére, s sikerült az informatikai eszközök modernizációjának területén is előrelépni, ingatlanfejlesztésre pedig 24 millió forintot kapott a kapitányság. A korábban már említett kerékpárjelölő program tavaly 2 millió forintos támogatásból gazdálkodhatott. Ennek eredményeként eddig már 1899 kerékpár található az adatbázisban. A Bűnmegelőzési Centrumról szintén írtunk már korábban, amely a két éve 7,5 millió forintból felújított belvárosi rendőrirodában kapott helyet, s a térfigyelő kamerarendszert is önkormányzati forrásból fejlesztik.

A jövőre vonatkozóan a célok hasonlóak, mint 2018-ban: sikeres bűn- és balesetmegelőzés, az ittas vezetők kiszűrése, a lakosok biztonságérzetének erősítése, az illegális migrációval szembeni eredményes fellépés, a társszervekkel történő hatékony együttműködés és a 2019. évi európai parlamenti és önkormányzati képviselőválasztásokkal összefüggő rendőrségi feladatok maximális ellátása. A kapitányságvezető elmondta: bízik a statisztikák javulásában, s ezért mindent meg is tesznek majd kollégáival.

Radnóti Ákos alpolgármester felszólalásában megköszönte a rendőrség munkáját, s szintén kitért a kiváló együttműködésre. Hozzátette továbbá, hogy a hulladékkommandó hatékonyságában további segítséget és aktív részvételt vár, erről már több egyeztetés is történt. Hangsúlyozta, hogy a Szent István úton és a Szigethy Attila úton tapasztalható, nem engedélyezett kamionos forgalom ellenőrzését a jövőben is kérné, az eddigieket pedig köszöni.

A jó idővel ismét egyre többen töltik szabadidejüket a rakpartokon, így ezeknek a területeknek a folyamatos ellenőrzése is indokolt. Ehhez szeretném a további segítségüket kérni. A kerékpárjelölő program pedig tovább folytatódik, egyre több városrészre terjesztjük ki az ingyenes regisztrációt, amellyel sokan éltek már a győriek közül – hangzott el az alpolgármestertől.

További képviselői kérdésekre és kérésekre – Kovács Tamás, Borsi Róbert, Szeles Szabolcs, Glázer Tímea, Bárány István, Sík Sándor volt a felszólaló – Váczi Attila alezredes elmondta: a közterületi jelenlét fokozására a Készenléti Rendőrség járőrpárjai is segítségükre vannak, ám kiemelte: naponta átlagosan 58 helyre kell kiérkezni a rendőröknek, s ezeknek valójában csak a negyede igényelne rendőri intézkedést. A szabályos kamionos forgalom elősegítésének érdekében továbbra is rendszeres ellenőrzéseket terveznek, s már több ízben is tartottak ismertetőt a sofőröknek. Arról is tudnak, hogy a Herman Ottó utca és a vidéki buszpályaudvar környékén sokszor fiatalok csoportosulnak, ám azt is hozzátette: sok esetben a rendőri intézkedés nem indokolt, így csak figyelmeztetni tudják őket a helyes magatartásra. A társszervekkel eddig is jól bevált ellenőrzéseket és együttműködéseket pedig a jövőben is folytatni kívánják.

A Győri Rendőrkapitányság 2018. évi beszámolóját végül a közgyűlés ellenvetés és tartózkodás nélkül elfogadta.

Havassy Anna Katalin
Fotó: O. Jakócs Péter