Győr+
2016.08.22. 12:56

Magyarul tanítanak a nagyvilágban

A nyugati diaszpórában magyar nyelvet tanítók számára kezdődött konferencia hétfőn Győrben, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karán.

Az egyhetes továbbképzésen 25 pedagógus vesz részt a világ minden tájáról. A konferenciát megelőző sajtótájékoztatón Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kijelentette, a nemzetpolitikai államtitkárság mindent megtesz azért, hogy segítse a diaszpórában élő magyar közösségek megmaradását.

Az államtitkár kiemelte, erősebb az asszimiláció Nyugat-Európában és Amerikában, mint a Kárpát-medencében, mert a kivándorolt családok a gazdasági értelemben vett számításaik miatt integrálódnak. Hangsúlyozta, fontos az asszimiláció folyamatának csökkentése, amelyben szerepük van a magyar közösségek, a magyarul oktatóknak is. Az államtitkárság többek között a Kőrösi Csoma Sándor-programmal és a Petőfi Sándor-programmal igyekszik segíteni a diaszpóra és az anyaország magyarsága közötti kapcsolatok erősítését.

Dr. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora elmondta, az egyetem nagy hangsúlyt fektet a társadalmi felelősségvállalásra, jelenleg is 500-600 azon diákok száma, akik magyarnak vallják magukat, de nem magyar állampolgárok. A rektor példának hozta fel, hogy idén nyáron először szerveztek napközis tábort Katalóniában, az ott élő magyar fiatalok számára az egyetem hallgatói. Fontos feladat megszerettetni a magyar nyelvet a külföldön élő magyarsággal – emelte ki Földesi Péter.

Dr. Szabó Péter az egyetem Apáczai karának dékánja arról beszélt, milyen nagy a felelőssége a magyar nyelvet tanító külföldi pedagógusoknak, hiszen mint Kazinczyt idézte: “nyelvében él a nemzet”. A dékán kiemelte: a résztvevők döntő többsége a magyar identitás megőrzéséért, a magyar nyelv fenntartásáért vállalja önként a szórványban élő gyermekek tanítását, amelyeket hétvégi, vagy vasárnapi iskolákban valósítanak meg. Ehhez nyújt segítséget, a Győrben tizedik alkalommal megrendezett konferencia is, melyen a nyelvpedagógián, a népmesén, a néptáncon, a kézművességen keresztül kapnak szakmai módszertani ismereteket a résztvevők, úgy hogy közben kölcsönösen tanulnak is egymástól.

Honfi Júlia Buenos Airesből érkezett, ő kint élők,negyedek generációját tanítja magyarul grafikusként. Szombatonként jönnek össze azok a gyerekek, fiatalok, akik kíváncsiak a magyar nyelvre, a magyar kultúrára. Vannak köztük, akiket egyáltalán nem tanítottak már otthon a nyelvre, de érdeklődnek a gyökereik iránt, ezért járnak el az iskolába – mesélte a konferencia egyik résztvevője.

A továbbképzésre, amelyet a Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége szervezett, Ausztriából, Angliából, Argentínából, Brazíliából, az Egyesült Államokból, Észtországból, Kanadából, Lengyelországból, Németországból, Spanyolországból és Svédországból 25-en érkeztek.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: O. Jakócs Péter