Győr+
2013.06.01. 09:10

Legyen divat fenntartható módon élni!

Fenntarthatóság és összetartozás címmel szervezik meg a Fenntarthatóság Akadémiája tavaszi programsorozat záróeseményét az ETO Parkban június 14-én: a Hahó együttes ad interaktív koncertet gyerekeknek Földlakó címmel, illetve az egykori Generál és a Piramis együttes énekeseként ismertté vált Révész Sándor jubileumi fellépésére várják az érdeklődőket. A programsorozatról a szervezőkkel beszélgettünk.

A tavaszi eseménysorozat a Tükörben a világ című kiállítással kezdődött március elején. A tárlatot, amely a fenntarthatóságra, környezetünk összefüggéseire hívta fel a figyelmet, közel 4 ezer 10–18 év között fiatal látta. Horváth Borbála, az Élet Fája Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője elmondta, a programban a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar Pedagógiai Tanszéke is közreműködött, a kiállítást önkéntes hallgatók mutatták be, illetve élménypedagógiai foglalkozásokat is tartottak. Litvániából és Brazíliából is érkeztek diákok, akik részt vettek a tárlatvezetési feladatokban: „a politikatudományokat hallgató brazil lány üzenete az egység és a szeretet volt.

 

A fenntarthatóság gyökere a tudatosságban van, és tapasztalatból tudja, hogy csak az összefogás segíthet” – hangsúlyozta a szervező. A kiállítással párhuzamosan különböző konferenciákat, előadásokat, tréningeket szerveztek Fenntarthatóság Akadémiája címmel. A programigazgató, Kádár József az Apáczai Csere János karral közösen rendezett eseményt emelte ki: a Fenntarthatóság pedagógiája című konferencia célja az volt, hogy elősegítse a környezettudatos szemlélet kialakulását a mindennapokban, konkrét gyakorlati példákat mutassanak a környék pedagógusainak. A rendezvényen elültették az „év fáját” is.

 

Dr. Gősi Viktória, a pedagógiai tanszék vezetője hozzátette, a környezettudatosságra nevelésnek nagy hagyománya van a tanszéken, melynek egyik színtere a Ravazdi Erdei Iskola. Az erdőpedagógia projekt keretében – amit 1996-ban dolgozott ki dr. habil Kováts Németh Mária – a tanszék együttműködik a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.-vel. Kádár József szerint a fenntarthatóság kérdése ma a közélet legfontosabb ügye. „Kétféle módon lehet az ember környezettudatos: az egyik, hogy a gazdasági helyzete nem tesz mást lehetővé, spórolnia kell. És vannak azok, akik kontroll nélkül fogyaszthatnának, de nem teszik, mert belátják, hogy az egyénnek és az emberiségnek vannak határai. Minden eszközzel divattá kell tennünk, hogy a termelőktől vásároljunk, legyünk büszkék arra, hogy kerékpárral, tömegközlekedéssel járunk. Legyen divat a lehető legkevesebb fogyasztás, ne az legyen a kérdés, hogy hányszor tudunk elmenni nyaralni, hanem hogy hány embernek tudunk segíteni a mindennapi élet fenntartásában. Ne legyen divat dohányozni, rengeteg kozmetikumot használni, trágárnak lenni és még sorolhatnám. Olyan dolgokat kell követendővé tenni, amik visszaviszik az emberiséget a természet diktálta határok közé” – mutatott rá Kádár József.

 

Horváth Borbála hozzátette, észre kell vennünk, hogy egy hajóban evezünk és minden mindennel összefügg. Együtt kell működnünk másokkal és a természet bennünket is fenntartó rendszerével. Véget kell vetnünk egoista álmainknak, el kell fogadnunk, hogy nincs még egy bolygó, ami el tudná látni társadalmunkat, a Föld erőforrásait pedig a végletekig kimerítettük. „Amikor én itt többet veszek el, például a vízből, élelmiszerből vagy kőolajból, mint amennyi nekem járna, akkor azt mástól veszem el. Globálisan kell gondolkodnunk, térben és időben is: az utódainktól is elveszünk a túlzott fogyasztással.”

 

Z. A.