Győr+
2015.12.20. 15:35

Kisalföldi Kalendárium

Különleges napok várnak ránk, ajánlatos tehát, ha felütjük nagymamánk kalendáriumát és sorra vesszük az ott leírt jeles és veszélyes napokat.

Kezdjük a sort december 21. napjával, Tamás ünnepével, amely a kisalföldi regula szerint az első fagyos nap, a disznóvágásra leginkább alkalmas időpont. Disznóölő Tamással azonban vigyázni kell! Aki ezen a napon egyszer disznót öl, annak minden esztendőben ezt kell tennie, különben Tamás pusztítja el az állatokat.

Karácsony böjtje vagy estéje a szeretet ünnepe. A betlehemezést, a mendikálást, a karácsonyi étkek és az éjféli mise hagyományait bizonyára mindenki ismeri, azt viszont kevesen tudják, hogy a Karácsony ideje a régi rómaiaknál a Nap újjászületésének ünnepe volt. A téli napfordulót nagy vigassággal és ajándékozással ünnepelték a rómaiak, s ezt tartották sokáig az év első napjának is.

István napján a férfiak bort szentelnek, a lányoknak éjfélkor olyan vízben kell megmosdaniuk, amelyben piros alma van, hogy szépek és rózsásak legyenek. Másnap, János napján az a szokás, hogy a férfiak körbejárják a falut, s mindenütt isznak egy pohár bort Szent János poharából, áldásként a háznépre.

December 28.-a az aprószentek ünnepe, a gyerekek megörvendeztetésének napja. A Kisalföldön, a Győr környéki falvakban korbácsolni jártak a legények, nyírfakorbáccsal vagy fűzfavesszővel verték el a lányokat, hogy kelésesek ne legyenek. A pásztorok ugyanezt tették az állatokkal, az ősi egészségvarázslás késői emlékeként.

Tamásból december végén kettő van a naptárban. Az első, amiről már szóltunk, az apostol Szent Tamás emléknapja, míg a második, a december 29.-i a kancellár Becket Tamás, (Canterbury Szent Tamás) névünnepe. Másnap, az év utolsó előtti napján a zsoltárköltő Szent Dávidra emlékezhetünk. Ő parittyázta le Góliátot, bebizonyítva, hogy a kicsik is győzedelmeskedhetnek a nagyok felett.

Az év utolsó napján a bakterek az éjfélt dallal kiáltották el, a pásztorok megfújták tülkeiket, pattogtatták ostoraikat, mindenki jó nagy zajt csapott rontás ellen. Jó, ha tudjuk azt is, hogy szilveszterkor a vályú vízébe aprópénzt kell szórni, úgy kell itatni a jószágot. Szerencsét, pénzt hoz éjfél után a cigányasszony és a sütőtök is. S ha már az étkeknél tartunk, január elsején lakjunk jól, s akkor nem éhezünk a következő évben.

 

Összeállította: Földvári Gabriella