Győr+
2018.12.23. 07:54

Karácsonyi előétel: Kocsonya

Füstölt csülökkel, sovány hússal és egy kis csontos finomsággal készül, amit friss borssal, fűszerpaprikával, ecetes hagymával és kenyércsücsökkel tálalunk.

Sokan ódzkodnak az ínyencségtől, de az alábbi recepttel én sokukat meggyőztem már. Éppen ezért tudom ajánlani és részletesen leírni a hetilap olvasóinak is, hogy ne hagyják ki ennek a kocsonyának a kóstolását, amit nem kell okvetlenül súlyos bőrökkel, sertésfejjel díszíteni, ha nem szeretjük, csupán olyan finomságokkal, amiket családon belül szívesen fogyasztunk.

A magyar verzió nálunk a legnépszerűbb, bár sok-sok verziója ismert különböző országokban, mint ahogy Németországban Sulze, azaz gesultzt, kocsonyásított, Szerbiában, Horvátországban Pihtijának nevezik, ahol a fűszerezése adja a sajátosságát, Franciaországban Eufs en gelée, akik kocsonyája a legjobban hasonlít a nálunk ismert verzióra, nem úgy, mint a P’tcha, ami az askenáz zsidó konyha kocsonyája, amiben csirkebőrtől zselésedik a húslé. A mi magyar verziónk 1544-ből való, amikor hűtő nélkül, de elkezdték készíteni Miskolc környékén a kocsonyát és a hideg kamrák mélyén tárolták 3-4 napig. Azóta is az egyik legnépszerűbb étel, most már nemcsak Miskolc vidékén, hanem erre is a régi ízek kedvelőnek.

Az ünnep során alkalmunk is nyílik rá, hogy feltálaljuk, hiszen a kocsonyához két dolog szükséges: hideg, amiben megdermed és elegendő éhes száj, hiszen ebből nem lehet keveset készíteni. Ami viszont az egyik leggusztusosabb formája, egy kis üveg, amibe tálaljuk és előtelként kínáljuk, akár szenteste vagy karácsonykor. Próbáljuk ki, igazi különlegesség vagy nosztalgia!

 

 

Hozzávalók öt mélytányérhoz és nyolc üvegcséhez

· 400 g sovány sertéshús, comb

· 1-1,5 kg füstölt csülök, csánk

· 0,5 kg bőrke

· 1 nagy sertésköröm

· 3 szál sárgarépa

· 1 fej fokhagyma

· 1 közepes fej hagyma

· 2 szál petrezselyemgyökér

· 15 szem feketebors

· 3 db szegfűbors

 

 

Elkészítés

1. Amennyiben első alkalommal főzünk kocsonyát, akkor a hentestől bátran kérjünk segítséget és ezeket az alapanyagokat, mert pontosan tudni fogja, mit adjon!

2. A csülköt, ha túl sötét színű, forraljuk fel egy fazék vízben , öntsük le róla ezt a vizet és így kezdjünk hozzá a „nagy főzéshez”!

3. A húsokat és a fűszereket feltesszük főni (NEM sózunk!), eldarabolva, ha nem fér bele, de ehhez a mennyiséghez szükségünk van minimum nyolcliteres fazékra. Miután felforrt, leszedjük szűrővel a habot és tovább főzzük egy órán át.

4. Beletesszük ezt követően a zöldségeket, majd újabb másfél órán át főzzük. Az ideális főzési idő három óra, de ebből négy óra is lehet. Szépen lassan, gyöngyözve, fedés nélkül.

5. Mikor elkészült, egy evőkanállal a tetejéről leszedjük a látható zsiradékot. Kirakjuk a tányérokat, üvegeket, egy nagy tálcára pedig kiszedjük a húsokat, zöldségeket és arányosan elosztjuk a tálakban.

6. Amikor minden finomságból minden tányérba jutott, akkor leöntjük őket lével, hogy éppen ellepje. Alufóliával, folpackkal lefedjük és hűvös helyen 5-6 órán át dermesztjük.

7. Érdemes este készíteni, ezért másnap friss kenyérrel, friss borssal és ecetes hagymával (2 fej lila hagyma, 1 dl ecet, 2 dl víz+só) és pirospaprikával tálaljuk.

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!