Győr+
2012.10.11. 18:35

Ismét feltűntek Győrben a víztisztítóval házaló utazóügynökök

Víztisztító berendezésekkel házaló utazóügynökök tűnt fel a napokban Győrben és környékén. A Pannon-Víz Zrt.-hez több fogyasztói bejelentés is érkezett, hogy egy megnyerő modorú hölgy vízvizsgálattal egybekötött találkozót kér telefonon.

A furfangos ál-szakemberek legújabb fogása, hogy egy egyszerű készüléket helyeznek a csapvízbe, amiből hihetetlen gyorsan “rengeteg káros szennyező anyag” válik ki vörösesbarna iszap formájában. Ezután desztillált vízbe, azaz a csoda-víztiszító által “megtisztított” vízbe helyezve a készüléket, szemmel láthatóan nem történik semmi. Ezzel az átveréssel pedig már több embert sikerült rábírni a vásárlásra. A trükk lényege azonban mindössze egy elektrolizáló készülék. A szolgáltató arra hívja fel a figyelmet, hasonló próbálkozásoknak semmiképpen se dőljön be.

 

Az átveréshez használt eszköz egy elektrolizáló készülék, ami működhet elemmel, de 230V-os hálózatról is. Lényeges, hogy két kinyúló fém elektródája közül az anód vasból vagy vasötvözetből legyen, a katód lehet pl. alumínium. A folyamat, amitől megzavarosodik a víz, egy egyszerű elektrolízis. Ha az elektródákat a csapvízbe merítjük, akkor a benne lévő pozitív és negatív ionok (csapvíz esetén ásványi anyagokból származó ionok, pl. kalcium, magnézium, nátrium, fluorid, szulfát, stb. és a víz saját ionjai, hidrogén- és hidroxid-ionok) mind-mind a nekik ellentétes töltésű elektróda felé mozognak. A víz saját ionjaiból az alumínium-katódon hidrogén, a vas-anódon oxigén fejlődik. A vas-anódon fejlődő oxigén azonnal oxidálja az anód anyagát, vörösbarna vasoxid keletkezik (esetleg, ha a vasötvözet nikkelt is tartalmaz, akkor zöldes iszap válik le), ami az ionok áramlása miatt gomolyogva belekeveredik a vízbe.

 

Tehát a vörös zavaros anyag nem a vízből származik, hanem az anód anyagából!

 

A trükk még hihetőbb, amikor a csapvíz megzavarosodása után bemutatják, hogy desztillált vízbe vagy a “csoda-tisztítóval” kezelt vízbe bemerítve az elektrolizáló készüléket, nincs zavarosodás, és a “szakember” részéről mindjárt jön is az indoklás: “mert ezek a vizek tiszták”! Erre is van alapvető fizikai magyarázat: az elektrolízis egyik alapfeltétele, hogy a folyadék, amibe az elektródákat bemerítjük, vezesse az áramot. Azok a folyadékok vezetik az áramot, amelyek oldott ásványi ionokat tartalmaznak, így pl. a csapvíz, ásványvíz igen, de a desztillált víz és egyes “csoda-tisztítóval” kezelt (lágyított és deionizált) vizek nem, ezért az utóbbiak nem is elektrolizálhatók szemmel látható mértékben.

Ha az ügynöknek valakivel mégis sikerül elhitetni a valótlanságot, egy-egy eladott berendezés után több tízezres jutalék üti a markát. A vízszolgáltató szeretné megelőzni, hogy bárkit becsapjanak, és teljesen felesleges berendezéseket sózzanak rá.

 

Nemrég a HVG nyolc különböző víztisztító berendezés vizsgálata után megállapította, hogy hét készülékben elszaporodhatnak a baktériumok, így ezek a berendezések kifejezetten rontják az ivóvíz minőségét.

 

Oxygen Hírügynökség