Győr+
2016.08.19. 11:42

Holtágmedence a győri Aranyparton

Az Aranypart II. szabad strandnál a valamikori uszálystrandokhoz hasonló, holtágmedencét és stéget élvezhetnek a fürdőzők.

A Győrben gondolkodó fiatal építészek és mérnökök által alapított Terasz Csoport Egyesület egy közel három éve kitalált város fejlesztési mini beavatkozását valósította meg idén nyáron az Aranypart II. szabadstrand szomszédságában.

 

A tervezési koncepció egy olyan úszó stég létrehozása volt, amely kapcsolatot teremt a szárazföld és víz között, létrehozva annak szerves kapcsolatát. A stég megjelenésével rámutat a város és a környezet kapcsolatának fontosságára. A vízpartokat használó lakosság számára új kapcsolati helyzetet teremt a régóta használt természetes fürdőzőhellyel. A létrejövő új vizuális elem találkozási és referencia pontként jelenik meg Győr egyik legfontosabb rekreációs zónájában.

A holtágmedence megvalósulását Győr Város Önkormányzata civil egyesületeknek kiírt pályázatával anyagilag is támogatta. A tervezést és a megvalósítást a TERASZ Csoport Egyesület végezte.

A létesítmény helyszíne az Aranypart II. szabad stranddal szomszédos partszakasz. A helyszín kiválasztásánál alapvető szempont volt, hogy a vízi létesítmény ne változtasson a terület meglevő működésén, annak használatát ne akadályozza, de egy új színfoltként gazdagítsa a helyszínt.

A holtágmedence szerkezeti rendszerét tekintve egyenlő szárú háromszögekből modulrendszerben felépülő konstrukció. A jelenlegi tervezett elrendezés 4 elemből épül fel, de a modul rendszer lehetővé teszi, hogy a jelenlegi méret többszörösére növeljük a vízi-terasz méretét. A burkolt terasz elemek egy alul hálós úgynevezett holtágmedencét vesznek körül, mely a kisebbek, vagy kevésbé jól úszók számára biztosít biztonságos pancsolást. A holtág medence a valamikori uszálystrandokhoz hasonlóan, alul és oldalt a természetes vízből lekerített terület, mely a sodrással, mélységgel, hordalékkal szemben védi a fürdőzőket. A tartószerkezet 5/5 cm-es faanyagból, a járófelület szintén ebből a keresztmetszetből épül fel. A stég stabilitását és úszását a faszerkezet közé rögzített XPS szigetelő táblák biztosítják. A stég a parthoz kötéllel került rögzítésre.

Bár a holtágmedence elsősorban kísérleti jelleggel került kihelyezésre, az elmúlt hetek bizonyították, hogy hiánypótló létesítménnyel gazdagodott a püspökerdő. Használóinak életkora széles spektrumot fed le közös jellemzőjük, hogy a stéget kultúráltan és rendeltetésszerűen használják, és nem a megrongálandó tárgyat látják benne.

A holtágmedence szeptember 31-ig várja vízimádó 2 és 100 év közötti korosztályt.