Győr+
2011.12.20. 12:06

Hatos Hajnalka: A kommunikáció számít, a nyitottság, a vendégszeretet

Hatos Hajnalka szerint a győriek többen és jobban beszélnek idegen nyelveket, mint az ország más tájain élők. Lehet, hogy a régió legnagyobb nyelviskolájának tulajdonosa elfogult, de véleményét nem saját tapasztalataira, hanem a hazai vizsgahelyek folyamatosan érkező adataira alapozza. A győri hallgatók rendre sikeresebbek az átlagnál, s az angol mellett szokatlanul sokan tanulnak második nyelvet, ami leginkább a német. Érthető, hiszen a régió autóiparának s egyik legjelentősebb munkaadójának nyelvéről van szó.

A Hatos és Társa Nyelviskola családi alapítású vállalkozás, Hatos Hajnalka és férje, Furján Gergely tizennégy évvel ezelőtt gondolta úgy, sokaknak lesz szükségük a győri központú, minőségre és eredményre figyelő képzésre. A tantestület a rajtnál kilenctagú volt, most több mint száz óraadó tanár segíti a főállású alkalmazottakat. Szerény becslések szerint eddig tizenötezren végezték el az iskola rövidebb-hosszabb angol-, német-, spanyol-, olasz-, franciatanfolyamait, vagy tanultak magyart mint idegen nyelvet. Egy városnak sok arca és sok hangja van, amelyek közül a látogató néhányat kiválaszt, emlékei közé csomagol és hazavisz. Azt mondja Hatos Hajnalka, ideje lenne az elhibázott hazai gyakorlat, a nyelvtanközpontú nyelvtanítás miatt belénk ivódott gátlásokat levetkőzve mosolyogni és megszólítani az idegeneket. Nem baj, ha nyelvtani hibáink vannak, legfeljebb kijavítanak bennünket. Csak a kommunikáció számít, a kapcsolat, a nyitottság, a vendégszeretet.

A Hatos nyelviskola a kezdő óvodástól a végzős egyetemistáig, az osztrák munka felé kacsingató kőművestől a tudományos fokozatra hajtó professzorig, a céges teamektől a papi szeminaristákig mindenkit tanít, de a tulajdonos tanárnő szerint otthon is lehet feliratos filmeket nézni, idegen nyelvű internetes oldalakon szörfözni, felütni néha a szótárt egy ismeretlen kifejezés kedvéért.

Minden a motiváción múlik, amiből a Győrben élők jócskán találhatnak testre szabottat. Vagy azt, hogy német nyelvtudással könnyebb elhelyezkedni, vagy azt, hogy lépten-nyomon idegen szót hall az ember. Egy fiatal cégvezető most éppen oroszul tanul, nem azért, hogy az angol helyett anyanyelvükön tárgyaljon moszkvai partnereivel, hanem azért, hogy az üzleti ebéden megmutassa, tud köszönni, ismeri az alapvető udvariassági formulákat.

Hatos Hajnalkának a Révai-gimnáziumban kiváló nyelvtanárai voltak, nekik köszönheti, hogy érettségi után az ELTE német-orosz szakára iratkozott be. Azóta is tanul, másoddiplomáját akkor szerezte, amikor a fia született. Jelenleg a szombathelyi egyetem mentor-tanárképzésén vesz részt, s úgy tervezi, diplomaosztás után angol tudását fejleszti, majd leporolja oroszismereteit. A fia már tizenkét éves és négy nyelvet tanul párhuzamosan. Élvezi, bár véleménye szerint jobb lett volna, ha szülei a nyelviskola helyett fagylaltozót nyitnak.

Lehet, hogy elfogult vagyok, de azt hiszem, Hatos Hajnalka fagylaltban is verhetetlen lenne, az üzletasszony ugyanúgy meghódítaná cukrászdája vendégeit, mint most, nyelvóráinak közönségét. Ahogy ő mondta, csak a kommunikáció számít, a nyitottság, a mások iránti érdeklődő tisztelet. Na, jó, tegyük hozzá a munkabírást meg a környezet, a város és a városlakók iránti elkötelezettséget.

Az iskola

„Az elsők között ismertük fel, hogy a gazdasági élet élénkülésével egyre nagyobb igény lesz idegen nyelveket beszélő szakemberekre. Minőségi oktatásunknak és mindeddig egyedülálló szakmai programjainknak köszönhetően folyamatosan épültek céges kapcsolataink. Sikereinket egyebek mellett Európai Nyelvi Díj jelzi.”

A város

„Börcsön élünk egy családi házban, de munkánk, szabadidős kedvteléseink, barátaink és karitatív tevékenységeink is Győrhöz kötnek bennünket. Nagyon szeretem a komolyzenét, ritkán hiányzom a Richter Terem előadásairól, bérletem van a színházba, s egyházközségi tagként segítem az embereket.”

Gaál József