Győr+
2018.12.19. 18:49

Győri rendőr a világ legjobb lövői között

Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, a magyar rendőrség csapata harmadik helyett szerzett a Kínában rendezett II. Rendőr Szolgálati Pisztoly Világbajnokságon. A magyar csapat tagja volt a győri Parrag Norbert rendőr ezredes is.

A II. Rendőr Szolgálati Pisztoly Világbajnokságra minden országból a legjobb lövőket küldték. A legkomolyabb szakmai lőversenyen különböző szituációs pályákon kellett a versenyzőknek számot adni tudásukról, gyorsaságukról és pontos lőkészségükről.

A magyar rendőrség csapatának tagjai Salamon Tímea rendőr százados, a Készenléti Rendőrség kiemelt főelőadója, Hatvani Nóra rendőr százados, a Terrorelhárítási Központ tisztje, Batki György rendőr alezredes, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság kiemelt főelőadója és megyénkből, Parrag Norbert rendőr ezredes, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság gazdasági rendőrfőkapitány-helyettese voltak. Csapatuk – az összesített csapatversenyben – kiemelkedő teljesítménnyel világbajnoki 3. helyezést ért el, míg az egység női versenyzői ezüstérmetszereztek.

 

 

Parrag Norbert régóta foglalkozik már lövészettel, ahogy megtudtuk, korábban lőkiképzőként dolgozott, majd a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányságon már más beosztást szántak neki elöljárói. Viszont ahogy vallja: a lőkészséget folyamatosan szinten kell tartani.

Egy rendőrnek a szolgálati lőfegyverét készség szinten kell használnia – kezdte a Győr+ Média kérésére az ezredes. „Intézkedés közben nincs arra idő, hogy végiggondoljuk, hogyan is működik a szolgálati fegyver. Automatikussá kell válnia a kezelésének, talán kicsit az autóvezetéshez tudnám hasonlítani. Ha van rutinod, ott sem gondolkozol miért kuplungolsz és váltasz, csak csinálod automatikusan ahogy a közlekedési helyzet megkívánja. Szerencsére éles helyzetben a szolgálati lőfegyvert ritkán kell használni. Az éles szituációkban a kialakuló stressz miatt a megszerzett tudás töredéke alkalmazható ezért fontos a folyamatos gyakorlás. A kötelező lőgyakorlaton kívül is van lehetőség a tudás fejlesztésére és szinten tartására erre kiváló alkalmat teremtenek a lőversenyek.”

 

 

Olyannyira, hogy ahol Parrag ezredes elindul, jó eséllyel az érmesek között végez. Ahogy mesélte, a magyar mezőnyben már ismerik egymást a versenyzők, ismerik egymás erősségeit és gyengéit. Az élmezőnyben pillanatnyi állapotuktól függően általában ugyan azok a versenyzők végeznek. A dobogós helyek folyamatosan rotálódnak az ország legjobb lövészei között. Egy világversenyen viszont más a helyzet. Itt ismeretlen a mezőny. Azt tudtuk, hogy a kínaiak nagyon jók lesznek, s a hazai pálya előnye is velük volt. Nehezek, összetettek és kimerítőek voltak a pályák. Kellett a jól átgondolt taktika és csapatmunka, de az egyéni teljesítmény és felelősség is hatalmas volt. Mindent mértek, mindent pontoztak. Azt gondolom, hogy a harmadik helyezéssel teljesen elégedettek lehetünk, persze a cél a következő világbajnokságon is az aranyérem lesz!

Az ezredes azt is elmesélte, a rendezők nagyon figyeltek arra, hogy a különféle helyszínek és a díszletek felépített szituációk a legéletszerűbbek, a legvalóságosabbak legyenek: ha boltban volt a lőpálya, akkor a konzervek is fent voltak a polcokon. Ha strandon alakult ki vészhelyzet, akkor homokos talajon, fagyisautó és napernyők között kellett dolgozniuk figyelve a pályán elhelyezett civil célokra is.

 

 

„Ide mindenki azzal a fegyverrel érkezik, amit a mindennapok során, a szolgálatban is használunk. Nem sportfegyver, nem könnyített pisztoly, hanem ami a valóságban is munkaeszközünk. A verseny során a pontosság mellett a gyorsaság a technika és a taktika is lényeges volt: gyorsan, pontosan kellett leküzdeni a támadó jellegű célokat megóvva a szituációkban elhelyezett vétlen civileket. Itt nem elég, külön-külön a gyorsaság vagy a pontosság. Jól felépített stratégia, gyors helyzetfelismerés és a csapattársakkal összehangolt végrehajtás szükséges.”

Ahogy az ezredes fogalmazott, remek hangulatban teltek a versenyek, s még arra is volt idejük, hogy a városban szétnézzenek. Azt mondja a szervezők nagyon kitettek magukért, élvezetes volt az a pár nap, amelyet Kínában tölthettek. S hogy mik a távlati célok? Természetesen még több világversenyen részt venni és még több érmet hazahozni öregbítve ezzel a magyar rendőrség és a megyei rendőr-főkapitányság hírnevét és persze megfelelni saját elvárásainak.

 

Havassy Anna Katalin
Fotó: O. Jakócs Péter és rendőrség