Győri gyöngyszemek: A szabadságért

Győr+
2012.03.21. 11:09

Nevezetes műemlékeinken, szakrális kincseinken túl Győr hírnevét számos kitűnő személyiség, történet vagy éppen találmány öregbíti. Igazi értékek ezek, városunk gyöngyszemei.

Földes Gábor győri színész és rendező volt, aki nem csak a színpadon alakított hőst, valójában is az volt. Az 1956-os forradalom egyik mártírja, a forradalmi események egyik alakítója, a színházi élet újraindítója.

Földes Gábor 1923-ban született, a keszthelyi Premontrei Gimnáziumban érettségizett, majd a Színművészeti Főiskolát is elvégezte. Belépett az MKP-be és a Magyar Néphadsereg Színházának tagja lett. Ezután Győrbe került, a Kisfaludy Színház rendezőjeként, majd főrendezőjeként dolgozott.

(Fotó: hetek.hu)

A színház mellett politikai szerepet is vállalt, 1953-ban a Nagy Imre féle reformpolitikai irányvonalhoz csatlakozott, 1956-ban részt vett Rajk László temetésén és a Petőfi Kör vitáiba is belefolyt. Az itt tapasztaltak hatására 1956. október 23-án megalakította társaival a győri Petőfi Kört. A forradalom kezdetén több színésztársával csatlakozott, beszédében Magyarország szuverenitásának helyreállítását követelte. A felvonulásnak a tömegbe lövetés vetett véget.

Részt vett a Győri Nemzeti Tanács létrehozásában és az értelmiségi bizottság elnöke lett. Szigethy Attila megbízásából Mosonmagyaróváron próbálta megakadályozni a további vérontást. Október 27-től a győri rádió politikai ellenőrzését is ő végezte, a dunántúli ellenkormány terve helyett a Nagy Imre melletti kiállást szorgalmazta.

A forradalom leverése után mindent elkövetett, hogy az eszmét ébren tartsa. Az ő érdeme volt, hogy a magyar színházak közül a Kisfaludy Színház volt az első, ahol újraindultak az előadások. A rendezésében decemberben a Bánk Bánt mutatták be a győri közönség előtt.

1957 tavaszán perbe fogták, június 10-én halálra ítélték. A hazai színházi élet több tagja is megpróbált közbenjárni érte, de a kegyelmi kérvényt elutasították, és 1958. január 15-én kivégezték.

Földes Gáborról Győrben utcát neveztek el, ahogy Szigethy Attiláról, Tihanyi Árpádról és Török Istvánról is. Ők és társaik a hazaszeretetről tettek tanúbizonyságot, életüket is feláldozva álltak ki a magyar szabadságért. A mi kötelességünk pedig, hogy emléküket megőrizzük, bátorságukat, a haza melletti kiállásukat pedig példaként állítsuk az utókor számára.

Papp Zsolt György

Fotó: O. Jakócs Péter

Győri gyöngyszemek – Borban élő gyöngyök

Győri gyöngyszemek – A győri Shatterhand

Győri gyöngyszemek: Zenei kuriózum

Győri gyöngyszemek: A győri vértanú

Győri gyöngyszemek: A győri hős

Győri gyöngyszemek : A vasminiszter

Győri gyöngyszemek- Egy valódi nevelő

Győri gyöngyszemek: Aki a városnak házat adott

Győri gyöngyszemek : A haza bölcse

Győri gyöngyszemek: A magyarul írott szó ünnepe