Győr+
2018.06.29. 20:08

Egy asztalnál a magyar és osztrák start up-ok

Ausztriában, a burgenlandi Jois-ban tartották a Startup Pannonia Kick Off rendezvényét a napokban. A Startup Pannonia egy határon átnyúló, interregionális kezdeményezés, melynek kiemelt célja, az osztrák és a magyar startup közösségeket egy asztalhoz ültetni. A projekt elsősorban, a burgenlandi és az északnyugat-magyarországi régióra koncentrál, amely már most egy ígéretes közösség, ráadásul a nemzetközi együttműködés folyamatosan bővül.

A nyitórendezvényt a Weingut Leo Hillinger-pincészetben tartották, ahol Kalmárné dr. Hollósi Erika, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara titkára idézte fel a kezdeteket. Elmondta, a Széchenyi István Egyetemről kereste meg őket két fiatal kutató, hogy találjanak ki közösen olyan programot, amely az egyetemistákat arra ösztönzi, hogy saját vállalkozásban gondolkodjanak. Nagyon jó ötletek vannak a fiatalok fejében, informatikai ismereteik kiválóak, üzleti ismeretekkel azonban nem rendelkeznek. Így született meg a Startup Pannonia kezdeményezés.

Dr. Dóka Ottó rektorhelyettes elmondta, a két fiatal, aki a kamarát megkereste, jelenleg is az egyetem hallgatója. A jövőben további fiatalokat szeretnének ösztönözni, hogy merjenek nagyot álmodni. A projektbe közel száz hallgató bevonására lesz lehetőség harminc hónapon keresztül, a finanszírozás az EU-nak köszönhető. A cél, hogy a határ két oldalán a kkv-k, start upok piacképes ötleteit mentorálják, hogy azok, legyenek szolgáltatások vagy termékek, a nemzetközi piacon versenyképesek lehessenek.

Az első fél év tapasztalatai nagyon kedvezőek – mondta el a helyszínen Kalmárné dr. Hollósi Erika, aki kiemelte, Győrben elindult egy önszerveződő folyamat, amely találkozott a kamara és az egyetem igényeivel. Innen adódott az ötlet, hogy a Start it Up Győr közösséget is bevonják és összehozzák őket hasonlóan gondolkodó osztrák fiatalokkal. Legyenek azok ötletgazdák vagy cégtulajdonosok.

A kamara és az egyetem mellett a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány is csatlakozott a projekthez, akik az elmúlt huszonöt évben ötven uniós projektet valósítottak meg, amelynek jelentős része magyar–osztrák és magyar–szlovák projekt volt.

Fontos, hogy a működő, de tőkehiányos vállalkozások segítséget kapjanak – fogalmazott dr. Iváncsics János, az alapítvány ügyvezető igazgatója.

Győrben egy éve mozdult meg valami, akkor jött létre a Start it Up Győr közösség, amely havonta találkozót tart és várja a vállalkozó kedvű fiatalokat. (x)