Győr+
2013.04.27. 07:30

Dunakapu tér–Dunakorzó

Cél, hogy egy európai színvonalú közösségi hely alakuljon ki. Eközben az értékek megőrzésére és bemutatására is odafigyelünk- olvashatjuk Borkai Zsolt polgármester levelében.

Megnyugodtak a kedélyek, egyetértésben zárult a közgyűlés-erről IDE KATTINTVA olvashat.

 

Polgármesteri levél

 

2006-ban célul tűztük ki, hogy Győr egy dinamikusan fejlődő gazdasági, kulturális és turisztikai központtá váljon. Bár sokaknak nagy szavaknak tűntek, mi komolyan gondoltuk, mert azt szeretnénk, hogy a győriek jól érezzék magukat ebben a városban. Legyen munkahelyük, megfelelő körülmények között élhessenek, nyugodtan nevelhessék gyermekeiket, adott legyen számukra a szórakozási lehetőség, szép környezetben tölthessék szabadidejüket. Röviden: Az a cél vezérli az önkormányzatot, hogy Győr egy igazi, 21. századi európai város legyen, annak minden előnyével. Ezek a célok nem csak a városvezetés céljai ezek a célok közös célok. Éppen ezért alakítottunk ki széles körű összefogást az egyetemmel, az Audival és a gazdaság többi szereplőjével, a győri vállalkozásokkal. Emiatt fogtunk össze az idegenforgalom képviselőivel, emiatt reformáltuk meg oktatási rendszerünket, és emiatt vágtunk bele a nagyberuházásokba is. Ezért építettük fel a Jedlik Ányos hidat, kezdtük el az újvárosi rehabilitációt, emiatt nyitottuk meg a Barátság parkot, a Látogatóközpontot, vagy épp a Mobilist.

 

 

 

Azért rendezzük a Négy Évszak Fesztivál programjait, hogy a győriek még jobban érezzék magukat szeretett városunkban. Emiatt küzdünk a multifunkciós csarnokért, ezért hozzuk Győrbe a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált olyan fejlesztésekkel, mint a városi uszoda, a teniszcentrum vagy az atlétikai pálya. A Széchenyi tér rehabilitációjával, a belvárosi utcák és épületek felújításával gyönyörű történelmi belvárosunkat kívántuk még vonzóbbá tenni a városban élők és a turisták számára. Ugyanez a cél vezé relt minket, amikor elhatároztuk megújítjuk a Dunakapu teret. Egyesek már a Széchenyi tér felújítása kapcsán is megpróbáltak gáncsoskodni, és rossz színben feltüntetni azt a beruházást, amelyet korábban már annyiszor megígértek a győrieknek. Az idő azt igazolta, jól döntöttünk, amikor meg is valósítottuk a fejlesztést, hiszen azóta a tér élettel teli, valóban betölti a város főterének funkcióját. Igazi találkozási hellyé változott, ahol a győriek kikapcsolódnak, a turisták pedig élményekkel gazdagodnak. Úgy gondoltuk, folytatjuk ezt a munkát, és a belváros másik jelentős terét, a Dunakapu teret is megújítjuk, hiszen annak burkolata enyhén szólva is kívánnivalókat hagyott maga után, és méltatlan volt a történelmi városrész többi részéhez. Bár úgy láttuk, a többség örült az ötletnek, a hangadók ismét megjelentek, és ismét megpróbálták befeketíteni elképzeléseinket.

 

Végtelen szomorúsággal tölt el, hogy egy néhány emberből álló csoportosulás politikai, önös érdekektől vezérelve mindent megtett azért, hogy megakadályozza, vagy legalábbis elhúzza, de mindenképp besározza ezt a fejlesztést. Miattuk kell több mintegy éve szívnunk a port a belvárosban, miattuk nem tudott elkezdődni a tér rekonstrukciója, miattuk nem tudtuk enyhíteni a belvárosi parkolási gondokat. Szerettünk volna minden álláspontot figyelembe venni, még annak ellenére is, hogy sokszor érezni lehetett, egyesek úgy viszonyulnak az önkormányzathoz a tér kérdése kapcsán, mint a klasszikus – nincs rajta sapka, van rajta sapka – történetben. Ez a hozzáállás azonban egyáltalán nem a város és a győriek érdekeit szolgálja, ezért nem hagyjuk, hogy tovább akadályozzák a beruházást! A város, a győriek, a turisták, így a kereskedők, a vendéglátó szektorban tevékenykedők, a Győrben közlekedők, vagyis a túlnyomó többség érdeke az, hogy mielőbb elkészüljön a tér, ahová a termelői piac egységes, rendezett formában térhet vissza. Mi ezt úgy szeretnénk megvalósítani, hogy a korábbi, elhanyagolt állapotú betonburkolat helyett egy európai színvonalú közösségi hely alakuljon ki.

 

Eközben az értékek megőrzésére és bemutatására is odafigyelünk. Fontos számunkra a múlt értékeinek megtartása, de ezt mi nem úgy képzeljük el, hogy közben szakítunk a mai kor elvárásaival, szakítunk minden praktikussági, esztétikai, ésszerűségi és közösségi szemponttal. Az egykori győri vár falait valóban nem szeretnénk visszaépíteni a város szívében, de annak mindenképp helyet szeretnénk biztosítani, hogy múltunk egy darabja láthatóvá váljon az érdeklődők számára. Hiszem, hogy történelmünk emlékei és a mai kornak megfelelő közösségi funkciók megférnek egymás mellett. Hiszem, hogy egy olyan teret tudunk megépíteni, amire a győriek büszkék lehetnek, és ahol jól érezhetik magukat.

 

Hiszem, hogy ez a beruházás a város érdekét szolgálja. Ezért állunk ki mellette, és ezért gondolom úgy, hogy a Dunakapu tér átadása után a Széchenyi térihez hasonlóan az áskálódás és ellenségeskedés helyett jóízű beszélgetésekkel, hangulatos koncertekkel, a múlt értékeinek bemutatásával igazi közösségi élet költözik a térre.

 

Üdvözlettel:

Borkai Zsolt Polgármester

 

Dunakapu tér fejlesztés: a múlt megőrzése és modern találkozási pont

 

Az ügyben eljáró mosonmagyaróvári önkormányzat kiadta az építési engedélyt a felújítás előtt álló győri Dunakapu térre. Bár a jogerősítés még hátravan, a beruházás felelős építész tervezője szerint mindenkinek az az érdeke, hogy az elmúlt két évben húzódó áldatlan állapotok megszűnjenek és megkezdődjön a munka a belváros északi részén fekvő területen. Kádár Mihály úgy fogalmazott, most egy új koncepciót összeállítani, engedélyeztetni azt jelentené, hogy további másfél évre konzerváljuk a jelenlegi helyzetet. A szakembertől ezért azt kértük, mutassa be a mosonmagyaróvári hivataltól zöld utat kapott tervezetet, amely feszített tempóval jövő nyáron elkészülhet.

 

Őrizzük meg a várfalrendszert!


Az eredeti elképzelésekhez képest jelentősen megváltoztak a Dunakapu tér felújításával kapcsolatos tervek, annak ellenére, hogy a tavaly nyár óta tovább folytatódó régészeti feltárások során semmi olyan nem került elő, amit a szakemberek korábban ne láttak volna a tanulmányokban és a rajzaikban. A korábbi koncepció felülbírálatát az ügyben eljáró Fejér Megyei Kormányhivatal határozatában találjuk, amely kimondta, hogy elsődlegesen a felszín alatt húzódó falak megőrzése, nem pedig azok bemutatása a kívánatos. A hivatal, illetve az ásatási bizottság tulajdonképpen nem is járult hozzá ahhoz az önkormányzat és a tervezők által javasolt korábbi kompromisszumos megoldáshoz, amely szerint a tér alá tervezett egyszintes mélygarázsban létrehoztak volna egy várfalakat bemutató, turisztikai attrakciókkal berendezett teret. Kádár Mihály elmondta: „mivel az örökségvédelmi igények azt kívánják, hogy a várfalrendszer ne sérüljön, azt a feltérképezés és felrajzolás után – ami korábban még nem történt meg, azaz ez idáig nem volt pontos képünk arról, hogy mi van a tér alatt – őrizzük meg az utókornak” Ez a helyzet új koncepció megfogalmazását kívánta, ezért a szakemberek újra megvizsgálták, hogy egyáltalán melyik az a terület, ahol mélygarázs építéséről beszélni lehet.

 

Idén januárban a Dunakapu tér keleti szakaszán a Teleki utca folytatásában a régészek megtalálták a másik ágyúlejáró falrészletét, ami a Teleki utca közepén, az északi várfal és déli ház sor között húzódik. A keleti és nyugati ágyúlejáró, valamint az északi várfal és déli térfal az a terület, amely a megfelelő régészeti szakfelügyelet mellett alkalmas arra, hogy egy mélygarázst befogadjon – melyben a mélygarázs első szintjén, a nyugati ágyúlejáró egy kis darabjának bemutatása került vissza a tervekbe – magyarázta Kádár Mihály.

 

 

Mélygarázs 265 férőhellyel

 

Kádár Mihály az új koncepcióban tervezett, háromszintes mélygarázsról szólva kifejtette, azt egy dobozszerkezeten – résfalas munkatér határoláson – belül fogják megépíteni. A kivitelezéshez a kiviteli tervek – ezen belül természetesen geotechnikai terv – és kapcsolódó további olyan vizsgálatok szükségesek, amelyeket már a kivitelező fog elvégezni a kivitelei tervekkel és állapotfelvételekkel párhuzamosan. Ezek a vizsgálatok és tervek annak feltételei, hogy a kivitelezés megkezdődjön; azaz amikor a kiviteli terveket a tervellenőrök, szakhatóságok jóváhagyták, akkor tud megkezdődni a szerkezet építése. Ez már engedélyes szinten is egy összetett – az INGA konzorcium generáltervező által összefogott – tervezői feladat, több mint 20 fajta szakági tervvel. A szereplők – tervezők, műszaki szakértők, ellenőrök, szakhatóságok, valamint a leendő kivitelező minőségbiztosítása együttesen fogja biztosítani, hogy ez egy műszakilag jól előkészített, I. osztályú minőségben megvalósuló projekt legyen.

 

A jelenlegi tervek szerint a háromszintes mélygarázs 265 férőhellyel rendelkezik majd, és a tér felszíne alatt mintegy 11-12 méter mélyen húzódik le. Megközelítése már a város későbbi közlekedési terveihez igazodva a Bástya utca felől történhet, a Bástya–Teleki utcák sarka előtt lesz a lejáró, a kihajtás pedig ettől visszább húzva még a Dunakapu tér sarkán, egy azonnali kifordulást tesz lehetővé a Teleki utca irányába. Így a téren a napi közlekedés megszűnik.

 

Akinek nem a mélygarázsban parkolás a célja, azt már korábban tájékoztató táblák terelik más irányba. A Móricz Zsigmond rakpartból korzó lesz, csökkentett forgalommal, illetve szükség esetén a tér északi részével együtt havária útként tud szolgálni, ha az alsó rakparti utat elönti a víz.

 

A rendezvénytér és találkozási pont

 

Kádár Mihály a mélybe nyúló tervek után a felszínt érintő elsődleges célokról is tájékoztatott. A Dunakapu téren ugyanis az önkormányzat elképzeléseinek megfelelően a Széchenyi térhez hasonló, de nagyobb léptékű rendezvényteret, találkozási pontot alakítanak ki. A rendezvénytérnek egyszerre kell megfelelnie a rendezvényhelyszínek, a találkozóhely, az optimális gyalogos kapcsolatok, a falakon belül rekedt, terv szerint kitelepülő fogyasztóterek, a Duna felé történő kapcsolódás, valamint a gyalogos közlekedési kapcsolatok elvárásainak. Ennek érdekében, a jelenlegi lejtésviszonyokat figyelembe véve tervezték meg az engedélyezett térépítészeti megfogalmazást. A gyakorlatban egy akadálymentes, sík területet hoznak létre, ahol az adott szintkülönbségeket a tér nyugati oldalán ülőpadokként is funkcionáló tereplépcsővel csatlakoztatják egymáshoz. A felszíni adottságokból, valamint a megfelelő – térépítészetileg több összetevőt vizsgálva létrejött – tájolásból következett, hogy a színpad és a kiszolgáló részek a tér keleti oldalára kerüljenek. A tér alkalmas lesz a nagy rendezvények kiszolgálására, nagyszínpad fogadására, melyet a terveken is rajta lévő fogadó- szerkezetekre tudnak majd építeni.

 

A rendezvényekhez szükséges kiszolgáló részek a garázs első szintjén a közönség érintése nélkül megközelíthetővé válnak. A színpaddal kapcsolatban fontos az is, hogy a tér egy jelentős funkciója lesz, azaz pozícióját behatárolja, hogy a közönség honnan tud rálátni, hogyan lehet mellé technikát telepíteni, például egy kivetítőt elhelyezni. Ezek kívülről apróságnak tűnhetnek, de mind mind apró részletei az egésznek a tervezés során.

 

Amikor – a tér hétköznapjaiban – nem „nagyrendezvényes” napokról beszélünk, akkor a tervezetten, víz felett – konzolosan – lebegő állandó kisszínpad fogadhat ad hoc rendezvényeket. A kisszínpad melletti vízmedencék és vízjátékuk biztosítják, hogy a több mint 10 ezer négyzetméteres területen a nyári nagy melegben is legyen egy kis élmény, játékosság. A vízfelületre már csak azért is szükség van, mert egy több mint 10 ezer négyzetméteres területen elengedhetetlen a víz és az ott kialakuló kedvező mikroklíma jelenléte. A tér északi részén, a Mosoni-Duna vonalán a bástya a maga térhez viszonyított közel egyméteres szintkülönbségével egy kilátó is egyben, ahonnan a város felé fordulva rá lehet nézni a térre, becsatlakozó kis közökbe – látva a régi belváros csatlakozó szövetét; valamint a térnek hátat fordítva a Duna felé biztosít panorámát.

 

 

„A bástyától a Jedlik utca irányába továbbhaladva tereplépcsők alakulnak ki, melyek a találkozási pontot is kiszolgálva egyben ülőpadok is lesznek. Itt alakul ki az a kapcsolódó kis teresedés, ami a Jedlik utca és Káptalandomb között helyezkedik el, és terveink szerint egy találkozási pont is lesz a győri belváros egyik kapujában. Este az egyetemisták, nappal a turisták kedvelt gócpontja lehet itt, ahol végre méltó helyére kerülhet a Vaskakasemlékmű is” – mondta a szakember.

 

A déli oldalon vendéglátóhelyek teraszai sorakoznak majd, ezek sávját kőburkolat-anyagváltással jelzik, hiszen a tér többi része a rendezvényeknek és a rendezett körülmények között megtartható termelői piacnak lesz fenntartva. Az önkormányzat tervei között szerepel a tulajdonosokkal közösen a térfalak (homlokzatok) felújítása; melyek a déli, a keleti, valamint a nyugati térfalnál lévő épületek homlokzati felújítását érintik. A tér története és a hosszú távra tervezett igénybevétel megköveteli, hogy a terület jó minőségű, természetes kőburkolatot kapjon – magyarázza Kádár Mihály, így a tér fenntartható üzemeltetését figyelembe véve természetes kőburkolat (gránit és bazalt), valamint az örökségvédelmi elemekhez illeszkedő klinkerburkolat került a tervezetbe.

 

Képviselői szemmel

 

A Dunakapu tér felújítása kapcsán lapunk megkérdezte a belváros két önkormányzati képviselőjét, dr. Somogyi Tivadart és Fekete Dávidot is, akik úgy látják, a meg- újuló tér a történelmi városrész újabb éke lehet.

 

 

Dr. Somogyi Tivadar: Amikor belvárosi képviselő lettem, hosszú távú tervet dolgoztam ki a körzetre vonatkozóan, amelyben már akkor három tér felújítása szerepelt. Ezek közül a Széchenyi tér rehabilitációja már megvalósult, és – úgy látom – beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A Dunakapu tér felújítása is folyamatban van, míg a színház előtti II. János Pál tér a jövő tervei között szerepel. A szakmailag minden szempontból megalapozott Dunakapu téri rekonstrukció kapcsán szomorúan tapasztalom azt a politikai hangulatkeltést, ami már évek óta zajlik. Ebben néhány magát mellőzöttnek tartó építész és politikus, valamint az önkormányzati ellenzék képviselői vesznek részt, akik először a tér felújítási terveit nehezményezték, aztán a régészeti feltárás során folytatták áldásos tevékenységüket, most pedig a mélygarázs lett a célpont. Ezzel szemben nekem az a véleményem, hogy a felújítással egy olyan tér jön létre, amelyre Győrnek már régóta szüksége van.

 

 

A belváros egy újabb közösségi térrel gazdagodik, amelyek alkalmasak lesznek a város színvonalas fesztiváljainak megrendezésére, a mélygarázs pedig a parkolási gondok enyhítésére szolgál. A garázs lehetővé teszi, hogy a belvárosba érkezők rövid sétával elérjék a történelmi városrész valamennyi idegenforgalmi szempontból fontos pontját. Bár a legrangosabb szakmai fórum a régészeti emlékek megőrzését írta elő – amivel egyet kell értenünk –, de az egykori vár egy részét így is be kívánjuk mutatni. Bízom benne, hogy a kedélyek most már megnyugszanak, valóban elkezdődhet az építkezés és 2014-ben minden győri megelégedéssel veheti birtokba az új közösségi teret. Remélem, a mostani ellenzők utólag már szintén örülni fognak a városunk rangját emelő beruházásnak.

 

 

Fekete Dávid: A belváros az elmúlt években kiemelkedő fejlődésen ment keresztül. A Széchenyi tér és környezetének megújítása mellett több sétálóutcát felújított az önkormányzat, most pedig a Dunakapu tér fejlesztésén van a sor. Bízom benne, hogy emellett az európai uniós projekt keretében megvalósul a Király utca, valamint a Széchenyi és Dunakapu tér közötti utcák rekonstrukciója is. Hangsúlyozom, itt nem csupán burkolatfelújításokról van szó, hanem olyan közösségi terek kialakításáról, ahol jól érezhetik magukat a győriek, és amelyek az ide látogató turisták számára is még vonzóbbá teszik belvárosunkat. A beruházás természetesen a gazdaságfejlesztést is szolgálja, hiszen abból a vendéglátósok, az üzletek, a szolgáltatók is profitálhatnak, nem mellesleg városképi szempontból is fontos a belváros egységes arculata.

 

Az új Dunakapu tér méltó helyszíne lesz a város rangos fesztiváljainak, nagyrendezvényeinek, de a hétköznapok során is élettel teli része lesz Győrnek, amely a piac visszaköltözésével kiemelt tere lesz városunknak. Ez a fejlesztés minden győri érdekét szolgálja, a belvárosiak pedig méltán várják már a beruházás elkészültét, az áldatlan állapotok felszámolását. A tér rekonstrukciója fontos eleme a belvárosi rehabilitáció kiteljesedésének, de a nagyberuházások mellett természetesen folytatódnak az itt élők mindennapjait könnyebbé tevő fejlesztések, járda- és közterület-felújítások is.

 

Ilyen volt, ilyen lesz – lokálpatriótákat kérdeztünk

 

Szabó László vállalkozó

 

Nemcsak a környékbelieknek jó, hogy felújítják a Dunakapu teret, hanem az egész városnak. Rengeteg turistát fog Győrbe vonzani az új tér, ami folyamatosan élettel, mozgással lesz tele. Végre lesz egy olyan terünk, ami minden szempontból megfelel a városi rendezvényeknek, az alatta lévő mélygarázs pedig megoldja a belvárosi parkolási nehézségeket. Az itt tevékenykedő kereskedőknek is csak jót tesz majd a fejlesztés, az éttermek, a szállodák, a boltok útba fognak esni a vendégeknek, fel fog lendülni a kereskedők forgalma. A korábbi fejlesztések is lendítettek a belváros népszerűségén, az Apáca utca felújítása után új kereskedők telepedtek meg a környéken. A Széchenyi tér felújítása pedig a forgalmunkon is érződött, több vendég fordult meg az étteremben. Egy politikus ismerősöm azt mondta, kell Győrbe valami attrakció. Szerintem a belváros felújítása hatalmas attrakció, bárhol meg- állná a helyét, büszkék lehetünk rá, hogy nálunk van.

 

Nagy Balázs színész

 

Szerelmes vagyok a belvárosba, azon belül is különösen az új Széchenyi térbe. Ha felújítják a Dunakapu teret, az is egy különleges ékköve lesz a városrésznek. Tiszteletre méltó, ha a régi értékeket nem hagyják veszni, a Dunakapu tér pedig már megérett a felújításra. Nem beszélve arról, hogy egyre nagyobb tömegek keresik fel a városi rendezvényeket, a komoly- vagy könnyűzenei koncerteket, így ezek kinőtték már a Széchenyi teret. Személyes élményem is kapcsolódik a Du na melletti térhez: néhány évvel ezelőtt ötezer ember előtt léphettem itt fel. Nagyszerű érzés volt. A felújítás után egy olyan rendezvénytér jöhet létre a városban, ami még több embert be tud fogadni, ráadásul a hely adottságaiból fakadóan akár a túlpartról is részei lehetünk az élménynek. A felújított Dunakapu tér méltó helyszíne lesz majd az ezreket vonzó programoknak.

 

Dr. Szekeres Tamás, a Széchenyi István Egyetem rektora

 

A belvárosi rehabilitáció rendkívül fontos, hiszen ez Győr ékszerdoboza. A városnak kötelessége a fejlesztés, és valóban nagy öröm, hogy az önkormányzat minden erőfeszítést megtesz azért, hogy a fejlődés töretlen maradjon. A Dunakapu tér a felújítás után egy hangulatában pezsgő, eseményekben gazdag rendezvénytérré alakul, ahol az egyetemisták is szívesen töltik majd el szabadidejüket, vagy élvezik a városi koncerteket. Nyugat-Európában számtalan példa van arra, hogyan lehet a belvárosban mélygarázst építeni, és mellette, nagy üvegfal alatt a régi értékeket is bemutatni, láthatóvá tenni. Győr ezt az utat járja. A Dunakapu tér olyan színfoltja lesz a városnak, amelyre mindannyian büszkék lehetünk.