Delfinnel a Mosoni- Dunán

Győr+
2014.07.20. 07:10

Jó hírrel szolgálunk, szeptemberben Győr lesz a házigazdája vízi rendőreink hagyományos, immár tizenharmadik országos szakmai versenyének. Domicser József rendőr főtörzszászlós és Miletics Mór rendőr törzszászlós tavaly, Balatonöszödön, kategóriájuk ezüstérmét érdemelték, ők mondják, hogy az idei vetélkedésnek is jó néhány, a nagyközönség számára izgalmas mozzanata lesz.

Az érdeklődők a partról és a hidakról is láthatják majd, hogyan mentenek életet és hogyan szlalomoznak hajóikkal a legjobb magyar vízi rendészeti járőrök a Mosoni-Duna belvárosi szakaszán. Az ezüstérmes páros munkával készül a szeptemberi megmérettetésre, kedvenc hajójukkal, a háromezer köbcentis, Mercury motorral szerelt, tengerjáró Delfinnel járőröznek a folyón a gönyűi torkolattól a Szúnyogszigetig, ha a vízállás engedi, Mecsérig. Győr rendhagyó módon maga ellenőrzi, tartja fenn környékbeli élővizeinek rendjét, a vízi rendőrök hétköznapi elfoglaltságukat tekintve a városi kapitányság körzeti megbízott alosztályának munkatársai.

 

Aki kedvet érez a feladathoz, jelentkezhet matróznak a nagy öregek mellé, s a szükséges bizonyítványok megszerzése után akár a kapitányi székbe is ülhet. Miletics Mór tíz éve tölti vízen munkaidejének jelentős részét, így elhihetjük neki, hogy a győri csoport felszereltségét, három különböző tudású, merülési mélységű hajóját még a profi dunai vízi rendészek is irigylik. A Delfin mellett egy gyorsjárású kishajó, a Quick Silver 500-as és egy húsz centiméteres vízben is közlekedni tudó, gumitestű motorcsónak vár bevetésre a volt határőrségi csónakház kikötőjében.

 

 

A városi egység csorbítatlan hatáskörrel, önállóan dolgozik, rutinfeladatuk, hogy vigyázzanak a fürdőzőkre, a horgászokra, a sportolókra, a túrázókra, a csónakázókra. A törzszászlós szerint folyóinkon nyugalom van, a vízi élet szereplői ismerősek, az alacsony vízállás miatt átmenő motoros hajóforgalomról nem beszélhetünk.

 

A szezon nyugodtan kezdődött, csak szóbeli figyelmeztetést érő szabálysértések történtek, jellemzően a helybéli motorcsónakosok felejtik el azt az alapszabályt, hogy nem verünk hullámokat, s néhány fürdőző úszott túl az aranyparti bójákon. Remélhetően a folytatás sem hoz különösebb izgalmakat, de az tény, hogy a neheze, a kötelező nyári kánikula hetei még előttünk állnak. Kötelező jó tanács, hogy csak a kijelölt szabad strandon fürödjünk, felhevült testtel, ittasan ne menjünk a vízbe, s a gyerekeket ne engedjük karúszó nélkül a part közelébe se. Ha bajba jutott embert látunk, a vízi mentőknek szóljunk, a gyakorlat nélküli mentés könnyen végződhet kettős tragédiával. Idén, július közepéig harmincöten fulladtak a Dunába, legtöbben Budapestnél.

 

 

Miletics Mór tavaly két ember életét mentette meg, az árvíz erejét becsülte alul egy hajléktalan a Püspökerdőben, s egy német üdülőtulajdonos a véneki ártéren. A törzszászlós kitüntetést is kapott, amit szerinte valamennyi kollégája és a hivatásosokkal párban dolgozó polgárőrök is megérdemeltek volna. Túl kevés szó esett azokról, akik a gátak víz felőli oldalán álltak helyt kéthetes, folyamatos szolgálatban. Az árvízi mentés a legkomolyabb erőpróba, de akad azért más különleges feladat is egy vízi rendőr életében. Domicser József és Miletics Mór biztosítja a sárkányhajók versenyeit, vízen voltak a Győrkőcfesztivál napjaiban, s Delfinjükkel rendszeresen támogatják a megyei kapitányság idegenrendészeti osztályának akcióit az Öreg-Dunán. Szeptemberben a nagyközönség segítheti a párost, szurkolhatunk nekik a vízi rendészek győri, országos versenyén.

 

Gaál József

Fotó: Marcali Gábor