Győr+
2015.11.28. 14:12

Bizalom is került az ételdobozba

Gyakran nyitogatják a város első „ételdobozának” ajtaját az Iskola utcában, mely egy hónapja került ki a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium egyik kapujára az „Enni adok, enni kapok” akció keretében.

A kezdeményezés győri meghonosítója a Lurkó Alapítvány egyik nyugdíjas önkéntese, Temesi Vilmosné, aki január óta próbálta az országban már számos városban működő adományformát városunkba hozni. Számos kifogások emelte falba ütközött azonban, többen érveltek a láda ellen azzal, hogy az esetlegesen belekerült romlott étel megmérgezheti azt, aki megeszi.

 

 

A Pécsről indult jó szándékú akció futótűzként terjedt az országban – szerencsére mindenhol élnek nemes lelkű emberek –, így hamar kiderült, semmiféle jogszabály nem tiltja, hogy így adakozzunk – mondja az önkéntes asszony, akinek nagy problémát jelentett a helyszín megtalálása. Végül Kelemen atya engedélyezte, hogy kikerüljön a fémdoboz, melyre a gimnázium diákjai is figyelnek, s folyamatosan fertőtlenítik. A szabály egyszerű, romlandó élelmiszer nem kerülhet bele, illetve csak csomagolva, lehetőleg kisebb porciókban javasolt az élelmiszerek elhelyezése. Zöldséget, gyümölcsöt pedig csak frissen tegyünk a ládába. Ami biztos, hogy gyorsan kiürül, mert a lehetőség szájról szájra terjed a rászorulók körében.

 

 

Elsősorban hajléktalanok fordultak meg eddig az Iskola utcai ételdoboznál, de nem kell feltétlenül ilyen rossz élethelyzetbe kerülni ahhoz, hogy nagy segítség legyen egy csomag kenyér, például átmeneti munkanélküliség is nagyon megnehezítheti a mindennapokat. Sokan szégyellnek kérni, de innen szívesen kiveszik – osztja meg az egyik tapasztalatát a Lurkó önkéntese. „Ha éhes vagy, vegyél a dobozból, de csak annyit, amennyi szükséges!” – többek között ez is olvasható a ládán, hiszen fontos, hogy a szolidaritás ne csak adakozói oldalról működjön. Temesi Vilmosné örömhírrel érkezett a ládához, az egyik belvárosi pékség felajánlotta ugyanis, hogy a nap végén megmaradt pékáruból adomány lesz, nem pedig szemét.

 

 

A kezdeményezés egyébként nem magyar találmány, néhány országban, például Német- és Spanyolországban, Romániában és Szaúd-Arábiában hűtőszekrényeket is az utcára tesznek, s jellemzően a civilek meggyőzték a környékbeli vendéglátósokat is: a megmaradt ételt ne dobják ki, hanem csomagolják be és rakják a „közös” hűtőbe.

A győri önkéntes még legalább két ládát szeretne elhelyezni Győrben, egyelőre keresi a helyet és a bizalmat. Hiszen mint mondja, ha mindig csak a kifogásokat hajtogatjuk, semmit nem teszünk sem magunkért, sem pedig a szűkebb és tágabb környezetünkben élőkért.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor