Győr+
2015.10.01. 13:50

Barsi Ernő emléktábla

Dr. Barsi Ernő teológus, néprajz- és népzene kutató tudós, zenetörténész, egykori lakhelyén, a Szent István u. 35. számú ház falán emléktáblát avattak tiszteletére.

Dr. Somogyi Tivadar alpolgármester a csütörtöki ünnepségen avatóbeszédében Barsi Ernő ikonikus alakját idézte meg, amint egy téli napon nagykabátban, egyik kezében aktatáskával, hóna alatt hegedűtokkal járta a várost – tanított, oktatott és kutatott. Elhivatottsággal, anyagi érdek nélkül, a nép iránti, a zene iránti szeretettel tette a dolgát. Ilyen emberekre van szüksége a Magyar Nemzetnek, a népzenének, a zenetörténetnek, mint Barsi Ernő volt – hangsúlyozta az alpolgármester.

 

Megemlékezést tartott Faust Dezsőné, a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesületének alelnöke, aki kiemelte: Barsi Ernő tiszta hittel vallotta, meg kell menteni, tovább kell adni, közkincsé kell tenni amit őseink ránk hagytak. A pedagógus azt vallotta, a tudást őrizni bűn, minden tudás annyit ér, és akkor hasznosít, ha az az embereket szolgálja. Azoknak a pedagógusok, akik a népi dalok, játékok tanítására, továbbadására vállalkoznak , kötelességük megismerni azok hátterét is – figyelmeztetett egykor a tanár úr. A pedagógusok ezt az útravalót próbálják a mindennapokban a gyerekeknek továbbadni – hangsúlyozta a szónok.

 

Dr. Király Géza, a Rotary Club Győr alapító tagja személyes élménnyel kezdte megemlékezését, iskoláként ismerte meg a tanító házaspárt, amikor szolfézst tanult. Aztán 1992-ben a Győri Rotary Klub újjászervezéseker Timaffy László mellett Barsi Ernőt kérték fel az alapítók közé. Töbek között azért, mert ahogy népszerűsítette, tanította , és szolgálta a magyar népzenét, az mindenki számára példaértékű – emelte ki a főorvos.

Dr. Lanczendorfer Zsuzsanna néprajzkutató, Ernő bácsi tanítványa is egy kedves emlékét elevenítette fel: iskola után minden nap a Szent István úti ház negyedik emeletére járt, hogy Ernő bácsival és felségével Ida nénivel együtt énekelhessen. Az ünnepségen Barsi Ernő által számára összeállított népdalcsokrot adott elő.

Lebó Ferenc készítette az emléktáblát. A szobrászművész elmondta, nem egy átlagos emléktáblát alkotott, hanem személyes domborművet készített. Hegedűvel kezében ábrázolta Ernő bácsit, aki így vált Győr ikonikus alakjává.

Az ünnepség végén tisztelői, egykori tanítványai megkoszorúzták a felavatott emléktáblát.

 

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor