Az óvodai beszokás a szülőnek is nagy munka

Győr+
2019.08.04. 14:28

A tavaszi beiratkozással még csak töredéke zajlott le az óvodakezdésnek. A munka oroszlánrésze az adminisztratív teendők után kezdődik, mégpedig, hogy lelkiekben készen álljunk egy új életszakaszra, az óvodáskorra.

Fontos tudni, hogy nemcsak a gyermeknek, hanem a szülőnek is meg kell szokni a helyzetet, ami sokszor nem megy könnyek nélkül.

A tavaszi óvodai nyílt napok, beiratkozás után kezdődik az az időszak, amikor a kisgyermekek felkészülnek, hogy kicsit elszakadnak a szülőktől, a nap egy jelentős részében óvodapedagógus gondos tekintete vigyázza őket. De hogyan készüljünk az új időszakra? Kinek kell igazából beszoknia, megszoknia az óvodát? – ezek már nem tűnnek egyszerűen megválaszolható kérdéseknek.

Fortuna Lászlóné, a győri Szentiváni Óvoda vezetője szerint sokat segíthet, ha a nyáron az ovikezdők elsétálgatnak az intézmény épületéhez, s a szülők beszélgetnek a gyermekkel, mi fog ott történni. A pedagógus szerint hangsúlyozni kell a kicsiknek, hogy az intézmény falai között rengeteg kaland, kispajtás, s szerető, kedves óvónénik várják őket.

Fortuna Lászlóné azt is kiemelte, nem megy – vagy csak nagyon ritka esetben – sírás nélkül a start, de ez így természetes. A sírás kell, joga van sírni a gyermeknek azért, mert elkezdődött egy elszakadási folyamat a szülőktől, néhány órát anya és apa nélkül tölt. Természetes, hogy ez okoz benne némi feszültséget.

Az óvodavezető kitért arra is, sokszor a szülőnek is nehezen megy az óvodakezdés, főleg az első gyermeküket elengedőkben van gátlás, kicsi félelem, hogy már nemcsak egyedüliek gyermekük nevelésében. Fortuna Lászlóné azt mondja, ha a szülőnek szüksége van támogatásra, fogadóórán találkoznak, s próbálják eloszlatni a kételyeket, tanácsokkal látják el, hogy minél könnyebbé tegyék az óvodakezdést. Anyának is szabad sírni, de ha lehet, ne a gyermek előtt.

Minden intézmény szeretné megkönnyíteni a gyerekeknek az óvodakezdést – ezt már Várszegi Mónika, a fenntartó győri önkormányzat intézményfenntartói osztályának munkatársa mondta lapunknak. Kifejtette, minden óvoda saját pedagógiai programjában határozza meg, hogyan biztosítja a gyerekek számára a beszoktatást. Ez szakmai kérdés, a fenntartó nem szól bele – indokolta a szakember. Az Óvodai nevelés országos alapprogramja leírja, hogy az óvodakezdés időszakában biztosítani szükséges a gyerekek számára a minél zökkenőmentesebb beilleszkedést a családból, illetve a bölcsődéből az óvodába, a szülőkkel való folyamatos együttműködést, és a gyermek számára az érzelmi biztonságot nyújtó óvodai légkört.

Óvodakezdés Győr környékén

Augusztusban kezdődik a beszoktatás a kunszigeti Tündérvár Óvodában – nyilatkozta még tavasszal a gyorplusz.hu oldalnak Farkas Ferencné intézményvezető. Kifejtette, „amelyik gyerek nem sír, ott baj van, előbb-utóbb mindegyiküknél eltörik a mécses, hiszen igaz az a mondás, hogy anya csak egy van. Az óvodán belül új szabályokkal találkoznak a kicsik, alkalmazkodniuk kell a közösségi élethez, ami kinek könnyebben, kinek nehezebben megy. De az tény, hogy társas lények vagyunk, a 2-3 évesek már vágynak a velük egykorúak társaságára.” Itt is tapasztalták már, hogy nemcsak a gyermeknek, hanem a szülőnek is nehéz az elválás. Frank Gyuláné óvónő hozzátette, időt kell hagyni a feleknek arra, hogy megszokják az új helyzetet, ebben a szituációban mindenki máshogy veszi az akadályokat. A legfontosabb az, ha probléma van, arról az érintettek kommunikáljanak, őszintén beszéljék meg a nehézségeket.

Szerző: Győr+

Fotó: O. Jakócs Péter