Győr+
2016.09.23. 14:36

Akadályozzuk meg a tüzeket!

A témát már a múlt héten már boncolgattuk, akkor a kerti égetés önkormányzati szabályozását jártuk körül, illetve próbáltunk néhány hasznos alternatívát vázolni a kerti hulladék kezelésére az égetés helyett. Ezúttal a kormányhivatal és a katasztrófavédelem tanácsait gyűjtöttük csokorba…

Az általános levegőtisztaság-védelmi hatósági feladatokat a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya látja el, azonban kivételként, ám a lakosságot leginkább érintő ügyekben a megyei kormányhivatal járási hivatala jár el. Ide tartozik a háztartási és közintézményi tüzelőberendezések, valamint a nem gazdasági tevékenység keretében történő légszennyezési és bűzterhelési ügyek. A vonatkozó jogszabályok alapján tilos bármilyen hulladék égetése, illetve a környezet bűzzel való terhelése, kivéve a háztartásban keletkező papírhulladék és kezeletlen fahulladék háztartási tüzelőberendezésben való égetése. Főszabályként tilos a kerti hulladék égetése is, azonban az önkormányzatok helyi rendeletükben szabályozhatják az erre vonatkozó szabályokat (ezeket a múlt héten mutattuk be Önöknek – a szerk.)

 

Ha szabálytalanságot tapasztalunk, a hulladékégetéssel, bűzterheléssel kapcsolatos bejelentéseket a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Győri Járási Hivatal illetékességi területéhez tartozó települések esetében postai úton a 9023 Győr, Buda u. 5. sz. alatti címre, elektronikusan a hivatal.gyor@gyor.gov.hu e-mail címre kell küldeni, illetve hivatali munkaidőben a 96/795-054 telefonszámon lehet megtenni. A bejelentést követően a járási hivatal helyszíni ellenőrzést végez, és erről jegyzőkönyv is készül. Az ügyfél a helyszíni ellenőrzés során köteles a járási hivatal ügyintézőjét beengedni és a helyszínt megmutatni. Amennyiben bizonyítást nyer, hogy a levegőtisztaság-védelmi szabályokat megsértették, a járási hivatal bírságot szab ki. A birság összegét a jogszabály 100.000 forintban határozza meg, és ez az összeg legfeljebb 75 százalékkal mérsékelhető, a mulasztás körülményeit, a kötelezettségszegés súlyosságát, annak időtartamát és ismétlődését figyelembe véve. Ha a kötelezett a bírságot nem fizeti meg, azt a nemzeti adóhatóság hajtja be. Érdemes tehát a szabályoknak megfelelően eljárnunk, ha pedig nincs módunkban tüzelni, akkor a múlt héten bemutatott alternatívák közül választanunk.

 

A témában megkérdeztük a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot is. A megyei tűzmegelőzési bizottság közlése szerint a szabadtéri tűzesetek hazánkban nagy károkat okoznak, az évente mintegy 20.000 tűzeset 100 millió forintos költséget jelent, melyek az anyagi károk mellett persze az emberek és állatok életét, valamint természeti kincseinket is veszélyeztetik. A tűz eloltása akár 1 hét, a károk helyreállítása akár 100 év is lehet. A belterületi égetésről már esett szó, de a katasztrófavédelem rávilágít a szabadtéri külterületi (tarló, lábon álló növényzet, avar és egyéb növényi hulladék) égetésére is, amelyet előzetesen engedélyeztetni kell a terület szerint illetékes katasztrófavédelmi kirendeltséggel. Az engedélyezés illetékköteles, és az égetés megkezdése előtt legalább 10 nappal korábban kell kezdeményezni.

 

A tűzmegelőzési bizottság arra is felhívja a figyelmet, hogy a tűzesetek kellő odafigyeléssel megelőzhetők. Soha ne dobjunk el például égő cigarettacsikket, erdőben csak a kijelölt tűzrakó helyen gyújtsunk tüzet, tartsuk be a tűzgyújtási tilalom szabályait. Ilyenkor ugyanis tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és az ezek 200 méteres körzetén belül lévő külterületi ingatlanokon, a felsorolt területeken található tűzrakó helyeken, a vasút és közút menti fásításoknál. Fontos, hogy a tüzelés befejezését követően gondosan oltsuk el a tüzet, a tüzelés helyét pedig takarjuk le legalább öt centiméter vastagságú földdel a visszagyulladás megakadályozásának érdekében. Végezetül fontos, hogy két egyszerű telefonszámot megjegyezzünk, tűz észlelésekor haladéktalanul hívjuk a 105-ös vagy a 112-es segélyhívót.

 

Kapcsolódó cikk: Mit kezdjünk a kerti hulladékkal?

 

Papp Zsolt