Győr+
2017.10.28. 15:33

Afrikából, Ázsiából és Dél-Amerikából is érkeznek diákok egyetemünkre

Feltűnt, hogy a városban járva, meglepően sok külföldi fiatalt látunk. Utánajártunk, kik ők, és mit csinálnak Győrben. Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem docense, a Nemzetközi Programok Központ vezetője állt rendelkezésünkre.

Az eddig is köztudott volt, hogy az Erasmus Program keretében évtizedek óta tanulnak külföldi diákok a győri egyetemen, de most mintha sokkal többen lennének.

Igen, a Széchenyi István Egyetem Intézményfejlesztési Terve, mely szorosan kapcsolódik a kormány Felsőoktatási Stratégiájához, képzési programjaink nemzetköziesítését tartja egyik prioritásának. A nemzetközi nyitás a prof. dr. Földesi Péter által képviselt új rektori ciklus kiemelt területe is egyben. Az idegen nyelveken elindult szakok vezetői és az azokon oktató kollégáink rengeteg energiát fektettek az új képzési programok kidolgozásába, a folyamatban közösen tanulunk, az egyetemen ez mindannyiunk számára új terület, amihez a hátteret az elmúlt években végbement, kiemelkedő színvonalú infrastrukturális megújulás adja.

Ősztől 25 országból 68 hallgató érkezett a Széchenyi István Egyetemre, ők a Stipendium Hungaricum ösztöndíj program keretében választották Győrt tanulmányaik helyszínéül. A külföldi hallgatók a világ számos országából jöttek, olyan helyekről, amelyekkel Magyarország kormányközi megállapodásokat kötött. A teljesség igénye nélkül, jött hallgatónk Angolából, Kazahsztánból, Azerbajdzsánból, Moldovából, Kenyából, Ecuadorból, Jordániából, Tunéziából, Laoszból, Marokkóból, Ghánából, Mexikóból, Pakisztánból, Indiából, Kínából, Vietnamból és Irakból is.

Az oktatásért felelős minisztérium biztosítja ebben a programban a külföldi hallgatói helyek önköltségét. Akik e program keretében tanulnak, térítésmentesen vehetnek részt az alap- és mesterképzéseken, illetve szintén a minisztérium finanszírozásában rendszeres havi ösztöndíjat és kollégiumi elhelyezést kapnak, továbbá kiegészítő egészségbiztosításuk is minisztériumi forrásból biztosított. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal felé a külföldi hallgatók tartózkodása vonatkozásában az egyetemre bejelentési kötelezettség vonatkozik, a hivatallal napi kapcsolatban állunk. Fenti ösztöndíjprogramon kívül fogadunk Erasmus-hallgatókat is, összesen 12 országából, az EU területéről, illetve Oroszországból és Törökországból 57-en tanulnak jelenleg nálunk.

 

Mi a célja a Stipendium Hungaricum programnak?

A programot a kormány indította el, a Tempus Közalapítvány koordinálja, oktatáspolitikai célja, hogy elősegítse a magyar felsőoktatás nemzetköziesítését, erősítse a tudományos elit nemzetközi kapcsolatait, növelje a felsőoktatási intézmények kulturális sokszínűségét és népszerűsítse a világban a versenyképes magyar, így győri felsőoktatást is. Reméljük, amikor a hallgatók visszatérnek saját hazájukba, a nálunk megszerzett tudással megfelelő pozícióban tudnak elhelyezkedni, hozzájárulva a származási országaik és hazánk közötti gazdasági, kereskedelmi és kulturális kapcsolatok elmélyítéséhez. A program egyfajta befektetés is Magyarország részéről. A külföldi hallgatók az egyetem presztízsét is növelik, hiszen a felsőoktatási intézmények rangsorában fontos szempont, hogy egy intézmény – angol nyelvű képzéseken – hány külföldi hallgatóval rendelkezik.

Mit tanulnak Győrben a külföldi diákok?

Jelenleg négy angol nyelvű képzésen vehetnek részt, az alapképzési szakok közül nemzetközi tanulmányok, mesterszakok közül pedig marketing, ellátási-lánc menedzsment, illetve infrastruktúra-építőmérnöki képzési program indult. Rendelkezünk továbbá egy angol nyelvű menedzsment doktori programmal is. Fentieken kívül 2020-ig további kilenc angol nyelvű szak indításáról határoztak a karok.

Miért jó a győri egyetemnek, hogy külföldi diákokat is felvesznek?

A Széchenyi István Egyetem vezetése arra törekszik, hogy intézményünk piaci környezetben is megállja a helyét. Kutatás-fejlesztési eredményeinkre az ipar jelenleg is kiemelkedő keresletet teremt, képzési programjainkat hasonló módon törekszünk piacosítani. Az angol nyelven történő magas színvonalú oktatás önköltségét vállaló hallgatókra számítunk. Prof. Dr. Komlósi I. László, a nemzetközi együttműködések rektori megbízottja képzési programjaink külföldön történő népszerűsítésében támogat bennünket, professzor úr korábbi rektorhelyettesi tapasztalataira is számíthatunk.

Mennyi időt tanulhatnak itt a fiatalok?

Az itt eltöltött idő hossza változó, van, aki rövid, néhány hónapos részképzésre jön, de olyan hallgatónk is van, aki a teljes képzés idejére érkezik, ez elsősorban a képzési, illetve ösztöndíjprogramtól függ.

Mivel ön a külföldi diákok között tölti napjait, gondolom, megtudta, miért Győrt választották?

Bízom abban, hogy a képzési programjaink kiemelkedő színvonala miatt választották Győrt és az egyetemet. A hozzánk érkező hallgatók tisztában vannak a régió fejlettségével, az AUDI jelenléte, az iparral való közvetlen oktatási és kutatási kapcsolatunk meghatározó.

 

Mit tapasztal, mennyire érdekli őket hazánk?

Úgy gondolom, ideérkezésük is bizonyítja nyitottságukat, a „Magyar nyelv és kultúra” elnevezésű tárgyat 53 külföldi hallgató vette fel.

Miként látja, be tudnak illeszkedni a külföldi fiatalok az egyetem, a város életébe?

A külföldi hallgatók jól érzik itt magukat. Az Erasmus Student Network hallgatói szervezet, illetve az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat segítségével önkéntes hallgatói mentor hálózatot alakítottunk ki számukra, így minden külföldi hallgatónak van személyes és a képzési szakjához rendelt hallgatói és oktatói mentora is. Kollégáim a Nemzetközi Programok Központban szinte bármilyen felmerülő kérdés esetén, fáradhatatlanul nyújtanak segítséget. Rendszeres, kifejezetten a külföldi hallgatók számára szervezett programjainkat, például a várost felfedező eseményeket, közösségi portálon, zárt külföldi hallgatói csoportban is népszerűsítjük.

Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor