Győr+
2016.07.01. 10:52

A táblabíróság új elnöke sem csak igazgat, hanem ítélkezik is

Elnökváltás lesz a Győri Ítélőtáblán. Havasiné Orbán Máriának az utolsó mandátuma is lejárt, tanácsvezető bíróként folytatja tovább tevékenységét. Az új elnök dr. Széplaki László, aki 2013 óta az ítélőtábla büntető kollégiumát vezeti.

Olyan elődöt követ, aki országosan is ismert volt, s a munkatársai is kedvelték. Nem lesz kényelmetlen, ha ő a tábla bírájaként napról napra meg tudja ítélni majd az ön tevékenységét?

Egyáltalán nem kényelmetlen. Az előző elnököt mindenki becsülte, tekintélye van, az ő elnöksége alatt jött létre a Győri Ítélőtábla. Szakmai munkájára szükség van, én pedig az igazgatásban is bizonyára számíthatok rá.

 

Elődje elnökként is bíráskodott. Ön is ezt teszi?

Igen, én is tárgyalok.

 

 

Mindenkinek lehetnek kedvenc szakmai területei, még ha nem is szívesen hozakodik ezzel elő. Önt mi érdekli leginkább?

Gazdasági büntető szakjogász vagyok, a gazdasági bűncselekmények állnak hozzám közel, de nem szoktam válogatni. Nálunk az ügyelosztás amúgy is automatikusan történik a tanácsok között.

 

Lesznek-e a közeljövőben az országos közérdeklődésre számot tartó ügyeik?

Igen, ilyen például a vörösiszap-per néven ismert büntetőügy a fellebbviteli főügyészség fellebbezése nyomán. Több olyan ügy áll befejezés előtt illetékességi területünk törvényszékein, amelyekre valószínűleg kíváncsi lesz a közvélemény. Lát itt a szobámban rengeteg aktát, dobozt, ezek is egy ügy periratait tartalmazzák.

 

Miért pályázta meg az elnöki posztot?

Hatalmas kihívásnak tartom, s úgy érzem, tudok tenni az itteni közösségért, a tábláért.

 

Melyek szakmai céljainak legfontosabb pillérei?

Alapvető a bíróságok számára a hatékony, időszerű, szakszerű ítélkezés. Ez a mi munkánk alfája és ómegája.

 

 

 

Ebből, a háromból Győrben melyik jár az élen?

Azt kell mondjam, hogy mind a három területen nagyon jól áll az ítélőtábla, a polgári és a büntetőszakban egyaránt. 2012-ben még 114 peres ügyünk volt folyamatban büntető szakban. Ezek 22 százaléka egy éven, 58 százaléka 6 hónapon túli volt. A most keddi állapotok szerint 21 büntetőügy van folyamatban, ebből kilenc 3 és 6 hónap közötti időben, a többi kevesebb mint 3 hónapja érkezett. Polgári ügyszakban is időszerűek voltunk, sőt, kollégáink még a Fővárosi Ítélőtábla munkájába is besegítettek.

 

Mivel sikerült elérni az időszerűség radikális javulását? Gondolom, az ügyek száma nem csökkent.

De, kissé csökkent, mert változtak a hatásköri szabályok. Az eredmények azonban az itt dolgozók áldozatos munkájának, az ésszerű átszervezéseknek köszönhetőek, s annak, hogy rajtam kívül egy veszprémi kolléga is érkezett kirendeléssel az ítélőtáblára. A legfontosabb cél az eredmények megőrzése.

 

Miért nem a javítása?

2017 januárjától jelentősen megnövekednek a feladataink, mert a mi illetékességi területünk alá tartozik a Székesfehérvári Törvényszék is. Tavalyi adataik alapján arra számítunk, hogy a polgári ügyek harminc, a büntetőügyek negyven százalékkal nőnek. Több bírót nem kaptunk a feladathoz, a törvényszékekkel kialakított szorosabb kapcsolatokkal, kirendelésekkel szeretnénk tartani az időszerűséget, a szakmai minőséget és a hatékonyságot.

 

Kinevezése hat évre szól. Mivel lenne elégedett a hatodik esztendő végén?

Ha elmondhatnám, hogy szakmai szinten a Fejér megyei törvényszéket is integrálni tudtuk, s általában is szorosabbra fűztük kapcsolatainkat a törvényszékekkel. A szakmai munka minőségét tovább tudtuk javítani, fontos tartalommal töltöttük meg a fórumokat, sikeresek voltunk a képzésekben. Az időközben felmerülő kihívásoknak pedig magas szinten meg tudtunk felelni.

 

Fotó: Marcali Gábor