Győr+
2013.01.22. 20:24

A Magyar Kultúra Napja

A Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett városi ünnepségen Fűke Géza és Lebó Ferenc Győr Művészetéért, Bana József Győr Közművelődéséért díjat vehetett át

Január 22. a Magyar Kultúra Napja, nem véletlenül, hiszen ezen a napon tisztázta le végleges formájára Kölcsey Ferenc Nemzeti Himnuszunk szövegét 1823-ban. Ebből az alkalomból rendezték kedden a város ünnepségét a Richter-teremben.

 

Simon Róbert Balázs alpolgármester ünnepi köszöntőjében úgy fogalmazott, „a mai napi megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket. De éppúgy oda kell figyelnünk a jövőre, a tehetséges művészek, költők, írók és zenészek felfedezésére, és kellő megbecsülésére, mint a nagy elődök örökségének továbbvitelére. És nemcsak a mai napon, nemcsak január 22-dikén.” Az alpolgármester köszönetet mondott a kultúra helyi ápolóinak is: „Szerencsére itt Győrben igazán virágzik a magyar kultúra. Ez azoknak a kollégáknak, kulturális szakembereknek az érdeme, akik minden percben és órában azon dolgoznak, hogy közelebb hozzák az emberekhez a művészeteket, hogy elvigyék a rohanó hétköznapokba a minden rosszat elfeledtető kulturális értékeket. Köszönet mindenkinek, aki a magyar és a város kulturális életének ápolásán dolgozik, időt, energiát nem sajnálva.„

 

Az ünnepségen Simon Róbert Balázs és Rózsavölgyi László, az Oktatási, Kulturális, Sport és Turisztikai Bizottság elnöke adta át a „Győr Művészetéért” és „Győr Közművelődéséért” díjakat.

 

Győr Művészetéért díjat vehetett át Fűke Géza, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója Győr kulturális életében nyújtott magas színvonalú művészi tevékenysége elismeréséül.

 

Fűke Géza 1991-től klarinéttanárként dolgozott, oktatott többek között a győri Liszt Ferenc Zeneiskolában, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban. 1991-ben alapító művésze volt a Győri Klarinétegyüttesnek, 2004-től pedig a „Bolero Fúvósegyüttes – Győr”-nek, melynek jelenleg is aktív tagja. 1999-2003 között a Győri Nemzeti Színház zenekarának klarinétművésze, kisegítőként pedig rendszeresen játszott a Győri Filharmonikus Zenekarban. A világ számos országában Kínától az Egyesült Államokig, Spanyolországtól Norvégiáig mintegy 700 koncerten lépett fel.

2008 júliusa óta a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója. Az azóta eltelt időszakban kialakította az intézmény modern, új arculatát, sikeres bérletstruktúrát vezetett be és jelentősen bővítette a repertoárt is. Mérföldkő volt a zenekar életében a 2009 tavaszán a legendás olasz filmzeneszerző-karmesterrel, Ennio Morricone-val közös, nagysikerű távol-keleti és európai turné. Intézményvezetőként és magánemberként is kiemelt jelentőséget tulajdonít a karitatív szerepvállalásnak. Számos jótékonysági koncertet adott a zenekar a hátrányos helyzetű gyerekek megsegítésére, a győri szívsebészet pacemaker laborjának fejlesztésére.

 

Fűke Géza köszönetet mondott Győr városának a díjért, és elmondta, az eddigi eredmények a zenekar közös sikere, így az elismerés is az egész társulatnak szól. Hozzátette, a méltatásban felsorolt eredmények mellett a legbüszkébb arra, hogy sikerült visszaadni a városnak a filharmonikus zenekarát, amely mára a társadalmi élet, Győr életének szerves részévé vált.

 

Ugyancsak Győr Művészetéért díjban részesült Lebó Ferenc szobrászművész Győr kulturális életében végzett kimagasló színvonalú alkotó művészeti munkássága elismeréséül.

 

Lebó Ferenc munkássága nem csak szobrászművészként, hanem restaurátorként és éremművészként is kiemelkedő. Több mint három évtizedes képzőművészi alkotói pályafutása jelentős részben Győrhöz köti. Ő restaurálta többek között a győri bencés templom homlokzati szobrait, a Karmelita templom kőszobrait, a pannonhalmi millenniumi kápolna, a győri Esterházy-palota szobrait valamint a kismegyeri Napóleon emlékművet. Éremkészítőként jelentős alkotásai az Erkel Ferenc-díj és a Brunszvik Teréz-díj. 2003-tól ő készíti a Kisalföld Presztízs-díjat, 2011-től pedig a Rotary kormányzói-díjat, valamint a város jeles történelmi személyiségeit, eseményeit megörökítő emlékérmeket. Lebó Ferenc ízig-vérig lokálpatrióta, melyet nem csak a városban található számos köztéri alkotása bizonyít, hanem a győri múzeumok kiállításaiban megtalálható munkái is. A tavalyi évben három munkája is gazdagította Győr városát: a Szent László-szobor és az Apor Vilmos-szobor a Káptalandombot, míg a Játszó kislány szobor Marcalvárost gazdagítja. Alkotói életművéből kiemelkedőek a Győr idegenforgalmi koncepciójához szorosan kötődő cégérvázlatai, melyek a helyi legendákat mutatják be.

 

Lebó Ferenc köszönetét fejezte ki az elismerésért, és kifejtette, amíg tudja, szeretett városát, és az itt élőket szeretné szolgálni műveivel. Hozzátette, a köztéri alkotások huszonnégy órás szolgálatot látnak el, feladatuk, hogy élményt adjanak az arra járóknak, legyen éjjel, vagy nappal.

 

Győr Közművelődéséért díjat vehetett át az ünnepségen Győr Megyei Jogú Város Levéltára igazgatója, Bana József Győr kulturális életében végzett több évtizedes, kimagaslóan eredményes levéltárosi és tudományos ismeretterjesztő tevékenysége elismeréséül.

 

Bana József főlevéltáros, Győr Megyei Jogú Város Levéltárának – az intézmény megalakulásától – igazgatója. Vezetésével a levéltár közszolgáltatásait mindenkor magas színvonalon teljesítve élő kapcsolatot épített ki a lakossággal, kutatókkal és közintézményekkel. Felelősséggel és kiváló szakmai felkészültséggel végzett munkájával nagyban hozzájárult az intézmény tudományos műhellyé válásához, a levéltári munkában rejlő közművelődési és ismeretterjesztő lehetőségek feltárásához, azok gyakorlati alkalmazásához. Igazgatói munkássága mellett szerkesztette a Révai Új Lexikon településtörténeti szócikkeit, munkatársa volt a Győri Múzsa szerkesztőségének. Megalakulásától a Győri Tanulmányok felelős szerkesztője, mely folyóirat keretében útjára indította a Győri Tanulmányok sorozatot. Nevéhez számos publikáció, tudományos dolgozat, tanulmány, szerkesztőként jegyzett mű, valamint a város múltját bemutató nagyszabású emlékkiállítások sora kötődik. A Magyar Levéltárosok Egyesületének és az Önkormányzati Levéltárak Tanácsának választmányi tagja, a Richter János Archívum Alapítvány elnöke.

Több évtizedes levéltárosi tevékenysége elismeréseként 2012-ben a legrangosabb levéltári állami kitüntetésben, Pauler Gyula-díjban részesült.

 

Bana József köszönetének kifejezése mellett visszatekintett a levéltár múltjára. Kiemelte, a levéltár újjászervezésének huszadik évfordulóján az elismerés nem csak őt, de kollégáit is megilleti.

 

Az ünnepi műsorban Nagy Balázs, a Győri Nemzeti Színház művésze, valamint a Kávészünet zenekar közreműködött.

 

Papp Zsolt