Győr+
2018.12.19. 11:52

A legjobb bejgli recept, szerintem!

Magyarország háziasszonyainak régi és bevált receptje következik, amin nem kell, azaz nem szabad változtatni semmit, maximum a töltelékeket, mert ez így jó, ahogy van!

Sok családi bejgli recept van nálunk is, de valójában ez a legbiztosabb módszer, amitől a hagyományos bejgli kisül a konyhában. Mondhatnám legjobb tulajdonságaként, hogy ez még véletlenül sem reped meg, mert így igaz, de engem kifejezetten csábítanak a kissé meghasadt, rusztikus részei egy süteménynek. Még nem volt rá példa ennél a receptnél, és büszkén mutogatható is, de ne essünk kétségbe, ha mégis elhasad életünk során egy bejgli, inkább gyorsan együk meg!

A receptúra Andi konyhájából ered, akinél egykor láttam, és a sok kipróbált recept közül ez a tökéletes, így én sem változtattam rajta, ahogy senki sem a követői közül, valamint nem is találok ki újat, csupán a tölteléket készítem a mi szájízünk szerint, azaz ordítóan ízesre!

 

 

Hozzávalók:

· 45 dkg liszt

· 12.5 dkg vaj vagy margarin

· 6.2 dkg zsír

· 5 dkg porcukor

· 1.25 dkg élesztő (egy csomag száraz élesztőt használtam)

· 1db tojássárgája

· 1 dkg só

· 0.5 dl hideg tejszín

· 1- 1.3 dl hideg citromlés víz

· + 1 tojás a lekenéshez

 

Mák vagy diótöltelék 3 db bejglihez :

· 35 dkg mák vagy dió

· 25 dkg kristálycukor (+1-1 csomag vaníliás cukor)

· 7.5 dkg zsemlemorzsa

· 5 dkg kandírozott narancskocka

· 2 ek rum

· 0.25 L citromleves víz

· mazsola beáztatva

· 2 kiskanál őrölt fahéj

· 2 db citrom

· késhegynyi őrölt pirított szegfűszeg

 

 

Elkészítés

A két legfontosabb szabály:

– A tölteléknek ugyanannyi grammnak kell lennie, mint a tésztának (pl. 22 g tésztához pontosan 22g töltelék), mérjünk!

– A bejglit egész éjjel pihentetni, száradni kell hagyni, majd megszurkálni!

A tésztából 3 db bejgli jön ki, kb 27 dkg-os tésztával. Nagy családok duplázzák meg az adagot, mert pehelykönnyű omlós tészta lesz belőle!

Akkor most jöhet a menete, ami egyszerűbb, mint gondolnánk:

1- A tészta készítése: A lisztet, a sót, a cukrot és az élesztőt alaposan elkeverem. Elmorzsoljuk benne a vajat és a zsírt, majd hozzáadjuk a tejszínt, a tojássárgáját és a vizet.

2- Összegyúrjuk gyors mozdulatokkal, én egy késes robotgéppel tettem mindezt, majd a tésztát nem kelesztjük, hanem hűvös, száraz helyen pihentetjük.

3- Egy óra pihentetés után 3 felé osztjuk, kinyújtjuk egyesével téglalapalakúra, amihez sem a tésztát, sem a deszkát nem lisztezzük.

4- Töltelék: A pihentetés alatt készítjük: amennyiben diós is és mákos is lesz, akkor harmadoljuk a töltelékhez megadott mennyiségeket! A száraz hozzávalókat egy tálba szórjuk a cukron kívül, hiszen azt felforraljuk a citromos vízzel, majd ezt öntjük a mákhoz/dióhoz, alaposan kikeverjük, és teljesen hidegre hűtjük.

5- A mákoshoz forró vízben áztatott mazsolát és 2 citrom reszelt héját adjuk, a dióshoz pedig a rumot és a kandírozott narancsot.

6- Lemérjük a tölteléket és a tésztát is, mikor megegyezik, akkor megkenjük a töltelékkel, két rövidebb szélét felhajtjuk, és a hosszabb oldalánál feltekerjük. Összetétellel lefelé tesszük egy sütőpapíros tepsire. Lekenjük tojássárgájával, hagyjuk 2 órán át száradni, majd lekenjük a tojás fehérjével is.

7- Egész éjszakán át hűvös helyen, kb 12 fokos helyen hagyjuk száradni, ha hűtőbe tudjuk csak tenni, akkor reggel sütés előtt a szobában újabb 2 órán át hagyjuk pihenni (ne kapjon sokkot a forró sütéstől).

8- Mielőtt sütnénk, hurkapálcával szépen sorjában megszúrjuk egészen az aljáig, majd előmelegített, 150 fokos sütőben 30-35 percig sütjük, szép pirosra.

 

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!