Győr+
2016.09.04. 17:26

A hónap pincészete: A Cseri Pincészet – borászat szívvel, lélekkel

Cseri Norbert általában nem bízza a véletlenre a dolgokat. A Pannonhalmi Borvidék egyik legfiatalabb borászatának névadó tulajdonosa arra is tudatosan készült, hogy a családjának csaknem húsz évig kenyeret adó vágott virág piacról kiszorulva, hogyan építse újra magát és vállalkozását. A növényekhez fűződő szeretete megmaradt, azonban figyelme - részben 35 éve Svájcban élő bátyja hatására - a gasztronómia felé fordult. Így kezdődött egy újabb álom megvalósítása, amely már a szőlőről és a borról szólt.

A két testvér megosztotta a feladatokat, az idősebb a pénzt, a fiatalabb a tudást hozta a vállalkozásba. Norbert 2005-ben elszegődött két év gyakorlati időre a Liptai Zsolt által irányított Apátsági Pincészetbe. Annyi kérése volt a főborászhoz, hogy mindent mutasson meg neki. Így járta meg a szőlőt, ahol kapált és zöld munkázott, és a pincét is, ahol a hordó mosástól kezdve a palackozásig mindent megtanulhatott. Azt vallja, egy szakmát akkor tud rendesen elsajátítani valaki, ha legalulról kezdi, s később vezetőként akkor tud másokat megfelelően irányítani, ha tisztában van azok feladatával.

 

Cseri Norbert megvalósította az álmát

 

2007-ben a dél-balatoni Konyári Pincészethez ment dolgozni egy szüret erejéig. 2008-tól 2012-ig pedig már alkalmazottként tevékenykedett a bencés rend pannonhalmi pincéjében. Közben a család területeket vásárolt, és 2010-ben Tényőn, majd Győrújbaráton és Győrszemerén is megkezdték a szőlőtelepítéseket. Az első ültetvények két évvel később fordultak termőre, Norbert lényegében innen koncentrál kizárólag a saját borászatukra, amely az egykori nyúli Széphegyi Birtokon kapott helyet. A Benti dűlőben található, közel 200 éves épület – amely összekapcsolódik az épület mögött elhelyezkedő, homokkőbe vájt, részben kiboltozott 50 méter hosszú pincével – 40 évig állt üresen. A kiváló klímájú pincében már csak a dongájukat vesztett hordóabroncsok emlékeztettek a régi időkre, amikor Norberték megvásárolták, majd egy uniós pályázatnak köszönhetően felújították. Nem véletlen, hogy a főnix madár lett a hamvaiból újjá éledt borászat emblémája.

S ha már főnix madár, akkor Norberték megint mertek nagyot álmodni, amikor kizárólag a palackos borok piacát célozták meg. Nehéz volt betörni az egyre több és több szereplős játéktérre, de sikerült: ma boraik legnagyobb részét fővárosi éttermek, kereskedők viszik el, de természetesen Győrben, sőt Németországban és Svájcban is hozzá lehet jutni a Cseri Pincészet termékeihez.

S hogy mi a sikerük titka? Norbert szabadkozik, de elmondja, elutaztak Budapestre, kopogtattak, kilincseltek, bormintát hagytak ott, majd egyszercsak jöttek a pozitív visszajelzések.

A jelenleg tíz hektáron termelt Rajnai Rizling, Sauvignon Blanc, Pinot Blanc, Fűszeres Tramini, Merlot, Cabernet Franc és Kékfrankos amellett, hogy fajtaborokat ad, kiváló házasítások alapanyaga. Cuvée boraik fantázianevein a család közösen gondolkodik, az Archeust Norbert felesége, a Chansont lánya, a Legendát pedig bátyja találta ki. S ha már a családnál tartunk, és írásunk elején megemlékeztünk Cseri Norbert tudatosságáról, akkor fontos kiemelnünk a borász 23 éves fiát, aki nemcsak hogy kiveszi a részét a munkából, de szőlész-borász egyetemi oklevelet is szerzett, bizonyítva, hogy a család generációról generációra gondolkodik. Mert ezt csak így érdemes csinálni- mondja Norbert, aki az Archeus palackján található Paracelsus idézettel bocsát útra minket: „A természetet áthatja az asztráltestű lélek és fényesség, az ARCHEUS, vagyis az életerő, amely a nap fényével a szőlő levelein keresztül bejut a növénybe, s a bogyókat feltárva a borász palackba zárja”.

 

Wurmbrandt András

Fotó: cseripince.hu