Győr+
2011.11.11. 13:16

A GYŐR-SZOL nem tartja jogosnak a kirótt bírságot

Az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 171.236.640 forint bírságot rótt ki a Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt.-re a sashegyi hulladékkezelő központban végzett „hulladékkezelési feladatok nem teljesítése” miatt. A határozat ellen a Győr-Szol Zrt. fellebbezést nyújtott be. A hatóság által tett megállapításokkal a társaság nem ért egyet, azokat szakmailag vitathatónak látja, így nem tartja jogosnak a kirótt bírságot.

„A Győr-Szol Zrt. az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség indoklásában foglalt, a sashegyi hulladékkezelő központban folyó hulladékkezelési eljárásokkal kapcsolatban megfogalmazott kifogásokra szakmailag megalapozott válaszokat adott, és azokat az eljárás további szakaszában is fenntartja. Ugyanakkor már most fel kívánjuk hívni a figyelmet arra, hogy álláspontunk szerint tevékenységünket a társágra vonatkozó előírásokat betartásával végezzük.

A felügyelőség a jelenlegi határozatban foglaltak alapján korábban 21.718.821 forint bírsággal sújtotta a Győr-Szol Zrt.-t, amely határozatát a társaság fellebbezése után visszavonta. A Győr-Szol Zrt. számára nem világos, hogy ugyanezen indoklás alapján a bírság összege hogyan változott 171.236.640 forintra.

Társaságunk szerint eltérő szakmai álláspontok és jogszabály-értelmezési különbözőségek állnak fenn a Győr-Szol Zrt. és az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség megállapítási között, amelyek az eljárás további részében tisztázhatóak”- olvasható a cég közleményében.

Részletek

“A sashegyi hulladékkezelő központban az Európai Unió előírásainak megfelelő mennyiségben válogatjuk és bálázzuk az energetikailag hasznosítható hulladékfrakciót.

A felügyelőség kifogásolja, hogy a települési hulladék mechanikai és biológiai kezeléséből származó maradékanyag úgynevezett DOC-tartalma (szerves kötésben lévő oldott szén összes mennyisége) a lerakhatóságra előírt határértéket meghaladja. Itt jogszabályi ellentmondásra hívtuk fel a figyelmet. Hiszen a jelenleg érvényes hazai szabályozás szerint kezelés nélkül hulladékot lerakni nem lehet. Ha azonban az említett mechanikai és biológiai kezelés megtörténik, automatikusan az előírtnál magasabb lesz a maradékanyag DOC-tartalma.

Egy korábbi tanulmány alapján megállapítható, hogy a maradékanyag DOC-tartalma és a hulladékkezelőben keletkező szaghatás között szignifikáns összefüggés nem mutatható ki. A szagok az elkerülhetetlen mechanikai hulladékkezelésből illetve a kötelezően tárolt csurgalékvízhez köthetőek. Erre vonatkozóan a szolgáltató a felügyelőség által jóváhagyott intézkedési terv szerint jár el.

A határozat indoklásában felmerült, hogy a Győr-Szol Zrt.-nek a lerakott hulladék megfelelőségi vizsgálatát évente egyszer el kell végeznie, amit elmulasztott. Ezzel szemben ez a vizsgálat megtörtént (ahogy azt a határozat maga is tartalmazza!) 2010. április 6-án, a 2011-es mérési adatok kiértékelése a vizsgálatot végző szervezet részéről folyamatban van.

A fóliázott és bálázott hulladék kezelésével kapcsolatos kifogások orvoslására a Győr-Szol Zrt. 2012 áprilisáig kapott haladékot éppen a bírságot kirovó hatóságtól, aminek az előírt határidőre eleget is fog tenni.

A hatóság által igényelt intézkedési tervben több pontban összegezte a Győr-Szol Zrt., mit tesz a bűzkibocsátás csökkentése és a szagkibocsátás védelmi övezeten belül tartása érdekében.

A Győr-Szol Zrt. által működtetett nagytérségi hulladékgazdálkodási rendszer jelenleg az egyik legkorszerűbb hazai rendszer, amit a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség munkatársai is több alkalommal meglátogattak, tanulmányoztak. Néhány héttel ezelőtt a nagytérséghez tartozó 112 település polgármesterei és jegyzői kaptak meghívást a sashegyi hulladékkezelő központba, akik szintén elismeréssel nyilatkoztak az ott folyó tevékenyégről. Továbbá az idei évben Arany Hangya-díjat kapott a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás, amely a hulladékgazdálkodással foglalkozó szakmai szervezetek rangos elismerése.”