Győr+
2013.01.25. 14:01

A férfiakat jobban megviseli a meddőség?

Lelkileg azt a felet érinti meg jobban a meddőség, akinél diagnosztizálták a nemzés hiányát- hangzott el a Magyar Pszichiátriai Társaság győri vándorgyűlésén.

A meddőség elsősorban azt jelenti, hogy egy személy biológiailag képtelen hozzájárulni a fogamzás folyamatához. A meddő szó vonatkozhat azon nők állapotára is, akik nem tudják végigvinni terhességüket a szülésig. A meddőségnek sok oka lehet, s ezek közül némely orvosi beavatkozás nélkül is gyógyítható.

 

 

A nők köztudottan érzékenyebbek lelkileg, mint a férfiak. Hajlamosabbak a traumára, viszont kimondható az, hogy a férfiak sem barátkoznak meg könnyen a fogamzás képtelenségével. Szigeti F. Judit, a pszichiátriai társaság győri vándorgyűlésének poszttraumás jelenségek szekciójában hangsúlyozta: azt a felet viseli meg jobban, akinél diagnosztizálták a meddőséget.

 

A wikipedia.hu becslése szerint világszerte minden hetedik párnak gondot okoz a teherbe esés, s ez az arány független az ország fejlettségi szintjétől. Magyarországon 20 százalékos meddőségi arányról beszélnek a szakemberek. Ez körülbelül 200 ezer párt jelent.

 

A meddőség, mint trauma címmel a Magyar Pszichiátriai Társaság győri vándorgyűlésén tartott előadáson elhangzott, hogy az emberben azért is alakulhat ki trauma, mert az esetük, problémájuk kívül esik a köznapi tapasztalatok norma övezetétől. Ettől persze még nem életveszély a meddőség, csak az életadás, a családalapítás fenyegetettsége fokozódik általa. A többség traumának tekinti a fogamzás hiányát, s saját magával nem képes „kiegyezni”, hasonló mondatok fogalmazódnak meg benne: egy selejt vagyok, nincs értelme az életemnek, nem érek annyit, mint a többi nő, nem érdemlem meg, hogy gyerekem legyen, másoknak lehetnek gyerekei, nekem bezzeg nem…

 

 

 

Szigeti F. Judit azt is vizsgálta: vannak-e pszichés okok a meddőség hátterében. Véleménye szerint bizonyos pszichés eredet feltételezhető. A krónikus stressz, a bizonytalan gyerek-anya kapcsolat, vagy a párkapcsolati kötődések gondjai befolyásolhatják a meddőség kialakulását.

 

A trauma pszichés következményei lehet a stressz, a szorongás, a depresszió, vagy akár a veszteség érzése is. A traumákat tanácsadással, terápiával lehet kezelni.

 

A meddő emberek számára némi vigaszt nyújt, hogy a gyermektelenségnek előnyei is vannak: szabad hétvégék, több együtt töltött idő a párjukkal, s a gyerek egészségéért, sorsáért, jövőjéért való, esetenként gyötrő felelősség hiánya.

 

– El kell fogadnom a helyzetet, önmagamat: „ha új élet adására képtelen vagyok, megpróbálhatok én magam új életet kezdeni”- hangzott el befejezésül a biztató mondat.

 

Kovács Veronika