Győr+
2018.12.17. 16:25

A fenséges császármorzsa, avagy daramorzsa

Sokáig kimaradt ez az édesség a konyhámból, de rájöttem, hogy nagy hiba volt. Az egyszerű és ízes verzióját hoztam el, amit bármikor össze tudunk dobni desszertnek.

Sajnos már az elején tisztáznunk kell egy évszázados félreértést, hogy az eredeti smarni, császármorzsa nem darával, hanem liszttel készül, amiben dara van, az már daramorzsa. Erre akkor figyeltem fel, mikor szlovákiai tartózkodásom alatt egészen mást kaptam az étlapról császármorzsa és daramorzsa néven, majd utánanéztem. A 19.századi osztrák eredetű császármorzsa ugyanis pont olyan, mint egy palacsintatészta, csupán sokkal illatosabb, mert rumot, vaníliát, citromot tesznek bele, a magyar- szlovák- cseh variációjú daramorzsában pedig búzadara (Szlovákiában apróbb szemű babadara) is van benne. Éppen ezért a kettő már összemosódott a szóhasználatban, és mindenki a saját szájízére vagy éppen konyhafelszereltségére alakítja, hogy melyik változatát szereti, készíti éppen. Én a vegyeset szeretem, mert szeretem az ikrásodó részeket a darabokban, amitől picit habosabbnak és izgalmasabbnak érzem a búzadarának köszönhetően.

Rengeteg variációja van, és biztatnék is mindenkit a szabadakaratra, hogy reszeljen bele almát, áztasson hozzá mazsolát, kandírozott gyümölcsöt, pirított mandulát, aprított diót és esetleg túrót!

 

Itt az én Fejedelmi Daramorzsa receptem:

 

 

 

Bevásárló lista:

⦁ 2 db tojás

⦁ 150ml habtejszín

⦁ 100ml tej

⦁ 1 citrom reszelt héja

⦁ 2 ek rum

⦁ 5dkg mazsola

⦁ 2 csomag vaníliás cukor+1 ek porcukor

⦁ 7 dkg búzadara

⦁ 7 dkg búzaliszt

⦁ csipet só

⦁ Tetejére: porcukor, baracklekvár

⦁ 5 dkg vaj

 

Elkészítés

1- A tejet, tejszínt langyosra melegítem, majd belereszelem a citromhéjat, ízesítem a rummal, cukorral, sóval, mazsolával, és állni hagyom 30 percre. (Ne legyen forró a tej!)

2- A tojásfehérjét habbá verem egy evőkanál porcukorral, óvatosan hozzákeverem a megdagadt masszához.

3- Amennyiben van jó nagy serpenyőnk, akkor az egész masszát beletöltjük, ha csak közepes, akkor kétszerre süssük meg, hogy szép legyen! A forró serpenyőbe beletesszük a vajat, mikor felolvadt, beleöntjük a masszát, és közepes lángon addig sütjük, míg a szélei el nem kezdenek barnulni.

4- Amikor barnul, akkor egy szilikonlapáttal részenként megfordítjuk – most itt nem kell szépnek lennie! Mikor a másik fele is megsült, akkor a keverőeszközünkkel daraboljuk, hogy kis galuskaszerűek legyenek.

5- Tálalásnál porcukrozzuk, lekvárral vagy kompóttal tálaljuk!

 

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!