Győr+
2018.11.29. 16:29

A brexitről tanácskoztak városunkban

A jó kapcsolat megtartása közös szándék és érdek – hangzott el a Brit Nagykövetség kezdeményezésére rendezett győri kerekasztal-beszélgetésen, amelyen a két ország kilépés utáni együttműködési lehetőségeiről tárgyaltak.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevőit Borkai Zsolt polgármester köszöntötte a városházán, s üdvözölte a kezdeményezést, amely szerint a Brit Nagykövetség fontosnak tartja a konzultációt a nagy horderejű témában a győri önkormányzattal, nagyvállalatokkal, kulturális és oktatási intézményekkel. A polgármester reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti kapcsolatokat nem befolyásolja a 2019. március 29-i kilépés, és a még nyitott kérdések megoldása is mindkét fél megelégedésére, a kapcsolatok további építésére, és a jó viszony erősítésére szolgálnak.

„Ez a nyitottság az, amely miatt előremutató és hasznos tapasztalatokat szereztünk a megbeszélés során” – nyilatkozta lapunknak Tom Whitehead, a Brit Nagykövetség politikai osztályának vezetője. Kérdésünkre elmondta, bár még tartanak a tárgyalások, az Egyesült Királyság számára fontos, hogy már most lépéseket tegyen a kétoldalú kapcsolatok erősítéséért szerte Európában.

 

Tom Whitehead, a Brit Nagykövetség politikai osztályának vezetője

 

„A magyarországi rendezvénysorozat első állomásaként azért választottuk Győrt, mert egy dinamikusan fejlődő, erős gazdasággal, kultúrával, sporttal és kitűnő egyetemmel rendelkező, meghatározó városról van szó. Borkai Zsolt polgármester és a többi résztvevő is nyitottan, és a kapcsolatok erősítésének szándékával folytatta a megbeszélést.” Hozzátette, a kerekasztal- beszélgetés során számos konkrét javaslat érkezett az együttműködésre vonatkozóan, például partnervárosi lehetőség, oktatási együttműködések és gazdasági kapcsolatok terén.

Mint tudjuk, november 25-én a kilépési folyamat két fontos dokumentuma született meg. Az egyik a jogi kereteket adja meg a kilépéshez, míg a másik egy politikai nyilatkozat, amely épp a jövőbeni kapcsolatok alakulását vetíti előre, ide értve állampolgáraink jövőbeni lehetőségeit is. Ebből a szempontból a legfontosabb, hogy a jelenleg Nagy-Britanniában élő, tanuló vagy dolgozó, illetve 2020 végéig megérkező magyarok számára minden marad a régiben, és az eredeti feltételek mellett folytathatják tanulmányaikat, munkájukat. Mindehhez csupán egy dokumentumot kell kitölteniük a letelepedésük érdekében. 2020 után azonban új bevándorlási szabályok lépnek életbe, és a kérelmeket új szempontrendszer szerint bírálják majd el. Ez a szempontrendszer elsősorban a képességekre, a képzettségre, a kvalitásra helyezi majd a hangsúlyt – nyilatkozta lapunknak Tom Whitehead.

 

Borkai Zsolt polgármester reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti kapcsolatokat nem befolyásolja a kilépés

 

Beszélgetésünk zárásaként azt is megtudtuk, hogy a Győrben megkezdett országos rendezvénysorozat végeztével a tapasztalatokat, konkrét javaslatokat összesítik, feldolgozzák, mert azokat a gyakorlatban is szeretnék hasznosítani. A Brit Nagykövetség munkatársi állománya a 2016-os kilépési népszavazás óta egyébként csaknem negyven százalékkal bővült, a többletfeladatokat pedig egyfajta befektetésnek tekintik a kétoldalú kapcsolatok erősítése érdekében.

 

Szerző: Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter