VB-selejtező: nemzeti színbe öltözik az Art Geo Palota is ma este

MTI Fotó: SZTFH
2025.09.09. 14:40

A Magyarország-Portugália labdarúgó világbajnoki selejtező mérkőzés alkalmából az épület fenntartója, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) tisztelete jeléül nemzeti színekkel világítja ki a Puskás Aréna tőszomszédságában, a Stefánia út 14. szám alatt található épületét, az Art Geo Palotát.

Az Art Geo Palota színes történetéről röviden:

A palota építése a Magyar Királyi Földtani Intézet otthonának szánt épületként 1898 februárjában kezdődött, és 1899 októberére fejeződött be Lechner Ödön, a magyar szecesszió kiemelkedő alakjának tervei alapján. Az épület Lechner egyik legérettebb munkájaként a nemzeti építészeti stílus megtestesítője, nem csupán Budapest, hanem Magyarország szecessziós építészeti örökségének egyik maradandó példája.

Ünnepélyes megnyitása 1900. május 7-ére datálható. A megnyitón számos prominens személyiség jelent meg, köztük Széll Kálmán miniszterelnök is. I. Ferenc József, az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodója 1900. május 29-én látogatta meg az intézetet. Bár nem volt teljesen elragadtatva a szecessziótól, az épület belső terét dicsérte, és háromnegyed órát töltött ott, ami szokatlanul hosszú időtartam volt egy királyi látogatás során.

Az épület tervezése során Lechner Ödön sikeresen ötvözte a tudományos funkciókat a művészeti kifejezésmóddal. Különlegessége a Zsolnay mázas tetőcserép, amely kék színével az eget és a tengert szimbolizálja. A mérkőzésre tekintettel kivilágításra kerülő homlokzaton helyenként ősmaradványok, mint trilobiták és ammoniteszek is ékesítik a felületet, utalva az intézet tudományos profiljára.

Tudomány és sport találkozása

Érdekesség, hogy futballmérkőzés kapcsán már a televízióban is szerepelt, hiszen közel 40 éve a Földtani Intézet glóbuszáról indította a válogatott meccs közvetítését az akkori televízió. A tetőn található földgömböt négy alak tartja, ami a földtudományok fontosságát jelképezi.

A díszkivilágítás ütemezése

A kivilágítás tervezetten már a kezdő sípszót jóval megelőzően, 17 órától egészen a mérkőzés után éjfélig fogja díszíteni az épületet, amely így a Stefánia úton az Aréna felé vonuló, valamint a mérkőzést követően a stadiont elhagyó szurkolók által is egyaránt megtekinthető lesz.

Kapcsolódó témák: #futball | #nemzeti szín | #VB selejtező |