Egy évtized alatt Magyarország és a magyar állam megerősödött - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján a Dunán szeptemberben levonult árvízzel összefüggésben.
Orbán Viktor azt mondta, a 2013-as árvízi védekezéssel összevetve a magyar állam “hatékonyabb, szervezettebb és felkészültebb lett”. Jól döntöttünk, amikor a 2013-as árvíz után kiegészítettük a védelmi vonalakat – közölte.
Hozzátette: a szeptemberi, hirtelen jött árhullám az évszázad második legnagyobb árvize volt, a Duna teljes vonalán, Győrtől Dunaszekcsőn át egészen Mohácsig védekeztek. A védekezés szervezetten és rendben történt, a bajt sikerült kivédeni – mondta.
A kormányfő megköszönte a védekezésben részt vevők helytállását. “Ismét láthattuk, hogy ha baj van, a magyarok példásan összefognak. Ebből kellene valamit átmenteni a békeidőkre” – fogalmazott.
Rekordnyarat zárt a turizmus
Az idei a magyar turizmus rekordnyara volt, soha nem nyaralt ennyi magyar az országhatáron belül, és soha nem látogatott ennyi turista Magyarországra – jelentette ki a miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.
Orbán Viktor hozzátette: még soha ennyi magyar nem nyaralt külföldön, mint az idén.
A kormányfő hangsúlyozta, júniusban, közel húsz év után, újra nemzeti kézbe vették a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret. “Visszavettük hazánk globális kapukulcsát” – fogalmazott, jelezve, hogy a nyári adatok alapján a reptér utasszáma eléri a 17,5 milliót, amivel újra állni fogja a versenyt a riválisnak tekinthető európai uniós repterekkel.
Orbán Viktor történelmi jelentőségűnek nevezte, hogy a Magyar Villamos Művek részesedést vásárolt a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében.
Az uniós átlag másfélszerese a növekedés, megnyugtató az ország pénzügyi helyzete
Az európai uniós átlag másfélszerese a hazai gazdasági növekedés, de ezzel nem lehetünk elégedettek, még nagyobb teljesítményre, növekedésre lesz szükség – hangsúlyozta a miniszterelnök. Kijelentette: megnyugtató Magyarország pénzügyi helyzete.
A beruházások tekintetében GDP-arányosan az Európai Unió negyedik helyén állunk a 24,5 százalékos teljesítménnyel, ami ugyan szép, de itt is az első helyet kellene megcéloznunk – fogalmazott. Közölte, hogy Magyarországon teljes a foglalkoztatottság, 4 millió 740 ezer ember dolgozik. Aki akar, talál magának munkát, el tudja tartani a családját. Hozzátette: egy év alatt 14, reálértéken 9,4 százalékkal nőttek Magyarországon a bérek.
Orbán Viktor szólt arról is: az ország pénzügyi helyzete megnyugtatóan stabil, az államadósság csökkenő pályán van, 75 százalék körül áll, “de nekünk az 50 százalék alatti szintet kell megcélozni”. A költségvetés hiányát a tavalyi hat és fél százalékról négy és fél százalékra akarjuk csökkenteni, és időarányosan jól is állunk – jelentette ki a miniszterelnök.
Új gazdaságpolitikára van szükség
A jövőben új gazdaságpolitikára és új gazdasági megoldásokra is szükség lesz, ha gazdasági sikereket akarunk elérni – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök rámutatott: új gazdaságpolitika nélkül az eddigi eredményeket sem lehet megvédeni.
Orbán Viktor kiemelte: a járvány, a háború, a szankciók felgyorsították a világgazdaság átalakulását. A korábban egységes világgazdaság egyre gyorsuló ütemben válik szét egy nyugati és egy keleti gazdaságra, ami Magyarország számára a lehető legrosszabb forgatókönyv.
Aláhúzta: csak akkor maradhat fenn a nemzetgazdaságunk és vele a magyar állam, ha képesek vagyunk versenyképes termékeket termelni és gyártani a világpiacra, és képesek vagyunk azokat el is adni. Ezért a világgazdaság akadálymentes működése, a világkereskedelem egységes szerkezete Magyarország számára létkérdés – jelentette ki Orbán Viktor.
Kitért arra is, hogy száz százalékban tiszteletben tartják a jegybank függetlenségét és a kormány együtt él a jegybank által kialakított kamatkörnyezettel.
Az új gazdaságpolitika új eszközöket követel
A miniszterelnök elmondása szerint az új gazdaságpolitika új eszközöket követel, az első akcióterv intézkedései helyet kapnak a parlamentnek hamarosan benyújtandó jövő évi költségvetésben.
Orbán Viktor az akcióterv részeként említette a diákhitelhez hasonló munkáshitelt, a tőkejuttatást a kis- és közepes vállalkozóknak, a 13. havi nyugdíj állandósítását, a gyermekek után járó adókedvezmény megkétszerezését. Ezek lesznek az új gazdaságpolitika első lépései, amelyek lendületet adnak a gazdasági növekedésnek – mondta.
A kormányfő azt mondta, “nem valamiféle szocialista időket idéző reformcsomagra, vagy nagy ugrásra van szükség, inkább egymást követő és egymásra épülő iparpolitikai, vállalkozásfejlesztési, pénzügyi akciótervekre”.
Elmondta, Magyarország már most is az Európai Unió első feléhez tartozik a gazdaság növekedésének üteme alapján, de ez jövőre kevés lesz. A magyar gazdaság növekedési ütemét a 3 és 6 százalék között sávba kell emelni, “akkor is, ha ez Európában rajtunk kívül senkinek sem sikerül. Ha kell, egyedül is meg kell csinálnunk, és meggyőződésem, hogy Magyarország meg is tudja csinálni” – fogalmazott.
Orbán Viktor: megvédjük Magyarország szuverenitását, függetlenségét
A kormány a magyar állam minden eszközét habozás nélkül fogja felhasználni Magyarország szuverenitása és függetlensége érdekében – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök.
Minden, a magyar emberek érdekét, biztonságát, jólétét, egészségét veszélyeztető szankcióval szemben megvédjük Magyarországot – tette hozzá a kormányfő.
Magyarország kormánya nemzeti kormány, tehát szükségszerűen szuverenista is – mondta. Fontos és szép dolog a nemzetközi együttműködés, de mi tudjuk, hogy valójában csak magunkra számíthatunk – jelentette ki Orbán Viktor. Hozzátette: “Magyarország nyakára mindig a nemzetközi térből hozták a bajt, és mindig a nemzeti ellenállás, a nemzeti összefogás és a nemzeti kormányzás jelentette a megoldást”.
Megjegyezte, Európa egyes államaiban, így Németországban éppen fordítva történt ez, ezért is bizalmatlanok, időnként pedig ellenségesek is a szuverén kormányokkal szemben, és “hol nyíltan, hol rejtett módon törekednek a nemzeti kormányok szuverenitásának korlátozására”.