Orbán: Az autógyárakat fejleszteni fogják, megőrzik a munkahelyeket!

Győr+ Fotó: MTI/Fischer Zoltán
2024.12.06. 09:29

Ki fogunk állni magunkért, és küzdeni fogunk Magyarország szuverenitásáért és a magyar emberek érdekéért – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A kormányfő beszélt a Vatikánban tett látogatásáról és a német gyárbezárásokról is.

“Egyeztetés kifejezés talán pontatlan, a Szent Atyával nem lehet egyeztetni, audenciával fogadja vendégeit, hisz mégiscsak a keresztény világ lelki vezetőjével találkozik az ember, ahogy én is tettem, ráadásul éppen advent időszakában. A háború árnyékában élünk, úgy látom a diplomáciának nagy szerepe van, a világról való gondolkodás középpontjában a háború és a béke kérdése áll” – idézte fel Orbán Viktor a beszélgetés kezdetén a Ferenc pápánál tett látogatását.

“Több mint 1000 éve fennálló szövetség van Magyarország és a Vatikán között” – emelte ki Orbán Viktor. Mint mondta az audiencia után találkozott a Vatikán állami vezetőivel. Valóságos tárgyalás folyt részben nemzetközi ügyekről, részben pedig a két állam ügyéről. “Mindannyian hálásak lehetünk a történelmi egyházaknak, akik rengeteg terhet vállalnak” – tette hozzá a miniszterelnök.

Háború kapcsán a békére törekvő diplomáciáról úgy szólt Orbán Viktor, hogy érdekes helyzet állt elő, hisz Amerikában két elnök van, de ha az amerikaiak nem lennének, akkor háború sem lenne, ebben a helyzetben ők kikerülhetetlen tényezők, nélkülözhetetlenek az európai biztonsági rendszerben. „A háború mindannyiunkat szíven üti, minden ami azzal jár és abból következik. Általában is borzalmas a háború, kiváltképp a határainknál, szabadulni is akarunk ettől. De amikor majd a háborúnak így vagy úgy vége lesz, akkor nemcsak tűzszünetet kell kötni, hanem Európa biztonsági rendszerét szükséges normalizálni. Az európai gyengeség minden jele megjelent, egy újrarendezésről kell gondoskodnunk, rendeznünk kell Európa biztonságát, és Amerika helyét ebben a felépítésben. Az, hogy Amerikában két elnök van az zűrzavart fog okozni még, hiszen a még hatalmon lévő elnök fokozni akarja az orosz-ukrán háborút” – mutatott rá a kormányfő.

Orbán Viktor szerint az, hogy az amerikai külügyminiszter megüzeni, hogy vigyék lejjebb Ukrajnában a sorozás korhatárát, vagyis hogy még több fiatal haljon meg a fronton, jól jelzi, hogy már éppen ideje volt, hogy bekövetkezzen a változás.

A miniszterelnök a migráció ügyéről elmondta, hogy az olasz miniszterelnökkel is tárgyalt, ugyanis egy malomban őröl az olasz és a magyar kormány, amelyek elleneznek mindenfajta migrációt, a brüsszeli politikát pedig meg akarják választani. A liberálisok, a szocialisták és a néppárt megállapodott, amivel létrejött a brüsszeli kormány, aminek mi az ellenzéke vagyunk. Ez a brüsszeli kormánykoalíció a gyermekvédelem, a migráció, a gazdaság, és a háború kérdésében is ránk akarja erőltetni a véleményét – fogalmazott Orbán Viktor. 

A miniszterelnök kifejtette, hogy Ursula von der Leyen és Manfred Weber ellenségként tekint Magyarországra és kormányváltást akarnak. Kijelölték, hogy a Tisza Pártot akarják kormányon látni. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Franciaországban és Németországban kormányzati válság van, de az előbbi államban legalább van egy főhatalmú elnök. A kormányfő az uniós pénzekről azt mondta, hogy rendelkezésünkre áll 12,5 milliárd euró, és ennek a forrásnak bevonása nem csak a kormányon múlik.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Brüsszelnek meg kell változtatnia a gazdaságpolitikáját, ezért hozták létre a versenyképességi paktumot, és ez nem Magyarország dolga lesz. Rá kell szorítani a brüsszeli kormányt, hogy változtassa meg a gazdaságpolitikáját.

Természetesen a gyárbezárásokról is szólt Orbán Viktor. Mint mondta: “Németországban autógyárakat zárnak be, nekünk az a feladatunk, hogy ez Magyarországon ne történjen meg. Az egész régió reménytelenségbe süllyedne, ha bezárna az Audi vagy a Mercedes. Nagyon meg kell becsülni ezeket az üzemeket. Tárgyaltam a témában, ezeket a gyárakat fejleszteni fogják, megőrzik a munkahelyeket, mert a magyar gazdasági környezet kedvezőbb nekik – jelentette ki a kormányfő.

“Ha ügyesen manőverez Magyarország, gazdaságilag semleges marad és megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt, akkor rendben leszünk” – mondta.

A Demján-program célja ezzel összefüggésben a kkv-szektor támogatása. Az iparkamarán keresztül fogják ezt a programot lebonyolítani. 900 ezer kis- és középvállalkozás van Magyarországon, a munkavállalók kétharmadának ők adnak állást, így kulcskérdés, hogy ezeket fejlesszék.