„A tartalékos katona a honvédség nagykövete”

Győr+ Fotó: honvedelem.hu/Rácz Tünde, archív, Nagy Gábor 
2024.12.28. 18:56

„A tartalékos katonánál hitelesebben és őszintébben senki nem tudja ismertetni a katonai életet, a laktanyán belüli világot és a haza fegyveres védelmével járó értékrendet a civil társadalommal” – mondja dr. Drót László dandártábornok, az MH Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnoka.

Óriási érdeklődés mellett folyt idén a „Szeretem, megvédem!” területvédelmi tartalékos toborzókampány. A kampányban érkezett állomány jelentős része 18-35 év közötti. Dr. Drót László dandártábornok a sikert a „társadalmasítás” eredményének látja.

A kampány eredményei valóban figyelemre méltóak, a több mint háromezerötszáz csatlakozó jelentős erősítést adhat Magyarország védelmi képességeihez, a tartalékos szolgálatot vállalók civil életük mellett új készségeket sajátítanak el, és hozzájárulnak az ország biztonságához.

Nélkülözhetetlen tartalékos erő

A parancsnok a honvedelem.hu szakportálnak adott nyilatkozatában emlékeztetett, hogy a tartalékos szolgálati forma egyidős a Magyar Honvédséggel. 1848. május 16-án jelent meg gróf Batthyány Lajos miniszterelnök kiáltványa, amely egy önálló reguláris haderő felállítását sürgette. Olyat, amely képes megvédeni a Habsburg Birodalomtól függetlenedni szándékozó Magyarországot. „A professzionális hadsereg létezése mellett valamennyi történelmi korban igény volt a tartalékos haderőre, hogy kiegészítse a hivatásos haderő tevékenységét” – húzta alá a november elsején megalakult MH Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnoka.

A történelmi alapok után az elmúlt évtizedekről szólva kijelentette: „az 1990-es években a haderő lényegesen átalakult, csökkent a létszáma, 2004-ben pedig felfüggesztettük a sorkatonai szolgálatot. Már akkor felismertük, hogy kiöregednek majd azok a kiképzett hadkötelesek, akik egyfajta tartalék erőként támogathatnák a honvédséget. Tudtuk azonban azt is, hogy lesznek olyan hazafiak, akik önkéntesen fognak tartalékos szolgálatot vállalni tanulmányaik, munkájuk mellett, és készen állnak a katonai kiképzésre, majd a szolgálatra.”

Látványos előrelépés

Drót dandártábornok felidézte: a Magyar Honvédség 2010-ben alig rendelkezett tartalékos katonával. „A tartalékos rendszer jelenlegi formájának kiépítése 2016-ban kezdődött, amikor egy új szolgálati formával, a területvédelmi tartalékos szolgálattal új lehetőséget kínáltunk . Az elv az volt, hogy a területvédelmi tartalékosokat a lakóhelyükhöz minél közelebb toborozzuk, képezzük ki és alkalmazzuk. Ez a szolgálati forma vonzó volt a civil társadalom számára, azonnal több százan érdeklődtek iránta” fogalmazott.

Először két területvédelmi ezred jött létre a jelenlegi hétből: az MH vitéz Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred Nyíregyházán és az MH Sipos Gyula 6. Területvédelmi Ezredet Székesfehérváron. Ezzel párhuzamosan minden vármegyében megalakult egy-egy területvédelmi zászlóalj előkészítő törzse, illetve kiképzőállományt csoportosítottak a területvédelmi zászlóaljakhoz. „Bár itt már sikerekről beszélhetünk, a tartalékos rendszer nagy felfutása 2022-23-ig váratott magára” – tette hozzá a dandártábornok.

A 2017 óta épülő tartalékos rendszer a Magyar Honvédség megkerülhetetlen és nélkülözhetetlen részévé vált. A szolgálati forma lehetőséget teremt a haza fegyveres védelmére azoknak a hazafiaknak is, akik nem kívánnak felhagyni polgári foglalkozásukkal, de szeretnének hozzájárulni a honvédelem ügyéhez.

„A »Szeretem, megvédem!« mottóval indított, idei kampányunkkal az ország teljes területéről, alapvetően a fiatalabb, 18-35 év közötti korosztályt szerettük volna megszólítani, de számítottunk a 35 év felettiekre is. A szakképzési centrumokban tanuló fiatalokat, a kadétiskolát most befejező kadétokat és az egyetemistákat céloztuk meg. Ezzel párhuzamosan két alkampányt is indítottunk, a vadászokat megszólító országos toborzást, valamint egy roma alkampányt Barcson. Utóbbi rendkívül eredményes volt” – értékelte.

Társadalmi kohézió

Somogy vármegyében, a Barcsi és a Babócsai járásban a Magyar Honvédség helyben, a térségből származó, illetve roma toborzók közreműködésével végzi az újoncok alapkiképzését. „A roma kisebbségi vezetők, de még a településvezetők is nyitottak voltak a szoros együttműködésre. Barcsra telepítettük a kiképzést, így a kiképzendőknek nem kellett elhagyni a települést. Ennek is köszönhetően a fiatalok jelentkezési aránya magas, és töretlen az érdeklődés a programra.

A népszerűség oka, hogy a beérkezők jó közösségbe kerültek, színvonalas, valódi tapasztalatokat adó, de élményszerű kiképzést biztosítunk. A jelentkezők többsége hátrányos körülmények között él, ezért fontos az is, hogy megkaphassák a szolgálat utáni járandóságokat” – foglalta össze a parancsnok.

Több ezren érdeklődnek a szolgálati forma iránt, ehhez a toborzás magas szakmai minősége, a „társadalmasítás”, a kedvező illetmény és az ismert kampányarcok – Havasi Gergő magyar bajnok kajakozó, Rajczi Péter korábbi válogatott labdarúgó és ifjabb Schobert Norbert influenszer – hiteles kiállása is hozzájárult.

Drót dandártábornok kiemelte: a tartalékos katona a Magyar Honvédség „nagykövete”, nála hitelesebben és őszintébben senki nem tudja ismertetni a katonai életet, a laktanyán belüli világot és a haza fegyveres védelmével járó értékrendet.Az is népszerű hívószó, hogy a kiképzést végre lehet hajtani öt, egymást követően héten, de akár tizenkét hétvégén is” – fűzte hozzá.

Egymást erősítik

A dandártábornok arról is beszélt, hogy az MH Területvédelmi Erők Parancsnoksága és az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartási Parancsnokság összevonásával egy szervezetben összpontosul a hadkiegészítés és a területi alapú tartalékos rendszer.

„Az MH Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság létrehozásával nem pusztán a toborzás válik hatékonyabbá, de a társadalmi kapcsolattartás is.” A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium pedig folytatja az „Embert a vasra!” típusú kampányokat, további képességek építésére, de – mivel a kampányok egymást erősítik, így a tartalékos kampány során is szintén szép számmal vonultak be szerződéses katonai szolgálatra – a parancsnok szerint 2025-ben újabb tartalékos katonák esküsznek majd fel a haza védelmére.

Forrás és fotó:
szöveg: honvedelem.hu/Navarrai Mészáros Márton 
Fotó: honvedelem.hu/Rácz TündearchívNagy Gábor