A jogellenes tartalmú kommentekkel szembeni fellépésről adott ki ajánlást a médiatanács

MTI Fotó: Győr+ archív
2025.02.28. 10:18

A közbeszéd állapotának formálása a célja az internetes agresszió visszaszorításáról szóló 2024. évi LXXVIII. törvénynek. A jogszabály az internetes sajtótermékek kiadóit a jogellenes tartalmakkal szembeni hatékony fellépésre ösztönzi, és hatásköröket telepít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságra (NMHH) is.

Az NMHH kommunikációs igazgatósága azt közölte pénteken az MTI-vel, hogy ajánlást adott ki az internetes sajtótermékek kiadói számára a jogellenes olvasói hozzászólásokkal szemben alkalmazandó hatékony megoldásokról és az ilyen eljárások alapját képező szabályzatok megfelelőségéről a médiatanács. A dokumentum megfogalmazását az internetes agresszió visszaszorításáról szóló törvény tette szükségessé, amely módosította a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvényt (Smtv.) és a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvényt (Mttv.), kibővítve a médiatanács és a hivatal hatáskörét – írták.

Úgy folytatták, hogy az internetes agresszió visszaszorításáról szóló rendelkezést az a jelenség hívta életre, hogy a közelmúltban megszaporodtak az online médiatartalmakhoz fűzött félelemkeltő, gyűlölködő hozzászólások, amelyek sértik az érintettek emberi méltóságát, nélkülözik a tiszteletet, és rombolják a közügyek megvitatásának kultúráját. A digitális világ ugyanis könnyebben enged teret a gyűlölködő – adott esetben akár más halálát kívánó – hozzászólásoknak – tették hozzá. A törvény arra hívja fel az internetes sajtótermékek kiadóit, hogy alkalmazzanak hatékony megoldásokat a tartalmaikhoz fűzött agresszív, jogellenes hozzászólásokkal szemben, és alkossák meg az ilyen esetekben alkalmazott eljárásuk alapját képező szabályzatukat.

A közlemény szerint a törvény a médiatanács feladatává teszi, hogy ajánlást tegyen közzé e szabályzatok megfelelőségére és a hatékony megoldásokra vonatkozóan. Az ajánlás hatálya nemcsak az érintett kiadók által üzemeltetett weboldalakon közzétett kommentekre terjed ki, hanem a kiadók más internetes szolgáltatásokban (például a közösségimédia-felületeken vagy a videómegosztó platformokon) kezelt profilján, fiókján keresztül közzétett jogellenes hozzászólásokra is – fejtették ki.

A jogellenes tartalmú hozzászólásokkal szembeni fellépés érdekében alkalmazandó eljárás szabályzatát az internetes sajtótermékek kiadóinak 2025. április 1-jéig kell megalkotniuk és közzétenniük. A médiatanács ajánlása már elérhető az NMHH honlapján közzétett videóban, amelyben Koltay András, az NMHH elnöke beszél a témáról.

Kapcsolódó témák: #belföld | #erőszak | #internet | #zaklatás |