13 regionális központban folytatódik az MCC nemzetközi technológiai konferenciája

Győr+ Fotó: mcc.hu
2025.05.31. 10:05

A technológiai fejlődés és a társadalmi változások kapcsolatát állítja fókuszba a Mathias Corvinus Collegium (MCC) idei nemzetközi csúcskonferenciája, az MCC Budapest Summit on Technology and Society, amelyet június 3–5. között rendeznek meg az első két napon a fővárosban, a zárónapon, június 5-én, pedig 13 regionális központban folytatódnak a programok – ezzel a világ élvonalába tartozó gondolkodók nézetei a Kárpát-medencében is elérhetővé válnak.

A Mathias Crovinus Collegium által szervezett konferencia célja, hogy a technológia társadalmi, oktatási és geopolitikai hatásairól szóló párbeszéd ne csupán Budapest privilégiuma legyen, ezért az MCC június 5-én Békéscsabán, Debrecenben, Egerben, Győrben, Kaposváron, Miskolcon, Pécsett, Szegeden, Székesfehérváron, Szekszárdon, Szombathelyen, Veszprémben és Kolozsváron is szakmai előadásokkal, panelbeszélgetésekkel és közönségtalálkozókkal várja az érdeklődőket.

Juan Martín López Fidanza, a Pontifical Catholic University of Argentina kutatási igazgatója  a mesterséges intelligencia társadalmi és politikai hatásait elemzi, különös tekintettel a latin-amerikai térség tapasztalataira. Előadásában arra világít rá, hogyan formálják át az új technológiák a közélet működését, és miként válhat a digitális innováció a társadalmi bizalom erősítőjévé vagy megbontójává.

A rendezvény vendége Chad C. Pecknold, a Catholic University of America professzora, aki a személyes méltóság, közösségi identitás és az értékalapú gondolkodás fontosságát hangsúlyozza a digitális korszakban. Előadásaival arra hívja fel a figyelmet, hogyan őrizhetők meg az emberi léptékű közösségek és a személyesség egy olyan világban, ahol a technológia egyre nagyobb szerepet játszik a közélet és a magánélet szervezésében is.

A globális dél nézőpontját Saroj Bishoyi az indiai Vivekananda International Foundation tudományos főmunkatársa, technológiai szakértő képviseli, aki a fejlődő országok digitális átalakulását kutatja. Előadásaiban különösen az oktatás és a munkaerőpiac változásaira összpontosít, és azt vizsgálja, milyen társadalmi kihívásokkal jár a mesterséges intelligencia elterjedése ott, ahol a technológiai infrastruktúra fejlődése még nem egyenletes.

Az MCC regionális központjaiban is bemutatkoznak a konferencia további külföldi vendégelőadói, akik különböző földrészek tapasztalatait és kihívásait hozzák közelebb a hazai közönséghez.

Győr is kiemelt helyszíne az MCC nemzetközi csúcskonferenciájának. Catherine L’Ecuyer, a Montpellier Business School egyetemi docense, bestseller szerző június 5-én 17:30 órai kezdettel tartandó előadásának témája a ’Gyermekkor a kijelző mögött: Mit tesz a képernyőidő a fejlődésben lévő aggyal?’, melyben többek között szó esik szó esik a korai életkori képernyőnek való kitettség neurológiai, pszichológiai és oktatási következményeiről is.

Az MCC Budapest Summit on Technology and Society célja, hogy választ adjon arra, miként található meg az egyensúly az innováció és a hagyományos értékek között egy gyorsan változó világban. Az MCC Budapest Summit rendezvénysorozat az MCC hosszú távú küldetésének is része: a nemzetközi tudásmegosztás, a közösségi párbeszéd és a szellemi értékek megerősítése a Kárpát-medence minden régiójában.