A hét orvosi témája

Újdonságok a magas vérnyomás kezelésében

Illusztráció: Pixabay
Prof. Dr. Dézsi Csaba András
2018.02.09. 18:37

A magas vérnyomás népbetegség. Nincs olyan család, amelyikben valakit ne érintene ez a probléma. A kezeletlen magas vérnyomás jelentősen megnöveli az agyvérzés, stroke és a szívinfarktus előfordulásának valószínűségét. Ezek pedig köztudottan súlyos betegségek, hiszen nagyon gyakran tartós munkaképesség csökkenéssel vagy halállal végződnek.

Változtak a határértékek

Alapvetően két aktuális dolgot kell megemlíteni a vérnyomás kezelésével kapcsolatban. Az egyik, hogy az elmúlt évtizedek klinikai tapasztalatai alapján az amerikai hipertónia társaság megváltoztatta a magas vérnyomás határértékeit, ami idén nyárig a hazai ajánlásban is meg fog jelenni. Ennek megfelelően már a 120 Hgmm felső értéket meghaladó vérnyomás kórosnak tekintendő. 129 Hgmm értékig emelkedett, 130 Hgmm felett pedig már magas vérnyomásról beszélünk. Ezt az alacsony vérnyomásra panaszkodó betegeimnek eddig úgy szoktam megfogalmazni, hogy „az alacsonyabb vérnyomású emberek általában hosszabb ideig élnek”. Ezt most a statisztikai adatok alá is támasztották. Vagyis szigorúbban kell vennünk a vérnyomás otthoni és orvosi rendelői kontrollját, mint eddig. Szigorúbban be kell tartani a gyógyszerek szedésének pontos adagolását. Pusztán az önvédelem céljából.

Hatékony a katéteres vérnyomáscsökkentés

2018 januárban nyilvánosságra hozták azokat a regiszter adatokat és kifejezetten erre a célra összeállított vizsgálatok eredményeit, melyek a katéterrel végzett vérnyomáscsökkentő (nem gyógyszeres) kezelések hatékonyságát voltak hivatottak megítélni. Néhány éve ugyanis egy rendkívül rosszul összeállított vizsgálat arra utalt, hogy a beavatkozás nem elég hatásos. Aztán persze kiderült, hogy a beavatkozások felét olyan orvosok végezték, akik életükben azt az egy vagy két beavatkozást csinálták és soha még hasonlót sem korábbi praxisukban. És még lehetne sorolni az elfuserált amerikai vizsgálat hibáit, azonban arra jó volt, hogy az orvosi szakmát elbizonytalanítsa. De, szerencsére arra is, hogy új eszközöket fejlesszenek ki. Ezekkel aztán most le is zárult egy olyan vizsgálat, ahol a betegeknél úgy végezték el a vese artéria szimpatikus idegfonatának rádiofrekvenciás roncsolását, hogy sem az orvos, sem a beteg nem tudta, hogy történt-e valós energia-leadás vagy sem. Ezzel a placebo hatást zárták ki, nagyon helyesen. A jelenleg a SPYRAL HTN OFF MED nevű klinikai vizsgálat 71 betegének kétéves követési eredményeit tárták a nyilvánosság elé. Ezek alapján a beavatkozások során szövődmény nem jelentkezett. A módszer hatékonyan csökkentette a magas vérnyomást, és 20 százalékkal kevesebb szív-érrendszeri esemény előfordulását tapasztalták a katéterrel kezelt csoportban. Ebben a vizsgálatban a betegek nem kaptak vérnyomáscsökkentő gyógyszert. A SPYRAL HTN ON MED nevű, gyógyszereket is szedő betegek hasonló vizsgálatának eredményeire még egyelőre várnunk kell. Azonban az már biztos, hogy alapos kivizsgálást követően, a betegek jó megválasztásával, ha azoknál végezzük el a katéteres vérnyomáscsökkentő kezelést, akiknél tényleg érdemes elvégezni, és a gyógyszereiket is pontosan szedik a beavatkozást követően a betegek, akkor a saját eredményeink alapján nagyon hatékony módszerről van szó. Olyanról, amivel számos agyvérzést és szívinfarktust meg tudunk előzni a jövőben is.

Katéteres vérnyomáscsökkentés

A módszer lényege, hogy a szívkatéterezéshez hasonlóan, egy katétert vezetnek fel a vese artériájába és ott több meghatározott pozícióban, rádiofrekvenciával roncsolják az artériát körülölelő idegszálakat. A szisztolés (első mért érték) vérnyomást átlagban 20 Hgmm-rel, a diasztolés (második érték) vérnyomást 10 Hgmm-rel csökkenti azonnal a beavatkozás.

Szerző: Prof. Dr. Dézsi Csaba András belgyógyász, kardiológus osztályvezető főorvos

Kapcsolódó témák: #vény nélkül | #vérnyomás |