Vény nélkül

Mikor csillapítsuk a lázat?

Illusztráció: Pixabay
Győr+
2018.03.16. 16:02

A láz fontos védekező mechanizmus. A 39ºC-t meg nem haladó láz serkenti a szervezet immunrendszerét. Láz során a fehérvérsejt koncentráció megnő, a plazma vaskoncentrációja csökken, így a baktériumok növekedése visszafogottabbá válik és segíti a vírusok legyőzését is.

A láz fokozatai

A láz kezdődhet hirtelen, hidegrázás kíséretében, illetve kialakulhat fokozatosan. Megszűnhet hirtelen, bőséges izzadással kísérve, illetve lassan, fokozatosan. Hőmérsékletemelkedéssel egyidejűleg emelkedik a pulzusszám (1ºC-onként 10-zel), és a légzésszám (1ºC-onkánt 4-6-tal). 37ºC – 38ºC közötti hőmérsékletet hőemelkedésnek nevezzük. Oka lehet szervi megbetegedés, vegetatív idegrendszeri zavar, izgalom, hormonális változás. Általában ártalmatlan, tartós fennállása esetén kivizsgálás javasolt. 38ºC-nál magasabb testhőmérséklet kialakulása akkor következik be, ha a nyúltvelőben lévő hőközpont a maghőmérsékletet baktériumok vagy anyagcseretermékeik, mérgező anyagok, fizikai behatások, illetve pirogén anyagok hatására magasabb szintre állítja be. A magas testhőmérsékletnek különböző fokozatai vannak:

  • láz: testhőmérséklet 38,1ºC – 39ºC közötti
  • magas láz: a testhőmérséklet 39,1ºC – 40ºC közötti
  • igen magas láz: a testhőmérséklet meghaladja a 40ºC-t.

Nem kell a teljes láztalanságra törekedni

A fertőzés legyőzésében hasznos szerepet játszhat a láz, ezért mérlegelni kell, hogy milyen esetekben fogunk a csillapításához. Téves és elavult nézet, hogy magas testhőmérsékletnél mindenképpen be kell avatkozni, hűtőfürdőt, borogatást kell alkalmazni. A 2011-es szakmai protokoll szerint lázcsillapítás csak abban az esetben indokolt, amennyiben a beteg közérzete megköveteli. Mindig az egyéni, pillanatnyi szükségletek figyelembevételével kell dönteni a lázcsillapításról. Nagy melegben a test nehezebben tudja leadni a megtermelt hőt, így fokozza a lázzal járó kellemetlen panaszokat. Amikor láz esetében mégis a csillapítás a cél, nem a teljes láztalanság elérése kell törekedni.

Lázcsillapító módszerek

Mechanikus módszerek a láz csillapítására: a hűtőfürdő és a priznic. A hűtőfürdő sok esetben hatástalan marad, egyszerűen azért, mert nem megfelelően alkalmazzuk. Az utóbbi évtizedben a fizikális lázcsillapítást sok kritika érte, főleg a kellemetlen szubjektív élmények miatt. Sok helyen nem is javasolják ezért ezt a módszert. Ugyanakkor magas láz esetén a kíméletes, mértékkel, óvatosan alkalmazott, tolerálható fizikális hűtés gyógyszeres lázcsillapítással kombináltan hatásos lehet. Alkalmazása megkímélheti a szervezetet a gyógyszerek sokszor fölöslegesen gyakori adásától is. Gyermek számára a kíméletesen végzett hűtőfürdő jelentheti a legkevesebb szubjektív kellemetlenséget. A didergést mindenképpen el kell kerülni, mert akadályozza a hőleadást. Segíthet, ha az aktuális testhőmérsékletű (tehát nem hideg!) fürdővizet lassan, óvatosan hűtjük, amíg nem kellemetlen, de 31ºC alá ilyenkor se hűtsük a vizet! Gyakran kavargassuk, és a kellemesen langyos vízzel locsolgassuk a gyermek testét. Soha ne hagyjuk egyedül a lázas gyermeket a fürdőkádban!

Kapcsolódó témák: #láz | #vény nélkül |