Vény nélkül

Kisállatok a lakásban

Fotó: Pixabay
Győr+
2020.06.12. 14:19

Allergia állati eredetű allergénekre is kialakulhat. A túlérzékenységet nemcsak az állatszőr, hanem az állat bőrlemezkéi (lehámlott bőr), nyála vagy a vizeletében lévő fehérjetartalmú anyagok is kiválthatják.

A macska a legallergizálóbb háziállat

Ha valaki az állati szőrre, illetve hámra érzékeny, az a mindennapi életben csupán enyhe kellemetlenséggel jár, de súlyos ártalomhoz vezethet, ha nap mint nap ki vannak téve hatásuknak. A legagresszívebb háziállattal szembeni érzékenység a macskáknál fordul elő. A macska nyálában és faggyúmirigyei váladékában mutattak ki egy glikoproteint, mely felelőssé tehető az allergizálódásért. Ez az anyag hamar vált ki arra érzékenyek számára akár asztmás rohamot. Sajnos ez a fehérje sokáig, akár egy évig is, és nagy mennyiségben megtalálható a bútorokon, ruhákon, és ezzel a macska által kevéssé látogatott helyiségbe is elkerül. Francia kutatók kimutatták, hogy a kandúrok lényegesen több allergiát okozó fehérjét termelnek, mint „hölgytársaik”, így komolyabb tünetek léphetnek fel a velük való kontaktus alkalmával. A macskák vizeletében is találhatók allergiát okozó anyagok.

Egyéb háziállatok

A kutyaszőr általában enyhébb reakciót vált ki, de ennek mértéke sok tényezőtől függ. Az aranyhörcsög pedig sok gyermek kedvence, de nem árt tudni, hogy rendkívül agresszív antigén tulajdonsággal bír, és magas a környezetében az allergizálódás veszélye. A tengerimalac, patkány, egér szőre is okozhat allergiás megbetegedést, erre különösen állatokkal foglalkozók esetén kell gondolni (állatgondozó, állatkísérletet folytatók körében). De nemcsak az élő állat, hanem szőrmék, sapkák, bundák, szőnyegek is szerepelhetnek allergénként (nyúlszőr). A szárított haleledel is tartalmazhat piciny rovarfajtaféleséget, mely szintén allergiás tüneteket okozhat az arra érzékenyek számára.

Mit javasolhatunk ezek után?

Ha olyan családban születik gyerek, ahol súlyos atópia szerepel az anamnézisében (szülők szénanáthája, asztmája, kontakt ekcéma stb.), akkor szőrös, prémes állatok tartása nem célszerű. Ha úgy tűnik, hogy a lakásban lévő állat okozza az allergiát, akkor próbaképpen meg kell szervezni annak elkülönítését: legalább egy-két hónapra elvinni a kis háziállatot, illetve vakációkor pár hétre elköltözni állatmentes lakásba rokonokhoz, barátokhoz. Természetesen különösen gyermekeknél a háziállat indokolatlan eltávolítása súlyos érzelmi problémát is felszínre hozhat.

A rendszabályok betartása segíthet

1. Soha ne engedjük az állatokat a hálószobába, a meglévő állatot hálószobán kívül, puha bútoroktól távol kell tartani.
2. Tartsunk fenn minél több állatmentes övezetet.
3. Az állatok mozgásterében lehetőleg felmosható műanyag padló legyen, kárpitos bútor pedig lehetőleg ne forduljon elő.
4. Az állatok külső kamrában vagy udvaron aludjanak. Az almukat rendszeresen cseréljék és mossák.
5. Állatra allergiás lehetőleg ne érintse, ne gondozza azokat.
6. Kerüljük, hogy az állat nyalogasson, ha ez megtörténne, azonnal mossa le bőréről bő vízzel.
7. Az állatok fésülése, nyírása ne a házban történjen.
8. Ha gyermeke allergiás, figyeljen oda, hogy gyermeke titokban ne látogassa a szomszéd állatait.
9. Cirkusz, állatkert, állatkereskedés látogatása megfontolandó, allergiára ható gyógyszerek legyenek készenlétben.
10. Sport, szabadidő megválasztása esetén lovaglás nem javasolt.
11. Gyerekek pályaválasztásánál az állatokkal történő kontaktus lehetőségére gondoljanak (állatorvos, állatápoló, mezőgazdász stb.).
12. Hálószobában soha ne legyenek állatszőrből készült tárgyak (szőnyeg, bunda, faldísz).

Kapcsolódó témák: #állattartás | #allergia | #kisállat | #kutya | #macska | #vény nélkül |