Szeles Szabolcs: „Talán eljön végre a bocsánatkérés ideje is”

Győr+
2024.04.14. 19:34

Dunaszerdahely város emléknapján április 11-én megemlékeztek a csehszlovákiai magyarok második világháborút követő jogfosztásáról is. Győr város képviseletében Szeles Szabolcs alpolgármester mondott ünnepi beszédet, amelyben hangsúlyozta: „talán eljön végre a bocsánatkérés ideje is.”

A második világháborút követően elfogadták a Beneš-dekrétumokat, aminek következtében elkezdődött a csehszlovákiai magyarok deportálása Csehországba, később kitelepítése Magyarországra. Az akkori események súlyos hatással voltak emberek százezreire, családokat téptek szét. Elfelejteni nem lehet, és nem is szabad az akkor történteket. Dunaszerdahelyen nem is engedik feledésbe merülni, ami a felvidéki magyarokkal történt. Ebben az évben is tisztelegtek az akkori eseményeket elszenvedők és máig szenvedők előtt.  

Az április 11-én megtartott eseményen meghívott vendégként részt vett Szeles Szabolcs, Győr alpolgármestere; Jankovics Gyula, a Pozsonyi Magyar Nagykövetség tanácsosa; Horony Ákos, a Szlovák Kormány kisebbségi kormánybiztosa; Forró Krisztián, a Magyar Szövetség országos elnöke; Puha György és Karaffa Attila alpolgármesterek, valamint Pomichal Krisztián, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Felvidék vezetője is.

Szeles Szabolcs emlékező beszédében kitért rá, hogy a második világháborút követő fegyverszünet a felvidéki magyaroknak nem a békét, hanem a jogfosztást, az üldöztetést, majd a kitelepítést hozta el. Elmondta, hogy a „a cél egyetlen pillanatig sem volt kétséges. A felvidéki magyar közösség felszámolása, gerincének összeroppantása, bármi áron. Ezt a dekrétumokkal, deportálásokkal, lakosságcsere-egyezménnyel, reszlovakizációval kísérelték megvalósítani… A Felvidékről kitelepített magyarok száma megközelíti a százezer főt. Sokan egyetlen bőrönddel indultak útnak az ismeretlen felé, reménytelenül, egy élet munkáját hátrahagyva. Talán a Csallóközben, és Felvidéken nincs olyan család, aki ne lett volna érintett. Minden családnak volt, van egy története, amiről hallgatni kellett” – mondta a győri alpolgármester, majd hozzátette:

„Mi, magyarok igazán gazdag történelemmel rendelkezünk, amely sok örömet, de sajnos sok keserűséget is hozott a számunkra. Traumáinkra emlékezni gyász, de egyben összetartozásunk hitvallása is. Mert az erőt ez adja. Hogy összetartozunk! Ahogy az Ismerős Arcok zenekar sokak által ismert – itt Dunaszerdahelyen különösen fontos – csodálatos dala fogalmaz, „egy vérből valók vagyunk.” Önök itt rendkívül nagy küzdelmet folytatnak. Küzdelmet az összefogásért, a magyarságért, az egységes képviseletért. A megmaradásért. Láthattuk ezt akár a nemrégiben lezajlott szlovák parlamenti választások kapcsán, de a napokban lezajlott államfő választás során is. Ahol a magyar közösség erejét mutatja, hogy önálló elnökjelöltet indított. Talán van ebben sorsszerű. Talán a közös érdek, a szlovák és a magyar nép hite a hagyományos értékrend mellett minden korábbinál nagyobb együttműködésre, és partnerségre ad lehetőséget. És így talán eljön végre a bocsánatkérés ideje is” – hangsúlyozta Szeles Szabolcs.  

A beszédeket követően a megemlékezők a kegyelet koszorúit helyezték el a kitelepített magyarok dunaszerdahelyi emlékhelyénél.

Forrás: dunaszerdahelyi.sk

Kapcsolódó témák: #Dunaszerdahely | #emlékezés | #Szeles Szabolcs |